شناسه خبر : 180600
تاریخ ارسال : ۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۵:۴۴ ب٫ظ

علی لاریجانی و منافع ملی

 

یک راه شناسایی یک شخصیت ملی این است که ببینیم او منافع ملی و تقویت نظام را به منافع شخصی کوتاه مدت خود ترجیح می دهد. این همان اصولی است که علی لاریجانی نشان داد به آن پایبند است. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، به تازگی در توییتی، از  حضور اندک مردم پای صندوق های رای انتقاد کرد و این امر را ناشی از ترس شکست خوردن آنان دانست. لاریجانی نوشت: «کسانی که پیروزی خود را در کاهش مشارکت مردم در انتخابات می بینند و بزرگ ترین هراس شان حضور مردم پای صندوق ها است، هرچه باشند، انقلابی نیستند. شجاع باشید و بگویید اگر مردم بیایند، ما شکست خواهیم خورد.»

البته پیچیدگی های سیاست و پیش بینی پذیرنبودن رفتار انتخاباتی ایرانیان به ما می گوید مشارکت حداکثری در انتخابات، لزوما به پیروزی قطعی و حتمی علی لاریجانی منجر نمی شود. کما اینکه در انتخابات ۱۳۹۲، حتی خوش بین ترین تحلیلگران هم نمی توانستند پیش بینی کنند حسن روحانی در دور نخست به پیروزی دست یابد. یا در انتخابات ۱۳۸۴ درحالی احمدی نژاد به پیروزی رسید که بسیاری او را آخرین بخت برای ریاست جمهوری می دانستند. ضمن اینکه علی لاریجانی هم در این توئیت نگفت که مشارکت حداکثری مردم در انتخابات لزوما به پیروزی او منجر می شود. از این رو باید پرسید معنای این اظهارنظر رئیس سابق مجلس شورای اسلامی چیست؟

 

نخستین نکته این، از این توئیت می توان دریافت که نگاه علی لاریجانی به انتخابات، نگاهی ملی و مبتنی بر منافع عالیه نظام جمهوری اسلامی است. به همین دلیل، او بدون اینکه بگوید انتخابات باید حداکثری باشد تا من به پیروزی برسم، بلکه صرفا بر اصل مشارکت در انتخابات تاکید می کند، مشارکتی که سبب تقویت پایه های نظام شده و جایگاه آن در داخل و نظام بین الملل را افزایش می دهد.

دومین نکته این واقعیت است که امروز نشانه های بسیاری می توان یافت که برخی ها نه تنها به دنبال گرم کردن تنور انتخابات نیستند، چه بسا اصرار دارند که انتخابات سرد و با کمترین میزان مشارکت برگزار شود. برای اثبات این مساله، نیازی به تحلیل های عمیق سیاسی و جامعه شناختی نیست، فقط کافی است رفتار انتخاباتی صداوسیما به عنوان اصلی ترین تربیون تبلیغاتی کشور را بررسی کنیم. این رسانه ها، برخلاف سال های گذشته، هیچ تلاشی، برنامه ای یا تدارکی برای پرشورکردن انتخابات تدارک ندیده است. در دوره های پیشین، ماه ها پیش از انتخابات صداوسیما برنامه های زیادی برای جلب نظر مردم نسبت به انتخابات پخش می کرد، اما امروز نه تنها این کار را نمی کند، بلکه به سراغ ساخت برنامه هایی رفته است که اصل و نوع انتخاب مردم در سال های ۹۲ و ۹۶ را زیرسوال ببرد. این برنامه ها به این معنی است که صداوسیما تلاش می کند انتخاب مردم را عامل مشکلات آنان نشان دهد یا حتی از آن هم بدتر، اصل انتخابات و نتایج برآمده از آن را بی معنا جلوه دهد. گذشته از این، سابقه نداشت که صداوسیما،  آمارها و نظرسنجی هایی را منتشر کند یا مورد تحلیل قراردهد که نشان دهنده رغبت اندک مردم به انتخابات است. این رفتار صداوسیما در کنار رفتارهای طرفداران برخی نامزدها و اظهارنظرهای طیفی از سیاستمداران و مسئولان، گواه این است که برخی در کشور، براستی قید مشارکت حداکثری را زده اند. شواهد نشان می دهد که این عده، ترجیح می دهند انتخاباتی بی دردسر با نتایج قابل پیش بینی داشته باشند تا پیه مشارکت حداکثری و نتایج غیرقابل پیش بینی آن را به تن خود بمالند.

این همان نقطه ضعفی است که علی لاریجانی در برخی از رقبای خود تشخیص داد. او در این توئیت، تاکید دارد که چنین افرادی هرچه باشند، انقلابی نیستند. به واقع هم چنین است. زیرا چطور می توان داعیه انقلابی گری و طرفداری از نظام را داشت، اما به لوازم ارتقای جایگاه نظام و افزایش مقبولیت آن توجهی نداشت؟ یا از زاویه ای دیگر، چطور می توان خود را انقلابی نامید، اما منافع کوتاه مدت خود را به منافع عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران ترجیح داد؟

شرایط نشان می دهد همان طور که علی لاریجانی به آن اشاره کرد، این جریان دریافته اند که اقبال مردم را از دست داده اند، مردمی که سال ها به نام آنان، هر رفتار و تصمیم مغایر با منافع ملی و مغایر با نیازها و رویکردهای مردم را توجیه کرده اند. همچنان که به رغم ادعای انقلابی گری و دیگران را ضدانقلاب خواندن، آنقدر هم شجاعت ندارند تا این رویکرد خود را به صورت صریح و آشکار با مردم و ناظران بیرونی در میان بگذارند.

آیا این جریان، این بار این شهامت را دارد تا دستکم این انگ را از خود دور کند که به دنبال مشارکت حداکثری نیست؟ پاسخ به این اتهام اساسی، فقط یک کار است: دعوت به مشارکت حداکثری، یعنی همان چیزی که طیف لاریجانی ها دنبال آن هستند. در این صورت، بازنده و برنده مهم نیست، زیرا هر نتیجه ای که رقم بخورد، در نهایت ملت و جمهوری اسلامی پیروز میدان است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا