شناسه خبر : 137600
تاریخ ارسال : ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲ ب٫ظ

حضرت آیت الله جوادی آملی:مبادا کسی روی منبر و کلاس درس مردم را به خود دعوت کند

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: رژیم ارباب و رعیتی فرهنگی، خطی روی آن کشیده شده است مبادا کسی روی منبر و کلاس درس، مردم را به خود دعوت کند.

این مرجع تقلید شیعیان در برنامه حکمت ربّانی که در ماه مبارک رمضان از شبکه سوم سیما پخش می شود، اظهار داشتند: سخن امام علی(ع) در نهج البلاغه این است که می فرماید: من عالم ربانی هستم.

ایشان عنوان کردند: امام علی(ع) در نامه ای که به دربار اموی نوشت فرمود: «حدیثی که زبان و دست ما را بسته این سخن پیامبر است که می فرماید خودستائی نکنید، خودستانی کنید»، خودستائی استکبار و خودستانی، زهد و عرفان است.

آیت الله جوادی آملی ادامه دادند: تا انسان خودش را بخواهد چه در حوزه و چه در دانشگاه، هرگز به جایی نخواهد رسید، حضرت فرمود: خیلی ها جبهه می روند شهید می شوند اما حمزه(ع) سیدالشهدا شد، بسیاری جبهه می روند جانباز می شوند اما جعفر(ع) که رفت جنگ و دو دستش قطع گردید و شهید شد، خداوند به او دو بال داد.

ایشان افزودند: رسول اکرم فرمود: مرکب عالم از خون شهید بالاتر است؛ خیلی ها دعا می کنند ما شهید شویم البته مقام بالایی است، ما به حال شهدا غبطه می خوریم و جای غبطه هم دارد. ما بالاتر از این می توانیم در حوزه ها پرورش دهیم بنابراین در در سوره آل عمران خداوند فرمود: رژیم ارباب و رعیتی فرهنگی، خطی روی آن کشیده شده است مبادا کسی روی منبر و کلاس درس، مردم را به خود دعوت کند که این کونوا عبادا لی من عندالله است.

استاد حوزه علمیه قم گفتند: اگر کسی حرف خود را محور قرار دهد، آن شنونده هم حرف او را گوش دهد چون حرف اوست، در حقیقت او را عبادت می کند.

ایشان در تعریف عالم ربانی بیان داشتند: ربانی کسی است که شدیدالرب باشد و ارتباط او به رب العالمین قوی است و حرف او را اطاعت می کند و او را حاضر و ناظر می بیند و نیز دلسوز مردم است لذا عالم ربانی هم شدیدالربط به رب است و هم شدیدالربط به مربوب، هم فیوضات را از پروردگار دریافت می کند و هم این فیوضات را به مردم و جامعه منتقل می کند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا