شناسه خبر : 123702
تاریخ ارسال : ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۵۱ ق٫ظ
پشت پرده نامه 24 حزب اصولگرا به روحانی:

تشکیلات جدید اصولگرایان رونمایی می شود؟

نامه نیوز نوشت: مهدی چمران گفت:شورایی با حضور همه احزاب همسو تشکیل شد و نهم مهر نامه ای را نوشتند و امضا کردند تا به دولت بگویند برای حل مشکلات اقتصادی کشور آماده هستند که کمک کنند. روز ۱۳ آبان بیانیه دوم نیز داده خواهد شد. البته باید مقداری بگذرد تا کار شکل و قالب خود را پیدا کند تا بتوانیم بیشتر اطلاعات بدهیم.

 

تشکل های اصولگرا ساز همگرایی کوک کردند و در قالب شورای وحدت گرد هم آمدند تا با گفتگو و رایزنی از اختلافات کم کنند و بر اشتراکات بیافزایند. گویا تعاملات روند خوبی داشته و قرار است فعلا بروز و ظهور آن به شکل صدور بیانیه درباره موضوعات روز کشور باشد. ۲۴ تشکل اصولگرا اعم از جمنا، ۱۸ تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، جبهه ایستادگی، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان، جبهه پایداری و جمعیت پیشرفت و عدالت بیانیه نخست خود را روز مهر صادر کردند و مهدی چمران خبر داد که نامه دوم روز ۱۳ آبان منتشر می شود.

۲۴ تشکل اصولگرا روز نهم مهر نشست مشترکی با هم داشتند، بعد از آن نشست در برخی رسانه ها اعلام شد شورای وحدتی شکل گرفته است، بیشتر در این باره توضیح می دهید؟

جلسات مختلفی بود و همه احزاب همسو نامه ای را نوشتند و امضا کردند تا به دولت بگویند برای حل مشکلات اقتصادی کشور آماده هستند که کمک کنند. روز ۱۳ آبان بیانیه دوم نیز داده خواهد شد. البته باید مقداری بگذرد تا کار شکل و قالب خود را پیدا کند تا بتوانیم بیشتر اطلاعات بدهیم. در حال حاضر بیشتر جلسات با این رویکرد برگزار می شود که حضار با هم می نشینند و درباره مشکلات معیشتی مردم بحث می کنند تا به راه حل های مناسب برسند.

دعوت کننده برگزاری این جلسات جمنا بود؟

همه موثر بودند، قاعدتا جمنا نیز موثر بود.

در واقع محور و دعوت کننده جمنا است؟

محوریتی وجود ندارد و همه شرکت می کنند ولی به عنوان اینکه یکی محور باشد، خیر این طور نیست. پیشنهادی مطرح شد و بقیه تشکل ها نیز پذیرفتند و در جلسات شرکت می کنند.

نمایندگانی که از تشکل های ۲۴ گانه اصولگرا به جلسات می آیند، چه مسئولیتی در مجموعه های خود دارند؟

کسانی که در مجموعه های خود بیشتر فرصت دارند و از مسئولان هر تشکل هستند، در این جلسات شرکت می کنند.

این طور نیست که کسی از یک مجموعه ای دعوت شود اما فردا آن حزب و تشکل اعلام کند فرد حاضر در جلسات نمایندگی از ما ندارد؟

خیر، حتما فرد با موافقت آن مجموعه به جلسات می آید.

چه طور جمنا رویکرد خود را از کار با نیروهای اصولگرا، به کار با تشکل های اصولگرا تغییر داد؟

در آن زمان نیز ۲۲ حزب نامه معرفی جمنا را امضا کردند. به عبارت دیگر احزاب در درجه اول بودند.

در خبرها آمده که آقای زاکانی به معاونت اجرایی شورای احزاب ۲۴ گانه منصوب شده است؟

خیر، آنجا کسی ریاست یا معاونت ندارد. آقای زاکانی مسئولیتی به آن صورت نداشت، به بعضی ها مأموریت تهیه بیانیه داده می شد تا بقیه نظر دهند اما تاکنون عنوانی به نام معاونت اجرایی در این چارت تشکیلاتی نبوده است.

بعضی رسانه ها اعلام کردند شورای وحدت اصولگرایان تشکیل شد، آیا نامش همین است؟

اسمش را یک شورایی گذاشتند اما دقیقا یادم نیست که نامش چه شد.

می توان اسمش را شورای وحدت گذاشت؟

نمی دانم، وحدت هم شاید در نام آن بود ولی چود دو سه هفته گذشته دقیقا نامش یادم نیست.

اینکه پایداری به آن جمع آمد و نامش در ذیل بیانیه است، جای تعجب دارد، چه طور پایداری قبول کرد که با ۲۲ مجموعه امضاکننده بیانیه اعلام موجودیت جمنا همراهی کند؟ آیا پایداری بدون هیچ شرط و شروطی وارد این جلسات شد؟

من از شرط و شروط شان خبر ندارم و در جلسه هم شرط وشروطی مطرح نشد. به هر حالت انشاءالله جلسات همچنان ادامه پیدا کند و به یک نتیجه ای برسد. معتقدم فکر عاقلانه ای است که می تواند به نتیجه مثبت برسد.

آیا این شورا پیش درآمد مکانیزم ائتلافی اصولگرایان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است؟

خیر، قبل از انتخابات ریاست جمهوری نیز چنین شورایی بود. آن زمان شورای مشورتی جبهه مردمی نیروهای انقلاب نام داشت حالا گسترش بیشتری یافت اما امروز ذیل مجموعه ای تعریف نمی شود، افراد با رویکرد همکاری، همراهی و هماهنگی دور هم جمع می شوند.

یک شائبه ای در رسانه ها مطرح شد که نیت و هدف تشکیل این شورا خارج کردن آقای لاریجانی از کرسی ریاست مجلس آینده است، پاسخ شما چیست؟

حالا اینها اینقدر سطح کار خودشان را پایین نمی آورند که هدف شان خارج کردن یا وارد کردن کسی باشد. چنین بحث هایی مطرح نبوده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا