شناسه خبر : 120289
تاریخ ارسال : ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱:۴۳ ق٫ظ

جناب کرباسچی! زیاد خودتان را جدی نگیرید!/ دلیل هیاهوهای اخیر کارگزاران سازندگی چیست؟ /سرویس سیاسی «خطِ اعتدال» بررسی می کند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در پی انتشار بیانیه حزب کارگزاران سازندگی که پیش از این توسط پایگاه خبری تحلیلی «خط اعتدال» مورد نقد و تحلیل قرار گرفت(اینجا را بخوانید)، آقای غلامحسین کرباسچی دبیرکل این حزب در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد(اینجا را بخوانید) سخنانی ابراز کرد که از جهاتی قابل توجه و تأمل است.

دبیرکل کارگزاران سازندگی در مصاحبه اخیر مدعی می شوند که «از روحانی عبور نکرده‌ایم، اما منتقدیم.» انتقاد از دولت سخنی و ادعایی است که این روزها از زبان برخی از عوام و خواص شنیده می شود اما آنچه دلالت ضمنی بر این انتقادات دارد عموماً حامل رویکرد و اغراضی سیاسی است که با هدف جلب توجه افکار عمومی و ایجاد سکوهای پرشی برای کسب مناصب قدرت صورت می گیرد. بعبارتی دیگر انتقاد از دولت اعتدال، شبیه همان مرغ عزا و عروسی برای برخی افراد و محافل سیاسی شده که در صدد بهره برداری از آن هستند.

جناب غلامحسین کرباسچی نیز که مدعی انتقاد از دولت هستند در هجمه های چند ماهه اخیر خود و ارگان رسانه ای شان به دولت و برخی از وزرا کاملاً نشان دادند که به دنبال چه اهداف و اغراضی هستند! اما در مصاحبه اخیر مدعی می شوند که: «نظر حزب کارگزاران در ارتباط با عملکرد دولت و شرایط کشور همانی است که در بیانیه منتشر شد؛ حال اگر کسی می‌خواهد نظرات حزب را به خودش بگیرد یا پاسخ دهد، برای ما مهم نیست.»(!!؟) عجبا از این همه هجمه های مختلف به افراد خاص و این ادعای عجیب!

جناب دبیر کل سازندگی مدعی می شوند:« انتقاد ما از دولت انتقاد سازنده است. انتقادی است که به واسطه آن دولت بتواند کارآمدی خود را در راستای حل مشکلات کشور ارتقا دهد.»(!) کاش جناب کرباسچی توضیح می دادند که کجای انتقادشان سازنده است؟ و نیز می گفتند که آیا اینگونه انتقادات که این روزها نمونه های آن را از بسیاری افراد و حتی افراد عادی کوچه و خیابان نیز شنیده می شود، تمام بضاعت و داشته های یک حزب سیاسی پر ادعا و پرطمطراق است؟! جالب تر آنجاست که جناب دبیر کل مدعی می شود که: «حزب کارگزاران وارد این بازی‌ها نخواهد شد؛ زیرا شأن حزب کارگزاران از این موضوعات بسیار بالاتر است.»(!!) نمی دانیم دلایل جناب کرباسچی برای این ادعای اغراق آمیز چیست؟! بهتر است جناب کرباسچی بفرمایند که حزب کارگزاران سازندگی در کجای مراتب سیاسی و مدیریتی کشور قرار دارد و کدام نظریه پردازی ها یا استراتژی های سیاسی و اقتصادی توسط این حزب منتشر شده است؟ تئوریسین های این حزب چه کسانی هستند و کدام اثرگذاری را در عرصه سیاسی و مدیریتی کشور گذاشته اند؟

حال ببینیم انتقادات سازنده جناب کرباسچی چیست؟

ایشان در این مصاحبه می گوید: «رییس‌جمهور خوب صحبت می‌کنند؛ اما حرف خوب کافی نیست و به این اظهارات باید جامه عمل پوشاند.»(!!) این ساده ترین و ابتدایی ترین حرفی است که این روزها شنیده می شود؛ نه سخنی در حد افکار دبیر کل یک حزب سیاسی! جناب کرباسچی باید بداند که تمام حرف عالم و آدم همین عمل کردن به سخنان است که با توجه به جایگاه و مسئولیت و شرایط افراد، ابعاد و گستره و دشواری های آن شناخته می شود. آنچه دکتر روحانی در ۵سال گذشته عمل کرد –با توجه به شرایط داخلی و خارجی- در کدام یک از مدیریت های مطلوب و مورد علاقه ایشان در گذشته سابقه داشت؟ آیا فراموش کرده اند که همان دوره مدیریت شهرداری تهران را چگونه به پایان رساندند و چه پیامدها و آثاری برجای گذاشتند؟!

کاش خبرنگار از ایشان می پرسید که چرا تا این حد بر تنها موجودی خود در دولت روحانی یعنی دکتر جهانگیری مانور می دهند؟! دکتر جهانگیری در مواضع و رفتارهای خود عمدتاً یک اصلاح طلب بوده است تا منتسب به کارگزاران! از سوی دیگر اکتفاء و تکیه به یک فرد در یک حزب سیاسی نشانه ضعف و تهیدستی آن حزب است! حال اگر دکتر جهانگیری از حزب کارگزاران استعفا بدهند یا ندهند، چه تأثیر و پیامدهای مثبتی برای این حزب خواهد داشت؟!

جناب کرباسچی! اینکه فقط توصیه کنید که: «دولت در جهت بهبود شرایط کشور، …. باید تحرک بیشتری از خود نشان دهد.»، آیا نقدی سازنده است؟ لطفاً بفرمایید که راهکارها و برنامه های حزب کارگزاران برای ایجاد تحرک بیشتر چیست؛ وگرنه صرف بیان چنین ادعا و توصیه های آن هم در شرایط دشوار و پیچیده کشور، نه حرف مهمی است و نه راهگشا!

یا وقتی از تحول اقتصادی سخن می گویید مردم علاقمندند بدانند که دیدگاه حزب کارگزاران در باره تحول اقتصادی چیست و آیا صرفاً با تئوری پردازی های ژورنالیستی(مشابه آن مباحثی که در روزنامه شما منتشر می شود) تحول اقتصادی ایجاد خواهد شد؟!

یا وقتی به سیاست خارجی دولت دوازدهم انتقاد می کنید و مدعی می شویدکه: «نمی‌توانیم فقط نسبت به یک حرکت در وزارت خارجه دل خود را خوش کنیم؛ بلکه وزارت خارجه باید ابعاد دیگری از سیاست خارجی را تحرک ببخشد»؛ اولاً فراموش می کنید که دیپلماسی دولت اعتدال در دولت های پس از انقلاب بی سابقه بود، ثانیاً شرایط منطقه ای، جهانی، تحولات تغییرات در آرایش سیاسی خاورمیانه و رویکردهای خصمانه اخیر برخی از دول منطقه و جهانی چون آمریکا را نادیده می گیرید و ثالثاً هیچگاه به تنگناها و محدودیت های دولت در دیپلماسی خارجی اشاره نمی کنید که این کمال بی انصافی است!!

اما نکته ای که مدام جناب کرباسچی و دوستان ایشان در نشریه و رسانه های مجازی خود مطرح می کنند این است که «دولت با انتخاب نیروهای بهتر باید کارآیی خود را تقویت کند.» این ترجیع بند حضرات کارگزاران می تواند حاوی چند نکته باشد: اول اینکه به نظر می رسد که این حزب خواهان سهم ویژه ای در دولت روحانی برای خود است و دیگر اینکه این حزب اصرار زیادی بر تغییر و ترمیم کابینه دولت دارد که محل تأمل و بحثی مبسوط است! تغییر مدیران دولت در شرایط کنونی کشور که دولت بیش از هر چیز نیازمند ارائه راهبردها و برنامه هایی اساسی و نیز وفاق و همدلی همه ارکان و دستگاهها و مسئولان نظام است، حامل چه اهداف و ضرورت هایی است؛ که انتظار می رود اعضای حزب کارگزاران نسبت به آن توضیحات و تحلیل های بیشتری ارائه دهند!

دولت اعتدال روحانی گوش شنوا دارد و به انتقادات دوستان و حتی مخالفان خود توجه می کند، اما از برخی دوستان و مخالفان غیر از کلیاتی شعاری و مبهم یا هجمه هایی همراه با القای یأس و نا امیدی نمی شنود؛ اگر غیر از این است و اگر بر فرض دولت به انتقادات احزاب توجهی نشان نمی دهد، به جناب کرباسچی توصیه می شود که یکی از شماره های نشریه سازندگی خود را به ارائه نقدهای سازنده اختصاص دهند!

دولت اعتدال همچون گذشته از انتقادات همه ی آحاد جامعه بویژه احزاب، فعالان سیاسی و نخبگان استقبال می کند و این گشادگی در پذیرش انتقادات را در رسانه ها و محافل عمومی و جامعه به همگان اثبات کرده است. اما انتظار می رود که احزاب و گروهها بجای سهم خواهی و اصرار بر تخریب افراد یا پافشاری بر تغییر برخی وزرا و مسئولان در پی ارائه راهکارهای سازنده و مشاوره های تخصصی و سودمند باشند و خود نیز به انتقاداتی که از آنان در بخش وظایف و رسالت های سیاسی و رسانه ای می شود، پاسخگو باشند. یا مثلاً اگر از جناب کرباسچی در رسانه ها انتقاد می شود که ایشان و خانواده اش گرین کارت مثلاً کشور… را دارند و خانواده و فرزندانش در آن کشور اقامت دارند، با شفافیت و مستند پاسخگوی افکار عمومی باشند.

تحلیل ما این است که برخی احزاب مانند کارگزاران سازندگی در متن اجتماع و بدنه ساختار قدرت از وجاهت و جایگاه بایسته و شایسته ای برخوردار نیستند و تلاش ها و هیاهوهای اخیر تلاشی برای احراز قدرت و دیده شدن و ایجاد زمینه های لازم برای آینده است. لذا دوستانه خدمت این آقایان عرض می کنیم: فعلاً خودتان را زیاد جدی نگیرید!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا