شناسه خبر : 172958
تاریخ ارسال : ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸ ق٫ظ
حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با خط اعتدال:

اروپا نشان داد از نظر سیاسی می‌تواند در مقابل آمریکا بایستد

 

حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با خط اعتدال با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور فرانسه مبنی بر ابراز ناراحتی از ناتوانی شرکت‌های اروپایی در تجارت با ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا اظهار کرد: باید توجه داشت که رئیس‌جمهوری فرانسه این صحبت‌ها را پس از سفر دوره‌ای پمپئو به این کشور و خاورمیانه و گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن به زبان آورده است. اگر این صحبت‌ها را از سوی یک تحلیلگر فرانسوی می‌شنیدیم شاید می‌شد این‌گونه برداشت کرد که قصد دارند گذشته خود را جبران کنند اما زمانی که رئیس‌جمهوری فرانسه این حرف‌ها را می‌زند، سخنان ترامپ در ذهن تداعی می‌شود. اینکه عنوان می‌کند شرکت‌های اروپایی در مبادله با ایران به علت تحریم‌های ثانویه هراس داشته‌اند، ترس نمی‌توان بر آن اطلاق کرد بلکه آن‌ها به فکر منافع خود بوده‌اند و با ایران تجارت نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: مکرون به این موضوع توجه ندارد که اگر آن‌ها اراده‌ای برای سیاست مستقل یا ارتباط با ایران داشتند، می‌توانستند از طریق اینستکس با ایران ارتباط برقرار کنند. در اینستکس دیگر مقوله تحریم‌ها و دلار مطرح نبود و در آن یک‌سری سازوکاری را ایجاد می‌کردند که طبق آن ایران بتواند کالایی را صادر یا وارد کند. اگر اروپا اراده داشت، تبادلات اینستکس به یک یا دو مورد محدود نمی‌شد. آن‌ها چندین تعهد به ایران پس از خروج آمریکا از برجام دادند اما به هیچ‌کدام از آن‌ها عمل نکردند. عملا آن‌ها زیر تعهد خود زدند. این‌ها نشان‌دهنده آن است که اراده دولتی نیز برای تجارت با ایران وجود نداشته است. اگر آن‌ها اختیار شرکت‌ها را نداشتند، حداقل باید اینستکس را فعال می‌کردند.

به گفته این کارشناس مسائل بین‌الملل، اروپا در این اواخر نشان داده که می‌تواند مستقل باشد و در عرصه سیاسی مقابل ایالات متحده قرار گیرد و در دو مقوله فعال‌سازی مکانیسم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، در عمل مقابل دولت ترامپ ایستاد.

حسن بهشتی پور در پایان تأکید کرد: اروپا از لحاظ سیاسی در این اواخر دیگر مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا قرار گرفت، اما باز هم منافع خود را به خطر نینداخت. باید منتظر ماند و دید که طرح آن‌ها در قبال روی کار آمدن بایدن چیست؟ اروپا اگر می‌خواهد از این برزخ خارج شود باید به تعهدات خود عمل کند و برجام را احیا کند. اگر آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند، می‌توانند زمینه‌ای را برای گفت‌وگو با ایران مهیا کنند و در این راستا نیاز است حداقل در خصوص برجام اقداماتی عملی انجام دهند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا