شناسه خبر : 144270
تاریخ ارسال : ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۲۲ ق٫ظ

تداوم دیپلماسی فعال ایران با سفر دکتر ظریف به کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه /سفری پربار و ثمر بخش در راستای تثبیت چندجانبه¬گرایی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

تداوم دیپلماسی فعال ایران با سفر دکتر ظریف به کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه /سفری پربار و ثمر بخش در راستای تثبیت چندجانبه¬گرایی سرویس بین الملل«خطِ اعتدال»

سفر دیپلماتیک دکتر «محمدجواد ظریف» به اروپای شمالی که وزیر امور خارجه آن را «تور اسکاندیناوی» نامید، نتایج و پایان ثمربخشی داشت. وی در دیدار با شخصیت های سیاسی کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ و پس از آن با فرانسه، بر یکجانبه‌گرایی آمریکا بر اصول چندجانبه‌گرایی و قانون تاکید کرد.

دکتر ظریف طی گفتگو و رایزنی با مقامات اروپایی ابتدا در فنلاند با «پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کرد. از نکات مهم و قابل توجه این دیدار این بود که وزیر خارجه فنلاند بر حمایت فنلاند و اتحادیه اروپایی از ایجاد سازوکار مالی اینستکس، علی­رغم فشارهای آمریکا بر شرکت های اروپایی، تأکید کرد. وزرای خارجه ایران و فنلاند پس از دیدار و گفتگو پیرامون موضوعات و مسائل مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، در کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند.

پس از آن وزیر امور خارجه کشورمان با «ویله اسکیلاری» وزیر امور توسعه و تجارت خارجی فنلاند در «هلسینکی» دیدار و گفتگو کرد. وزیر امور توسعه و تجارت خارجی فنلاند در این دیدار با اشاره به ریاست دوره­ای کشورش بر اتحادیه اروپایی، این موضوع را فرصتی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور دانست. علی رغم شرایط فشار و تحریمی که آمریکا بر ایران وارد کرده، وزیر امور توسعه و تجارت خارجی فنلاند اظهار امیدواری کرد که همکاری­های اقتصادی بین دو کشور افزایش یابد. وی شرایط و تبعات تحمیل شده بر زندگی مردم ایران را ناشی از خارج شدن آمریکا از برجام دانست و بابت آن اظهار تأسف کرد. وی با اظهار نگرانی کشورش از افزایش تنش ها، به نقش فنلاند به عنوان رئیس اتحادیه اروپایی در کاهش تنش­ها سازنده دانست و همچنین با توجه به اینکه فرصت­ها و زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور از جمله در حوزه ICT و همکاری‌های دانشگاهی وجود دارد، چشم انداز افزایش روابط دوجانبه از طریق همکاریهای پلی تکنیک بین ایران و فنلاند را روشن ارزیابی کرد.

بر این اساس مهم­ترین دستاورد سفر وزیر امور خارجه کشورمان به فنلاند- که در حال حاضر رئیس دوره ای اتحادیه اروپاست- نقش آفرینی این کشور در اجرای توافق هسته ای و عادی سازی روابط تجاری ایران و اروپا خواهد بود. دکتر ظریف در این باره خاطر نشان کرد که اقدامات یکجانبه آمریکا محدود به ایران‌ نخواهد ماند و دیگر شرکای اروپا را نیز هدف قرار گرفته است. بنابر این برای مقابله با اقدامات یکجانبه و کاهش تاثیرات جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، که تبعات آن مستقیماً بر مردم وارد می‌شود، راهکارهایی مانند افزایش تجارت دوجانبه و استفاده از تعاملات چند جانبه در قالب ابتکاراتی مثل اینستکس، وجود دارد و اهمیت سفر دکتر ظریف به کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه را باید در این راستا ارزیابی کرد.

دکتر ظریف در گزارش توئیتری خود دیدارها و برنامه‌های خود در فنلاند را پر بار توصیف کرد. وی در این سفر با رئیس کنونی اتحادیه اروپایی، رئیس‌جمهور فنلاند، وزیر امور خارجه و وزیر تجارت، صاحبنظران و اندیشمندان عضو اندیشکده «سی.ام.آی» و مدیریت «دفتر ابتکار مدیریت بحران»، درباره مجمع گفتگوهای منطقه‌ای و پیمان عدم تجاوز، گفتگو و تبادل نظر کرد که از جمله گفتگوهای مهم در این دیدارها، تبادل نظر درباره آنچه که اتحادیه اروپایی لازم است برای حفظ برجام و حفظ منافع خود در آزادی دریانوردی انجام دهد، بوده است.

در ادامه گفتگو و رایزنی با مقامات اروپایی مقصد بعدی سفر دکتر ظریف و همراهان در تور اسکاندیناوی، کشور سوئد بود. وی بلافاصله بعد از ورود به استکهلم، با حضور در جمع گروهی از ایرانیان مقیم سوئد، با آنها به گفت و شنود صمیمی در خصوص موضوعات مختلف پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این سفر با خانم «مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد دیدار و در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی از جمله برجام، ضرورت تسریع در اجرای سازوکار اینستکس، امنیت منطقه خلیج فارس، یمن و افغانستان گفتگو و تبادل نظر کرد. وی علاوه بر این با وزیر تجارت سوئد و مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و نیز نخست وزیر اسبق سوئد (از شخصیت های تاثیرگذار در اروپا) و نیز با رئیس پارلمان سوئد در خصوص موضوعات مختلف همکاری‌های دوجانبه بویژه همکاریها و سفرهای پارلمانی بین ایران و سوئد و همچنین برجام و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی دیدار و گفتگو کرد. دکتر ظریف علاوه بر این دیدارها در «موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم» (SIPRI) به ایراد سخنرانی در خصوص مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی پرداخت.

دکتر ظریف در گزارش توئیتری خود از برنامه‌های سوئد نوشت: «درباره موضوعات مورد علاقه مشترک و راه‌های حفظ معنادار برجام، گفتگوهای فوق‌العاده‌ای داشتم.»

در ادامه این سفر دکتر ظریف و هیات همراه در سومین مقصد خود در سفر به کشورهای شمال اروپا، وارد نروژ شد و با نخست‌وزیر نروژ، وزیر امور خارجه، وزیر صنعت و تجارت، با توربیورن روایساکسن، وزیر تجارت، صنعت و شیلات نروژ رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ و دیگر اعضای پارلمان‌ این کشور دیدار کرد. وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید همچنین در سخنرانی موسسه امور بین‌الملل نروژ، بر نیاز به چندجانبه گرایی و نیز حاکمیت قانون در دوره یکجانبه گرایی افسارگسیخته و غیر مسئولانه ایالات متحده تاکید کرد. ظریف همچنین با حضور در موسسه امور بین الملل نروژ NUPI)) با موضوع «خطر جنگ و آینده خلیج فارس» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وزیر امورخارجه ایران در سفر به نروژ در جمع گروهی از ایرانیان مقیم این کشور نیز حاضر شد و با آنها به گفتگویی صمیمی‌ پیرامون مسائل و موضوعات مختلف پرداخت.

پس از این دیدارها وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی اعلام کرد که به زودی برای مذاکره جدی با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به این کشور سفر خواهد کرد. دکتر ظریف در این زمینه اعلام کرد که جمهوری اسلامی پیشنهادات فرانسه در خصوص بازیابی توافق هسته‌ای و پیشنهاداتی که از سوی طرفین ایرانی و فرانسوی مطرح شده را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

دکتر ظریف پس از آن­که به رغم تلاش‌های ایالات متحده برای تخریب دیپلماسی، به منظور دیدار و گفتگو با مقامات فرانسوی، وارد پاریس شد، با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور و «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و در باره مسائل منطقه ای و اجرای برجام و تعهدات برجامی اروپا گفتگو و تبادل نظر کرد. وی پس از دیدار با رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با «یورونیوز» گفت: «این مذاکره نه چیزی بود که ما میخواستیم و نه چیزی بود که آمریکا و فرانسه می‌خواستند.» این سخن دکتر ظریف حاکی از آن است که جمهوری اسلامی از مواضع برحق­ و قانونی خود عقب­نشینی نکرده و نیز آمریکا و فرانسه نیز نتوانستند به اهداف خود در مجاب کردن ایران به شروط خود برای مذاکره و اجرای برجام دست یابند. چنانچه دکتر ظریف پس از این دیدار، در گفتگو با یورونیوز، فرانس پرس و فرانس۲۴ اعلام کرد که چند جانبه گرایی باید حفظ شود. وزیر امورخارجه کشورمان با این رویکرد خود، برای طرف اروپایی شرط تعیین کرد و با استقبال از پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرد که اگر اروپا به تعهدات خود در برجام عمل کند، ایران نیز آماده است از گام‌هایی که برای کاهش اجرای تعهداتش برداشته است، بازگردد.

در دیدار ظریف و مکرون علاوه بر گفتگو در خصوص موضوع کشتی نفتکش گریس ۱ و بررسی آخرین تحولات برجام بویژه ضرورت تسریع در راه اندازی و عملیاتی شدن کامل اینستکس، در خصوص امنیت منطقه خلیج فارس و ایده‌ها و ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای گفتگوهای منطقه ای تبادل نظر شد. وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تاکید بر ضرورت تحول شناختی در منطقه، با اشاره به اینکه ایران دارای بیشترین مرز در خلیج فارس است، بر آمادگی و ظرفیت بالای کشورمان برای تامین امنیت این منطقه تاکید کرد. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که پیشنهادات رئیس‌جمهور مکرون برای کاهش تنش‌ها پیرامون توافق هسته‌ای در مسیر خوبی پیش می‌رود؛ اما کار بیشتری باید انجام شود.

دیدار و گفتگوهای ظریف با امانوئل مکرون، در حالی انجام شد که پیش از آن مکرون پیشنهاداتی را به رئیس‌جمهور روحانی ارائه داده بود و از سوی دیگر قرار است مکرون با شرکای اروپایی و دیگر شرکا رایزنی کند تا امکانات و شرایط را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. اما نکته مهم در اهداف سفر دکتر ظریف به کشورهای اسکاندیناوی و از جمله رایزنی‌ها با فرانسه این است که این کشور طی سه روز میزبان سران کشورهای عضو گروه هفت، از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواهد بود و نتایج این دیدارها قطعاً آثار مهم و تعیین کننده ای در جریان نشست سران این کشورها خواهد گذاشت. اینک دولت ترامپ مانند سال گذشته (میلادی) نمی تواند در موضوع توافق هسته‌ای با ایران که به‌طور یک جانبه از آن خارج شده بود، از موضوعات مرتبط با اجرای توافق برجام و تعهدات و قوانین بین­المللی شانه خالی کند؛ زیرا اینک دیگر تمام کشورهای جهان و از جمله طرف­های اروپایی می دانند که جمهوری اسلامی به‌طور کامل به توافق عمل می‌کند و به آن پایبند است. بر این اساس خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ایران خواهان رهایی از تحریم‌های آمریکا است که به گفته ظریف، فشار زیادی را بر مردم ایران وارد کرده است.

پیام وزیر خارجه کشورمان در این سفر این بود که اگر اطمینان یابیم که اروپایی‌ها می‌توانند شروع به عمل به تعهداتشان در توافق هسته‌ای و سهم خود را ایفا کنند، ایران نیز می‌تواند از تصمیمات خود برای توسعه برنامه هسته‌ای‌اش بازگردد. چنان که اروپا اجرای تعهداتش را آغاز کند، ایران نیز آماده است تا گام‌هایی را که برداشته لغو کند. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد که اروپا باید راهی برای آسان‌تر شدن شرایط برای ایران بیابد؛ حتی در شرایطی که آمریکا دیگر عضوی از توافق هسته‌ای نیست. وی افزود: ما نیز در حال یافتن راه‌هایی هستیم تا اروپا بتواند تعهداتش را به گونه‌ای اجرا کند که ما از گام‌هایی که برداشته‌ایم، بازگردیم. برای ما، آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم به تجارت خود با اتحادیه اروپا ادامه دهیم.

ظریف در شرایط کنونی با بیان این نکته که آنچه درباره‌اش رایزنی می‌شود این است که چگونه این کار می‌تواند با یا بدون آمریکا انجام گیرد؛ صورت مسئله دیپلماتیک ایران با طرف­های توافق برجام را تغییر داد و در پیامی به اروپایی‌ها تاکید کرد که حل‌ و فصل این مسئله حتی بدون حضور آمریکا در توافق هسته‌ ای نیز امکان­پذیر است.

رییس دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه بر چند نکته مهم تصریح کرد. از آن جمله وی گفت: «من فکر نمی‌کنم که آمریکا تمام کارت‌ها را در اختیار داشته باشد.» او تأکید کرد: «اگر اروپا و جامعه بین‌الملل تصمیم به انجام این کار(توافقات برجام) بگیرند، قادر خواهند بود اقدامات لازم را برای حفظ توافق هسته‌ای به کار گیرند.»

دکتر ظریف با اشاره به اینکه آمریکا در حال آزار دادن کشتی‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی است که مانعی برای آزادی دریانوردی به شمار می‌آید، اظهار داشت که ایران خواهان جنگ با آمریکا نیست، ولی افزایش حضور دریایی غرب در خلیج فارس، خطر وقوع حوادثی را افزایش خواهد داد که به گفته تحلیلگران می‌تواند آتش یک درگیری گسترده‌تر را روشن کند.

سفر وزیر خارجه کشورمان به کشورهای اسکاندیناوی و از جمله سفر به فرانسه و مجموعه گفتگوها و تعامل دیپلماتیک با شخصیت های مهم و تأثیرگذار اروپایی، علاوه برآنکه دستاورهای پربار و تأثیرگذاری را به سود جمهوری اسلامی ایران در پی دارد، می تواند قاعده بازی سیاسی کنونی را به زیان آمریکا تغییر دهد و یک جانبه­ گرایی را تبدیل به چندجانبه ­گرایی کند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا