شناسه خبر : 145105
تاریخ ارسال : ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶ ب٫ظ

تدابیر بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز تأثیر سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های بانک مرکزی درکاهش نرخ ارز و سکه/ گزارش «خطِ اعتدال» از رویکردها و برنامه های دکتر همتی در کنترل نرخ ارز

تدابیر بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز تأثیر سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های بانک مرکزی درکاهش نرخ ارز و سکه/ گزارش «خطِ اعتدال» از رویکردها و برنامه های دکتر همتی در کنترل نرخ ارز

در چند هفته اخیر نرخ ارز و طلا در بازار نزولی شده و در روزهای جاری نیز این روند ادامه پیدا کرده؛ به طوری­که دلار وارد کانال ۱۰ هزار تومان و سکه وارد کانال سه میلیون تومان شده است. ثبات و آرامش و کاهش نرخی که در بازار ارز و طلا رخ داد، محصول تدابیر و ایجاد جو روانی مثبتی بود که منجر به انتشار اخبار امیدوارکننده ای در جامعه گردید و مردم شاهد کاهش نرخ ارز در بازار بودند. انطباق این وضعیت با رویکردها و برنامه های بانک مرکزی نشان می دهد که علی رغم همه مشکلات اقتصادی و شرایط تحریمی می توان با مدیریت درست و کنترل مدبرانه بازار پول و مسایل مالی، از بروز بحران و آسیب پذیری اقتصاد کشور ناشی از فشارهای تحریمی پیشگیری کرد.

بر این اساس نمی­توان صرفاً دلایلی چون بحث‌هایی که در باره احتمال مذاکرات سیاسی و بهبود اوضاع اقتصادی مطرح شده را عامل شکل‌گیری جو روانی مثبت در بازار تلقی کرد؛ بلکه قطعاً دلایل اقتصادی مرتبط با شرایط داخلی کشور عامل اصلی تأثیرگذاری بر وضعیت بازار ارز و طلا می باشد. بعبارت دیگر، هر چند کاهش قطعی نرخ‌ها در بازار ارز منوط به ایجاد تغییرات اساسی در اقتصاد کشور است و نیز در روزهای اخیر نرخ دلار تحت تاثیر عوامل سیاسی به پایین‌ترین قیمت در نیمه اول سال ۹۸ رسید؛ اما نمی توان نقش مدیریت کنترل بحران در نظام اقتصادی و پولی از جمله نقش عملکرد بانک مرکزی در این زمینه را نادیده گرفت. هر چند با وجود بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی، آمارهای دو ماه گذشته، رشد صادرات را نشان نمی‌دهد؛ اما از زمانی که نرخ بازار آزاد با «سامانه نیما» به هم نزدیک شد، صادرکنندگان برای بازگشت ارزشان بیش از گذشته تشویق شدند؛ زیرا دیگر ابهام‌هایی که درباره چگونگی قیمت‌گذاری ارز وجود داشت، در شرایط فعلی دیده نمی‌شود.

با این وجود با توجه به مشکلاتی که در حوزه صادرات وجود دارد و محدودیت‌هایی که اقتصاد کشور با آنها روبه‌روست، در صورت تداوم کاهشی‌شدن نرخ ارز، این موضوع می تواند مشوقی برای رشد صادرات باشد.

با مدیریت دولت و بانک مرکزی ثباتی در حوزه سیاسی و اجتماعی ایجاد شد و تدابیری برای بازگشت ارز به داخل کشور اتخاذ گردید و همراهی صادرکنندگان در این بخش، هم از نظر عرضه ارزی موجب فزونی گردید و هم در بخش تقاضا، تقاضاهای غیرطبیعی کنترل شد و بازار ارز وضعیت باثباتی پیدا کرد، از این جهت همگان امیدوار شده اند که روند کاهشی ادامه یابد.

سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های بانک مرکزی و به ویژه آقای همتی نه تنها در ماه‌های اخیر باعث ثبات در بازار نرخ ارز شد، بلکه قیمت دلار در سراشیبی کاهش نیز قرار گرفت. این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها قطعاً مبتنی بر دیدگاهها و رویکردهای دکتر همتی در باره مسایل سیاسی و اقتصادی و اشراف وی بر ترفندهای دشمنان ایران در جنگ اقتصادی و نیز مسایل و میزان اثرگذاری تحریم‌ها بر ایران در راهکارها و راهبردهای مالی و ارزی کشور اثر گذار بوده است.

طی دو سه سال گذشته در مرحله اصلاح ساختار اقتصادی و کنترل تورم قرار داشتیم و ‌از رشد اقتصادی مطلوبی برخوردار بودیم به طوری که پیش از تحریم‌ها رشد اقتصادی در حدود ۱۲ درصد را نیز تجربه کردیم. طبیعی است با وضع تحریم‌ها و به دلیل اینکه ساختار اقتصادی‌مان را به طور کامل اصلاح نکرده بودیم، شوکی به ساختارهای اقتصادی مان وارد شد. از این منظر، تحریم‌ها روی مردم و اقتصاد کشور تأثیر داشت، ولی با توجه به هدف دولت ترامپ می توان گفت که هدف آمریکا با شکست مواجه شد. عبدالناصر همتی در این زمینه گفته است که از سال قبل و در پی تلاطم بازار ارز به سبب تحریم های ظالمانه، با تمهیداتی که اندیشیده شد توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات دهی موفقی داشته باشیم.

پس از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ ها، می توان رونق را در بازار احساس کرد، لذا درخواست بانک مرکزی از بانک ها این است که تمرکز اصلی را روی سرمایه در گردش داشته باشند تا بتوانیم به خوبی از این مرحله اقتصادی عبور کنیم.

اکنون که ثبات نسبی بر بازار حاکم شده، آغاز شکست تلاش دشمنان ایران آشکار شده است؛ زیرا مهم ترین هدف دشمنان نابودی پول ملی به عنوان مقدمه فروپاشی کشور بود، که محقق نشد.

در این راستا رییس بانک مرکزی اعلام کرده است که همچنان بر عهد و برنامه یکسال پیش خود مبنی برصیانت از ذخایر بانک مرکزی پا برجاست و به صورت فزاینده به تقویت آن اهتمام جدی دارد. وی اظهار داشته که اینطور نیست که برای مدیریت بازار فقط ارز وارد بازار کنیم، بلکه تدبیری به کار می‌گیریم که مشکل نداشته باشد.

برای صیانت از روند کنونی در کاهش نرخ ارز، بانک مرکزی هرگونه نرخ از پیش تعیین شده اعلامی در بازار متشکل ارزی را ردّ می کند و اعلام کرده است که بازار متشکل ارزی در حال اتمام مراحل نهایی برای شروع به کار است که به موقع اطلاع رسانی خواهد شد و از ویژگی‌های این بازار کشف قیمت ارز توسط عرضه و تقاضای ارز خواهد بود.

در نهایت می توان عوامل چهارگانه دیگری نیز برای کاهش قیمت دلار ذکر کرد که عبارتند از:

  1. کاهش تقاضا بعنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل برای کاهش قیمت دلار در بازار

۲.محدود شدن فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از ایران

  1. کاهش سرعت خروج سرمایه از کشور عامل سوم کاهش قیمت دلار و ..
  2. فشار بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی

در این زمینه دکتر همتی در خصوص سیاست های ارزی بانک مرکزی اظهار داشت که بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی کند؛ زیرا وی معتقد است شاخص های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را تعیین خواهند کرد. البته لازم به ذکر است وقتی که نشانه هایی در بازار برای آغاز روند کاهشی دیده می‌شود، بسیاری از مردم عادی نیز که بخشی از سرمایه خود را تبدیل به ارز یا طلا کرده‌اند، به بازار هجوم می‌آورند تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنند. از این‌رو بخشی از دلیل کاهش نرخ‌ها در روزهای گذشته نیز فروش ارز توسط مردم بوده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا