شناسه خبر : 138533
تاریخ ارسال : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷ ق٫ظ

ترفندها و هوچی گری های دولت آمریکا علیه ایران/تحلیلی بر نشست سخنگویی وزارت امور خارجه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس بین الملل «خطِ اعتدال»/استراتژی ایالات متحده در مقابله با جمهوری اسلامی استفاده از جنگ ترکیبی است. به گونه‌ای که در این مدل از جنگ تمامی عوامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و امنیتی به کار گرفته می‌شود تا براساس آن مجوز استفاده از ابزار تروریسم برای مقابله با ایران توسط سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی ایالات متحده صادر شود. به نظر می‌رسد که جابه‌جایی نیروها که در حال انجام است، در راستای تجهیز پایگاه‌های آمریکایی برای مقابله با تهدیداتی است که آنها اعلام می‌دارند و مورد خواست برخی از کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس است.

سخنگویی وزارت امور خارجه

آمریکایی‌ها صورتحساب تحرکات خود را قبل از حرکت برای این کشورها ارسال می‌دارند و عملا تجارت مرگ(جنگ) استراتژی مشخص آمریکایی‌ها در منطقه است. با وجود بیش از ۵۰۰ پایگاه نظامی، امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده در منطقه، اعزام ۱۵۰۰ نفر نیرو یک جابه‌جایی عادی بوده و نمی‌شود روی آن حسابی باز کرد. اگر واشنگتن برای مقابله با تهران قرار بود صف‌آرایی نظامی کند حداقل نیازمند آن است که در برابر نیروهای پر شمار دفاعی کشور نیرویی فراهم آورد که بتواند وارد درگیری شود؛ اما آمریکایی‌ها این توانایی را ندارند. جابه‌جایی‌ها بیشتر یک جنگ روانی به منظور فشار آوردن به ایران برای ورود به سیاهچاله جنگ و صلح است. ترامپ صراحتاً اعلام داشت یا جنگ یا صلح؛ اما در مقابل مقام معظم رهبری فرمودند که جنگی رخ نخواهد داد و مذاکره‌ای نیز اتفاق نخواهد افتاد. به نظر می‌رسد نمایشی که ترامپ در حال اجرای آن است، بر اساس نقش‌هایی است که به مشاورانش در وزارت خارجه، سازمان اطلاعات مرکزی و پنتاگون می‌دهد. به گونه‌ای که خود را به عنوان رئیس‌جمهوری که خواهان جنگ نبوده و جنگ‌طلب نیست مطرح کرده و از سوی دیگر به «جان بولتون» و هم­پیمان حزبی‌اش اعلام می‌دارد تا جایی که می‌توانید بر طبل جنگ بکوبید.

پیشنهادها و مواضع ایران همواره در جهت افشای دروغگویی و لاف زنی های دولت آمریکا بوده است و دستگاه دیپلماسی ایران همواره قانون شکنی ها و عدم حسن نیت آمریکا در سیاست های خارجی آن دولت در باره ایران و خاورمیانه است و همواره تلاش می شود تا به کشورهای منطقه فهمانده شود که در همه این مسائل می‌بایستی حسن نیت وجود داشته باشد؛ یعنی ‌باید پیگیری منافع ملی و منطقه‌ای در نظر باشد و نه پیگیری اهداف سیاسی بین‌المللی قدرت‌های فرامنطقه‌ای. از سوی دیگر درخصوص مواضع جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده مبنی بر ادعای دخالت ایران در حوادث فجیره، ایشان می‌بایستی مواضعش را در یک مرجع بین‌المللی با سند و مدرک اثبات کرده و دست از اتهام‌زنی و شعاردادن بردارد. بدیهی است جان بولتون به دنبال افزایش تنش میان کشورهای منطقه و جنگ افروزی است.

در این راستا «سیدعباس موسوی» سخنگوی هوشمند وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال «خطِ اعتدال» در مورد ادعاهای تکراری ترامپ علیه ایران و درخواست مذاکره با ایران اظهار داشت: «برای پیشنهاد مذاکره آمریکایی‌ها، چه با پیش شرط و چه بدون پیش شرط ارزشی قائل نیستیم. اگر حسن نیت دارند تروریسم اقتصادی علیه ایران را متوقف کنند.»

یکی از مواضع و سخنان منطقی و مستند دولت ایران تأکید بر سوابق عملکرد آمریکا در معاهدات بین المللی از جمله خروج غیرقانونی از برجام است که موسوی نیز با تأکید بر آن آمریکا را در موقعیتی نمی داند که بخواهد برای ایران تعیین شرط کند. وی تأکید کرد که دولت ترامپ همزمان با اعمال فشار حداکثری و به قول خودشان تحریم‌های شکننده علیه مردم ایران دم از مذاکره می‌زنند؛ ولی مبنای ما برجام است و برای ایران عملکرد آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها مهم است؛ نه بحث‌های انحرافی و ادعاهای امریکا که به قصد ایجاد جنگ روانی و تأثیرگذاری بر افکار عمومی مردم ابراز می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد که مشکل اصلی ما با دنیا یا مشکل دنیا با ما، بحث انرژی هسته‌ای ما نیست و این یک بحث انحرافی و غیرضروری است که توسط دیگران ساخته و پرداخته شد تا بر روی افکار عمومی تأثیر بگذارند و ما با حسن نیت خود این فشارها را با مذاکره خنثی کردیم که نتیجه آن برجام شد.

موسوی با اشاره به رفتار متناقض آمریکایی­ها که همزمان با فشار و تبلیغات، بحث مذاکره را مطرح می‌کنند، اظهار داشت که این مذاکره مذاکره‌ای نیست که ایران روی آن حساب باز کند. اگر آن‌ها حسن نیت دارند تروریسم اقتصادی را که به ناحق علیه مردم ایران اعمال کرده‌اند متوقف کنند و با اقدامات ایجابی جلوی آن را بگیرند.

مواضع اصولی، منطقی و مستدلّ دستگاه دیپلماسی ایران که توسط سخنگوی وزارت خارجه بیان می شود، پرده از چهره مزورانه و دروغ­پرداز هیئت حاکمه آمریکا برمی دارد و تبلیغات هوچی گرانه آنان را خنثی می کند. هر چند موسوی از تعهدات کشورهای عضو برجام در برابر ایران نیز غفلت نمی کند و در سخنانش به آنان متذکر می شود که وظیفه دارند تعاملات اقتصادی ایران را عادی‌سازی کنند و در این روند حرکت کنند نه اینکه خود بخشی از مشکل شوند.

همسویی و انطباق مواضع و سخنان سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با سخنان دستگاه دیپلماسی و دولت و نیز مجموعه نظام اسلامی در مقابله با تبلیغات و ترفندهای آمریکا، اتفاق مثبت و موثری است و کمترین دستاورد آن این است که امروزه دنیا مواضع و سخنان و رویکردهای شفاف و منطقی و مستدل و در عین حال یکدست و واحدی را از سوی مجموعه نظام اسلامی می شنود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا