شناسه خبر : 125296
تاریخ ارسال : ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۳:۵۳ ب٫ظ
مرتضی مبلغ

جای خالی اجماعی ملی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

علت و ریشه اصلی فاصله‌ای را که این روزها بین ملت و حاکمیت شاهد پیدایش آن هستیم، باید در درون خود حاکمیت جست‌و‌جو کنیم. نه تنها این مشکل بلکه ریشه تمام مشکلات اساسی کشور به همین مشکلات درون حاکمیتی برمی‏‌گردد. جامعه ایران از هر جهت قوی و غنی است. از منابع انسانی و مادی گرفته تا پشتوانه‎های معرفتی و تمدنی در جامعه ایران وجود دارد اما در مقابل آمار بالایی که از فرار مغزها نیز به گوش می‎رسد که محصول همین جامعه غنی ایران است. اینکه چرا این توانمندی‌ها به یک توسعه پایدار همه‌جانبه و متوازن تبدیل نمی‎شوند و مشکلات عدیده‌‏ای در این خصوص به‌وجود می‎آیند به‌طوری که بعد از سالیان سال با تعداد زیادی ابرچالش روبه‌رو هستیم، به این اصل ریشه‏‌ای برمی‎گردد که در درون حاکمیت دو تفکر کاملاً متعارض وجود دارد. مسئولان بجای اینکه هم‌افزایی کنند و به‌عنوان یک حاکمیت یکپارچه و منسجم دست به دست هم بدهند و برای حل مشکلات تلاش کرده و از توان فکری و معرفتی و مادی جامعه حداکثر استفاده را ببرند، رفتارهایی از خود بروز می‌‏دهند که به تخریب همدیگر منجر می‎شود و به استهلاک یکدیگر می‎انجامد.

 جای خالی اجماعی ملی
امروزه موضوعی که تحت عنوان دولت موازی مطرح می‎شود، ناشی از وجود همین مشکلات است. عمده‎ترین دلیل تشکیل دولت موازی به این برمی‏‌گردد که دولت‌‏های مستقر سیاست‎های خاص خود را دنبال می‎کنند و بخشی دیگر از حاکمیت به این علت که مخالف این سیاست‎ها هستند اما قدرت آن را هم ندارند که مستقل از دولت عمل کنند، دستگاه موازی با دولت راه می‎اندازند. این دولت موازی درست در نقطه مقابل حرکت دولت‎های اصلی است که منجر به تخریب عملکرد دولتمردان می‌‏شود. بنابراین تا زمانی که این مشکل در حاکمیت حل نشود همچنان با این چالش‎های روزافزون مواجه شده و سرخوردگی اجتماعی و یأس و ناامیدی تشدید و شکاف‎ها هم زیادتر خواهد شد. در برابر چنین مشکلاتی هیچ راهی وجود ندارد جز اینکه حاکمیت به سوی یکپارچگی گام بردارد. راه یکپارچگی هم این است که دستگاه‌های حاکمیتی با تأکید بر اجرای قانون و از طریق گفت‌و‌گو و تعامل سازنده بنشینند و بر سر مسائل اساسی کشور چه در سیاست خارجی و چه در سیاست داخلی و در زمینه‎های فرهنگی و اجتماعی و امنیتی و اطلاعاتی به یک اجماع پایدار ملی برسند تا براساس آن تمام رفتارهای خود را شکل دهند.
حاکمیت حتماً توانایی و اراده حل این معضل را دارد، اما متأسفانه تاکنون این خواست در میان آنها مشاهده نشده است. جریانی در حاکمیت که نسبت به توسعه پایدار و سازنده روی خوشی ندارد، نمی‏‌خواهد حاضر شود که از طریق گفت‌و‌گو و رسیدن به اجماع ملی کارها به پیش برود.
این گروه فکر می‏‌کند که با حذف و تضعیف جریان مقابل و تحمیل نظرات خود به آن قسمت دیگر از حاکمیت؛ می‌تواند کار خود را پیش ببرد اما متأسفانه این نگاه یک نگاه پرچالشی است که تاکنون جز افزون کردن چالش بر کشور نتیجه دیگری نداشته است. به هرحال همه باید تلاش کنند که این جریان یکطرفه و یکسویه‎ای که در بخشی از حاکمیت وجود دارد که نه حاضر است تن به گفت‌و‌گو بدهد و نه می‎خواهد به مطالبات ملی گوش فرادهد و نه می‎خواهد که در سیاست‌‏های خود تجدیدنظر کند، متقاعد شود راهی که در پیش گرفته روند سازنده‏‌ای نیست.
امیدواریم شرایطی فراهم شود که اجماع بر سر مهم‌ترین مسائل کشور فراهم شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد مشکلات جامعه ایران بسرعت کاهش پیدا می‎کند و به سمت و سوی حل و فصل حرکت می‎کند و بزودی می‌توانیم شاهد شکوفایی خیلی سازنده و مؤثری در همه عرصه‎های جامعه ایران باشیم.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا