شناسه خبر : 170886
تاریخ ارسال : ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۶:۰۰ ق٫ظ
جعفرزاده ایمن آبادی:

منتقدان دولت فقط شعار می‌دهند/اگر قرار بود فقط انتقاد کنیم چه نیازی به حضور در مجلس بود

مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت اجناس بر کسی پوشیده نیست. در این بین مقامات مسئول در نهادهای مختلف علاوه بر بیان علل و عوامل افزایش قیمت‌ها، باید راهکار و برنامه‌های خود را برای مدیریت این فضا هم طرح کرده و با عملیاتی کردن آن‌ها تا حد امکان این مشکلات را کنترل کنند. دولت با تمام توان و با همه محدودیت‌های مالی که به دلیل تحریم‌های آمریکا با  آن روبرو است؛ در حال مدیریت امور کشور در جنگ اقتصادی است اما در این بین برخی منتقدان در مجلس و نهادهای دیگر معتقد هستند که آن‌ها راهکارهای بهتری دارند و دولت عملکرد مطلوبی نداشته است. اما وقتی از آن‌ها راهکار خواسته می‌شود تنها به مشتی شعار اکتفاء می‌کنند. نمونه این مسئله عملکرد برخی نمایندگان مجلس یازدهم هست که در همه زمینه‌ها طرح برای حل مشکلات دارند اما تا به امروز این سخنان خروجی مشخصی نداشته است.

همه نهادها مسئولیت خود را بپذیرند

«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» نماینده مردم رشت در مجلس دهم و عضو کمیسیون برنامه و بودجه این مجلس در پاسخ به این پرسش که چالش قوه قضاییه  و مجلس در مقابله با مشکلات اقتصادی چیست، گفت: وقتی مشکلی در کشور به وجود می‌آید همه در آن مقصر هستند و سهم دارند و  تنها نسبت سهم‌ها فرق می‌کند. ولی ما  نمی‌توانیم بگوییم که هیچ فرد و یا نهادی تقصیر و یا مسئولیت ندارد. مثلا در همین بحث کرونا همه باید یکی می‌شدیم تا به اینجا نمی‌رسیدیم. اگر همه بایستند و به یک مجموعه نگاه کنند کار پیش نمی‌رود. باید فرهنگی جا بیفتد به نام مسئولیت مشترک، یعنی همه  مقامات و نهادها نسبت به موضوعات مختلف مسئولیت دارند.

وی افزود: در کشور باید فرهنگی جا بیفتد به نام مسئولیت مشترک، یعنی اینکه همه  مقامات و نهادها نسبت به موضوعات مختلف مسئولیت دارند. من نمی‌دانم چه فرهنگ بدی حاکم شده که همه دوست دارند از طرف مقابل انتقاد کنند و خود را بی تقصیر و مبرا از همه داستان‌ها جلوه دهند. اساسا ما در سطوح مدیریتی کشور دچار یک ضعف فرهنگی هستیم. یعنی برخی مقامات ما یا خیلی عقب هستند یا اینکه خیلی باهوش هستند که دارند آدرس غلط می‌دهند. شرایط اقتصادی کشور مشخص است. این نکته درست است که قوه مجریه اجرا کننده است اما مگر مجلس ریل گذار نیست اگر قطاری مقصد را اشتباهی رفت، ریل گذار نباید پاسخگو باشد؟ ان ناظر و دستگاه نظارتی نباید خود را مقصر بداند. در کشور ما همه شروع می‌کنند به انتقاد کردن،  انگار هیچ کس مسئولیتی ندارد.

مجلس گزارش دهد طرح اقتصادی که رونمایی کرد به کجا رسید؟

ایمن آبادی در مورد ادعاهای برخی نمایندگان مجلس مبنی بر راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی، گفت: روز افتتاح مجلس یازدهم از طرح اقتصادی این مجلس رونمایی شد. حالا مجلس گزارش دهد که این طرح به کجا رسید. در مجموع فقط  با شعار و حرف نمی شود مشکلی را حل کرد. که اگر قرار بود فقط انتقاد کنیم چه نیازی به حضور در مجلس بود. حالا مجلس تشکیل  نمی‌شد در محافل سیاسی و در مصاحبه‌ها  هم همین نقدها را دوستان می‌توانستند بیان کنند. با حرف نمی شود مشکلی را حل کرد. که اگر قرار بود فقط انتقاد کنیم چه نیازی به حضور در مجلس بود؟
از زمانی که مجلس یازدهم تشکیل شده نسبت به زمان مجلس دهم ما شاهد کاهش ارزش پول ملی، افزایش حجم نقدینگی، افزایش تورم، افزایش قیمت دلار، افزایش مرگ و میر کرونا و موارد دیگر بودیم. در واقع تقریبا حوزه مثبتی نداشتیم. اگر این دوستان معتقد هستند که عملکرد مثبتی داشتند گزارش دهند. از زمان تشکیل مجلس یازدهم با هزینه‌ای که روی دست این کشور گذاشت  بگویند که ما این کارها را انجام دادیم. از اینکه عملکرد مثبت نداشتند ما خوشحال نیستیم. اما حداقل عذرخواهی کنند.

دولت بدون درآمد عظیم نفت کشور را اداره می‌کند

نماینده مردم رشت در مجلس دهم در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه راه حل وجود دارد اما دولت انجام نمی‌دهد هم بیان داشت: کسانی که این حرف‌ها را مطرح می‌کنند بگویند که چه طرحی به دولت دادند که دولت توجه نکرد. به عنوان مثال نمایندگان مجلس یازدهم کدام مصوبه را تصویب کردند که به دولت ابلاغ شد و دولت آن را اجرایی نکرد. دولت کار خود را انجام می‌دهد منتقدان بگویند که دولت کجا خلاف رفته و کجا باید چه  کاری انجام می‌داد که انجام نداده است.

اینکه منتقدان قسمت پرلیوان را اصلا نمی‌بینند و همواره دولت را تخریب می‌کنند ناراحت کننده است. ترامپ به هرچیزی می‌رسد تحریم می‌کنند واقعا در حال حاضر شرایط کشورداری خیلی سخت است. ما نمی‌توانیم پول نفت را بگیریم حتی اگر بتوانیم نفت بفروشیم. ما در کمترین حالت سالی ۳۰ میلیارد دلار پول نفت می‌گرفتیم اما در حال حاضر این پول وجود ندارد. خب اداره یک کشور بدون این درآمد عظیم که ۱۱۰ سال ما از این درآمداستفاده می‌کردیم کار کوچکی  نیست که دولت توانسته انجام دهد. سه بار ترامپ در کاخ سفید برای سقوط جمهوری اسلامی تاریخ اعلام کرد. اداره کشور بدون درآمد نفتی که ۱۱۰ سال  از آن استفاده می‌کردیم کار کوچکی  نیست که دولت توانسته انجام دهد.

در بحث افزایش قیمت‌ها و گرانی هم به جای نقدها و شعارهایی که هیچ اثر مثبتی ندارد منتقدان و هر نهادی که راهکار دارد به دولت ارائه کند اگر دولت عمل نکرد آنوقت ادعا کند که دولت کم کاری کرده است. اما همان طور که مجلس یازدهم نتوانسته کاری کند دولت بعدی هم اگر دست این طیف بیفتد خواهیم دید که همین راه شعاری را خواهد رفت. وضعیت اقتصادی کشور تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود همین است و منتقدان شعارهایی که می‌دهند فقط برای تخریب دولت است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا