شناسه خبر : 132750
تاریخ ارسال : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۴:۱۰ ب٫ظ
وزیر بهداشت خبر داد:

تشکیل یک تیم کارشناسی برای بررسی و تعیین تعرفه های پزشکی سال ۹۸

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دکتر سعید نمکی در حاشیه همایش معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران کل سازمان بیمه سلامت و مراسم رونمایی از سامانه نسخه ‌نویسی الکترونیک، درخصوص استقرار پرونده الکترونیک سلامت اظهار کرد: در سازمان بیمه سلامت برای استقرار نظام نسخه نویسی الکترونیک که جزو لاینفک پرونده الکترونیک سلامت است، تلاش های بسیاری صورت گرفته است تا این مهم به نتیجه رسد.

وزیر بهداشت خبر داد:تشکیل یک تیم کارشناسی برای بررسی و تعیین تعرفه های پزشکی سال 98/با نسخه نویسی الکترونیک، نسخه نویسی غیر علمی و غیر منطقی افشا می‌ شود و پزشکان به سمت نسخه نویسی منطقی و علمی پیش خواهند رفت

دکتر نمکی با اشاره به پیامد‌های مثبت نسخه نویسی الکترونیک، بیان کرد: با نسخه نویسی الکترونیکی از مصرف بی رویه دارو و نسخه نویسی بیهوده و غیر منطقی پرهیز می‌ شود و پزشک با توجه به پرونده بیمار، داروی اختصاصی و بدون عارضه برای او تجویز می‌ کند، همچنین متوجه می شویم که چه میزان از دارو‌های ایرانی در نسخ با دارو‌های خارجی در داروخانه جابه جا می ‌شوند و ما به التفاوت آنها از جیب بیمار پرداخت می شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در بهار سال آینده با ایجاد زیرساخت لازم، پرونده الکترونیک سلامت نهادینه می‌ شود، تصریح کرد: نسخه نویسی به عنوان گام مثبت در نظام سلامت تلقی می‌ شود که امروز در ۳۱ استان این فرآیند به صورت نمادین کلید خورد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از راهکارهای ایجاد شفافیت در تمام جهان، ایجاد دولت الکترونیک است، گفت: یکی از ابعاد الکترونیکی شدن دولت، نسخه نویسی الکترونیکی است. با نسخه نویسی الکترونیکی، یک بیمار در یک روز نمی‌ تواند از سه پزشک سه نسخه متفاوت بگیرد و ممکن است، تهیه بعضی از این داروها نیز از بازار آزاد صورت بگیرد، درحالی که هزینه آن از بیت ‌المال صرف می شود.

دکتر نمکی ادامه داد: با نسخه نویسی الکترونیک، نسخه نویسی غیر علمی و غیر منطقی افشا می‌ شود و پزشکان به سمت نسخه نویسی منطقی و علمی پیش خواهند رفت. اگر پزشکی غیر از این عمل کند، آشکار شده و از طریق مراجع ذی صلاح با آن برخورد خواهد شد. همچنین، هزینه ها شفاف می شوند و در صورتی که دارویی که مشابه خارجی آن در داروخانه به فروش رفته و مابه التفاوت آن از بیمار اخذ شده باشد، با استفاده از نسخه نویسی الکترونیک افشا خواهد شد.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص تهاتر بدهی بانک ها به برخی شرکت های تجهیزات پزشکی و اشخاص حقوقی، گفت: این موضوع درحال پیگیری است و روز گذشته در جلسه با معاون سازمان برنامه و بودجه در وزارت بهداشت، این موضوع مطرح و تاکید شد.

دکتر نمکی ادامه داد: امیدواریم با گرفتن بخش اعظم بدهی های وزارت بهداشت از تامین اجتماعی و سایر بخش ها، قسمت عمده ای از بدهی های شرکت های تجهیزات پزشکی را وصول کنیم.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تعرفه‌ های پزشکی ۹۸ مطرح کرد: در این راستا، یک تیم کارشناسی متشکل از انجمن‌ های علمی پزشکی، نظام پزشکی، بخش خصوصی و وزارت بهداشت را بسیج کرده ایم تا اعداد و ارقام‌ را استخراج کنند، اما باید توجه داشت که سال ۹۸ سال سختی است و همکاران ما در بخش خصوصی نباید انتظار سود کلان داشته باشند، اما از طرفی، باید جوانب انصاف را نیز رعایت کنیم که تعرفه ‌ها به گونه ای تدوین شوند که ارائه خدمات برای بخش خصوصی زیان ‌ده نباشد. این اقدام با مکانیزم معقول و منطقی پیش می رود و تا پایان هفته آینده به جمع بندی خوبی خواهیم رسید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا