شناسه خبر : 171411
تاریخ ارسال : ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۵:۱۵ ق٫ظ

حسن بهشتی‌پور: شواهد از پیروزی بایدن حکایت می‌کند/ ترامپ از درون حزب جمهوری خواه نیز ضربه خورد/ بایدن در جذب منابع مالی موفق‌تر از ترامپ بوده/ بایدن باید بتواند در مناظره آخر حریف حرافی ترامپ شود/ متحدان آمریکا هم می‌خواهند ترامپ شکست بخورد

انتخابات آمریکا کمتر از دو هفته دیگر برگزار می شود و بسیاری از کارشناسان بایدن را پیشتاز و پیروز قطعی می دانند اما کمپین ترامپ به تجربه چهار سال گذشته اشاره دارد که در نظرسنجی ها هیلاری کلینتون جلو بود اما در نهایت ترامپ به کاخ سفید رفت.

 

 

حسن بهشتی پور در گفتگو با نامه نیوز درباره معادلات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: نظرسنجی ها انعکاس دهنده نظرات مردم آمریکا است اما رئیس جمهور از طریق رأی الکترال کالج انتخاب می شود بنابراین ترکیب انتخاب کنندگان رئیس جمهور اهمییت دارد چراکه هر نامزدی رأی الکترال ایالت های بزرگ همچون کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا را به دست بیاورد شانس پیروزی اش بیشتر می شود.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته آمریکا افزود: خانم کلینتون در آن سال ۳ میلیون رأی بیشتر آورد ولی الکترال کالجش شکست خورد، برخی به همین مسئله استناد می کنند و می گویند نمی شود گفت «بایدن پیروزی قطعی است» اما باید فاکتورهای دیگری را هم درنظر گرفت.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی تأکید کرد: فاصله بین بایدن و ترامپ در نظرسنجی ها الان خیلی خیلی بیشتر از هیلاری کلینتون و ترامپ است. ثانیا بایدن تاکنون در جذب سرمایه موفق تر بوده؛ در آمریکا هر نامزدی بتواند منابع مالی بیشتری جذب کند امکان بهتری دارد که برای جلب آرای عمومی در ایالت های حساس با رقابت شانه به شانه بیشتر هزینه کند. اندازه گیری این منابع مالی هم خیلی شفاف است و به طور ادعایی یا به صورت زیر میزی انجام نمی شود.

وی با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مهم است که سرمایه داران بزرگ به سمت چه نامزدی تمایل دارند، افزود: از آنجاکه حمایت های مالی انجام شده از بایدن تا به امروز خیلی بیشتر از ترامپ بوده می توان گفت موقعیتش نسبت به وضعیت هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ بهتر است.

بهشتی پور یادآور شد: تمام قرائن و شواهد نشان می دهد که دو هفته دیگر یعنی ۱۳ آبان بایدن برنده انتخابات است اما چک سفیدی از الان برای بایدن نمی توان کشید. بخصوص آنکه مناظره آخر خیلی اهمیت دارد و مهم است که بایدن بتواند حریف حرافی ترامپ شود.

وی با بیان اینکه ترامپ از درون حزب جمهوری خواه نیز ضربه خورده است، ادامه داد: همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس نمایندگان و یک سوم کرسی های سنا برگزار می شود. امروز خیلی از جمهوری خواهان از ترامپ بریده اند. از آنجا که دارند رأی های ایالتی را بر اثر بدنامی ترامپ هم از دست می دهند بنابراین کمپین انتخاباتی ترامپ با مشکلات جدی داخلی مواجه شده است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نقطه قوت ترامپ، بیان کرد: بایدن سن بالایی دارد، فرد مسلطی در ارائه برنامه و طرح دیدگاه های خودش نیست و تا به امروز توانسته تنها از طریق حمله کردن به بی برنامگی ها و تصمیمات اشتباه ترامپ رأی جمع کند ولی فی الذات نتوانسته از خودش ویژگی خاصی ارائه دهد که برای مردم جذاب باشد.

وی ادامه داد: شانس بایدن این است که بی مدیریتی ترامپ و تصمیمات خلق الساعه او هم در آمریکا و هم در دنیا منتقدان جدی دارد و حتی خیلی از متحدان آمریکا منتظرند ترامپ شکست بخورد تا با بایدن بتوانند به یک دیدگاه های مشترکی درباره اداره نظام جهانی برسند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا