شناسه خبر : 106172
تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰:۵۵ ق٫ظ

تلاشی ناکام برای القای اختلاف

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مرتضی گل پور:

استیضاح سه وزیر، آن هم شش ماه پس از آغاز به‌کار دولت اتفاقی نادر است، اما عجیب تر، ادعای کذب نقش رئیس دفتر رئیس جمهوری در استیضاح دست‌کم دو نفر از وزیران است. عمر تلاش‌ها برای القای اختلاف در دولت دقیقاً به اندازه عمر دولت دوازدهم است. درست پس از تشکیل دولت و انجام جابه‌جایی‌ها در دفتر رئیس جمهوری، برخی پروژه القای اختلاف میان رئیس دفتر جدید رئیس جمهوری و معاون اول رئیس جمهوری را کلید زدند. تا امروز این ادعا بارها از سوی محمود واعظی و نیز نزدیک‌ترین یاران اسحاق جهانگیری در دولت تکذیب شد، ضمن اینکه کوچک‌ترین نشانه و جلوه‌ای بیرونی از وجود این اختلاف هم دیده نشد. با وجود این، راهبران این پروژه این روزها یک گام پیشتر رفتند و مدعی شدند رئیس دفتر رئیس جمهوری از استیضاح وزیران راه و رفاه حمایت می‌کند تا به‌زعم آنان، پس از آن کابینه را مطابق میل خود بچیند. چنین ادعایی با واقعیت پیچیده سیاست در ایران همخوانی ندارد و نشان می‌دهد مدعیان، تعریف یا نگاه بسیطی نسبت به سازوکارهای سیاست در ایران یا دست‌کم فرآیندهای حاکم بر دولت و دفتر رئیس جمهوری دارند.


گمانه نقش آفرینی واعظی در استیضاح، ابتدا به‌ صورت غیررسمی مطرح می‌شد تا اینکه غلامرضا حیدری، نماینده تهران در گفت‌و‌گو با «رویداد۲۴» از «احتمال» نقش رئیس دفتر رئیس جمهوری در پشت پرده این استیضاح خبر داد. حیدری گفت: «یکى از سناریوها درباره استیضاح که می‎تواند «محتمل» باشد این است که «شاید» از سوی ریاست دفتر رئیس جمهوری هدایت می‌شود، اما قطعی نمی‎توان این موضوع را عنوان کرد.»این چهره سیاسی این ادعای بزرگ را با علم به اماها و شایدها مطرح کرد و حتی خود او تأکید کرد که «قطعی نمی‎توان این موضوع را عنوان کرد.» اما این برداشت غیرسیاسی از روابط سیاسی بسرعت مورد توجه محافل قرار گرفت. البته دیروز یک مقام آگاه در دفتر رئیس جمهوری در گفت‌و‌گو با ایرنا، این ادعا را نشانه وجود پروژه‌ای با انگیزه‌های سیاسی، مصداق نشر اکاذیب، بی‌پایه و خلاف واقع دانست و تأکید کرد که «دولت، مجموعه‌ای یکپارچه است و رئیس جمهوری، رئیس دفتر رئیس جمهوری و مجموعه وزیران و اعضای کابینه از سه وزیر یاد شده قویاً حمایت می‌کنند.»
حاشیه سازی‌ها درباره ریاست واعظی بر دفتر رئیس جمهوری پیش از انتصاب او آغاز شد. وقتی این حاشیه سازی‌ها ناکام ماند، این تلاش‌ها به‌«القای اختلاف میان جهانگیری و واعظی» تغییر مسیر داد. منتقدان واعظی مدعی بوده و هستند که با حضور او از نقش جهانگیری در دولت کاسته شده و وزیران به جای مراجعه به جهانگیری، بیشتر به روحانی مراجعه می‌کنند. این ادعا در حالی است که افزایش دسترسی وزیران به‌ رئیس‌جمهوری، نشانه واضح کارکرد صحیح دفتر رئیس جمهوری است.اما مدعیان، همچنان بر کاهش نقش جهانگیری در دولت تأکید داشتند و آن را به افزایش نقش رئیس دفتر رئیس جمهوری مرتبط می‌دانستند. این درحالی است که واعظی، بارها و بارها آن را تکذیب کرد. او ۲۶ مهرماه، در پایان یکی از جلسه‌های دولت با بیان اینکه هیچ اختلافی بین آقای جهانگیری و اعضای دولت وجود ندارد، تأکید کرد «در این دولت در این چند ماه بسیار صمیمی و نزدیک بودیم. اگر کسی در سایتی چیزی به ذهنش می‌آید و می‌نویسد نباید آن را جدی بگیریم و در جمع مطرح کنیم. الان بین آقای جهانگیری و تمام اعضای دولت و رئیس جمهوری صمیمیت کامل برقرار است.»نه تنها این تکذیب‌ها و تأکید بر صمیمیت اعضای دولت ملاک قرار نگرفت، بلکه اظهارات اطرافیان جهانگیری در دولت نیز نتوانست راهبران این رویکرد سیاسی را قانع کند.
رضا ویسه معاون نظارت و هماهنگی معاون اول رئیس جمهوری که از جمله نزدیکان به جهانگیری در دولت محسوب می‌شود، کاهش نقش جهانگیری در دولت را به طور صددرصد تکذیب کرد و به «ایران» گفت: «اینها حرف‌هایی است که از بیرون شکل می‌گیرد و همان طور که گفتم یا حرف بدخواهان و مخالفان دولت است یا کسانی که نسبت به موضوع ناآگاه هستند. با توجه به چهار پنج سالی که جهانگیری به‌عنوان معاون اول در دولت روحانی بودند، روابط نزدیک‌تری با رئیس جمهوری پیدا کردند، لذا مسأله کاملاً برعکس است و این حرف‌ها بیشتر شایعات این گروه‌هاست.» کمی بعد، محسن حاجی میرزایی، دبیر هیأت دولت که از سوی جهانگیری به این سمت منصوب شده است نیز به «ایران» گفت: «نقش جناب آقای جهانگیری در دولت همانند قبل است و اتفاقاً ارجاعات رئیس جمهوری به آقای جهانگیری بیشتر شده است، ضمن اینکه اعضای دولت واقعاً رابطه بسیار خوب و حسنه‌ای با هم دارند. بنابراین، این مطالب تناسبی با واقعیت ندارد.»القای اختلاف درباره واعظی و جهانگیری و بالاتر از آن، نقش واعظی در استیضاح امروز درحالی است که کابینه دوازدهم، هویتی منسجم داشته و محصول رایزنی روحانی با جریان‌های سیاسی کشور است. رئیس جمهوری خود در جلسه دفاع از وزیران به نمایندگان گفت شایعاتی که این روزها در مورد کابینه مطرح شده درست نیست و اعضای کابینه را با مشورت‌های فراوان، ارزیابی رویکردها و برنامه‌های مطرح شده و محدودیت‌های موجود انتخاب کرده است.
در پاسخ به این ادعاها، تلاش‌ها و القاها، امروز واعظی و جهانگیری، در مجلس کنار هم می‌نشینند تا حمایت خود را از وزیران راه و رفاه اعلام کنند. اکنون تنها می‌توان امیدوار بود که این حرکت نمادین سبب شود القاهای دور از واقعیت، به پایان خود برسد.
همزمان با طرح استیضاح سه وزیر، بحث‌های قدیمی و کلیشه‌ای درباره اختلافات درون دولت هم این بار با شدت بیشتری مطرح شد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا