شناسه خبر : 152641
تاریخ ارسال : ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۵:۲۷ ق٫ظ

حمایت دولت از فرهنگ و هنر در حوزه مالیاتی، منطبق با وضعیت و شرایط موجود / نقدی بر نگاه غیرواقع گرایانه «خبرگزاری فارس» به معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر

حمایت دولت از فرهنگ و هنر در حوزه مالیاتی، منطبق با وضعیت و شرایط موجود / نقدی بر نگاه غیرواقع گرایانه «خبرگزاری فارس» به معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر

پس از آنکه محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با ردّ درخواست سازمان امور مالیاتی برای کاهش معافیت مالیاتی هنرمندان و اهالی فرهنگ، طی دستوری فوری تمام هنرمندان را از پرداخت مالیات معاف اعلام کرد، «خبرگزاری فارس» در یادداشتی با عنوان «چه بلایی بر سر سلبریتی‌های فراری از مالیات در کشورهای غربی می‌آید؟» این اقدام سازمان برنامه و بودجه را با رویکرد دولت‌های غربی، به عنوان خاستگاه اصلی سلبریتی‌ها در این زمینه بسیار متفاوت دانست.

این گزارش با تفکیک معیشت بعضی ناشران و نویسندگان که درآمد بسیار محدودی دارند و  معافیت مالیاتی می تواند درباره برخی(!) از آنها صدق کند؛ اما معافیت مالیاتی هنرمندانی با درآمد میلیاردی را با هیچ منطقی سازگار ندانسته؛ زیرا کارگران با حقوق‌های بسیار ناچیز پیش از دریافت حقوق شاهد کسر مالیات هستند. این موضوع حتی شامل ناشران کتاب‌های کمک آموزشی با گردش مالی بسیار بالا نیز می‌شود که آنها نیز در زمره بزرگ‌ترین بهره‌مندان از این معافیت‌ها هستند.

«خبرگزاری فارس» می نویسد: «یک بام و دو هوای دولت در دریافت مالیات از اقشار گوناگون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما بدیهی است که به هیچ عنوان نباید کسانی که سالانه صدها میلیون و حتی میلیاردها تومان درآمد دارند از پرداخت مالیات معاف شوند.»(!!)

شایسته بود که خبرگزاری فارس قبل از تدوین چنین گزارش و تحلیلی در چند نکته مهم تأمل و دقت
می کرد و حداقل در قیاس بین دو فضای متفاوت فرهنگی با دو ساختار کاملا ناهمگون اقتصادی و اجتماعی دچار چنین اشتباهات فاحشی در قضاوت و نتیجه گیری نمی شد.

جای تأسف است که این خبرگزاری از اصحاب فرهنگ و هنر با عنوان «اصحاب سرگرمی»(!!!) یاد می کند و می پرسد که آیا دیگر کشورها هم چنین لطف‌های ویژه‌ای به هنرمندان سینما و موسیقی می‌کنند و درآمدهای کلان آنها را از مالیات معاف می‌دانند؟!

اولاً نویسنده این گزارش تحلیلی ظاهراً توجه ندارد که مقایسه اعتبار، جایگاه و میزان درآمدهای سلبریتی های مشهور در کشورهای غربی که سختگیری بسیار شدیدی نسبت به مالیات‌های هنرمندان سینما و موسیقی آنان اعمال می شود، با برخی سلبریتی های وطنی با درآمدهای میلیاردی فصلی یا سالانه وطنی که تعداد آنها به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد از جهات عدیده قیاس مع الفارقی است. هر چند اعداد و ارقامی که خبرگزاری فارس در مورد میزان درآمد و درصدهای مالیاتی ارائه می کند محل بحث است، اما نباید از این نکته مهم غافل شد که هنرمندان و اهالی فرهنگ در غرب و بعنوان نمونه در هالیوود وابسته به بنگاههای بزرگ تهیه و تولید آثار هنری یعنی بخش خصوصی و اتحادیه های سرمایه داران بزرگ هستند و از این جهت هزینه ای برای دولتها ایجاد نمی کنند. از سوی دیگر صنعت بیمه بعنوان بزرگترین حمایت گر از شرکت ها و مراکز فرهنگی و هنری محسوب می شود و از این جهت دست اندرکاران تولیدات هنری دغدغه و نگرانی چندانی از جهت عدم استقبال مخاطبان یا فروش مطلوب اثر و دستیابی به سود یا درآمد مورد انتظار، بیکاری یا ازکارافتادگی ناشی از کهنسالی یا آسیب دیدگی و مانند آن ندارند. این در حالی است که بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر ایران در سالهای اخیر به دلایل مختلف دچار ورشکستگی اقتصادی، بیکاری، انزوا و فقر شده و از هیچگونه حمایت مالی و حرفه ای برخوردار نیستند. لازم به ذکر است که از حدود ۵ هزار نفر که عضو خانه سینما هستند، سالیانه اگر ۱۰۰ فیلم ساخته شود، ۴۰۰ نفر مشغول به کار هستن و الباقی در طول سال به سختی درآمدی برای امرار معاش تهیه می کنند. همچنین پول های هنگفت بی‌نشانی که وارد سینما می شوند بیرون از سینماست و ارتباطی با هنرمندان ندارد.

از سوی دیگر مقایسه چهره های بزرگ بازیگری جهان مانند «ژرار دوپاردیو»، «نیکلاس کیج»، «رابرت دنیرو»، «جان تراولتا»، «پاملا اندرسون»، «سوفیا لورن»، «مارتین اسکورسیزی» کارگردان شهیر آمریکایی، «شکیرا» خواننده معروف آمریکایی، «ارل سیمونز» خواننده سبک رپ آمریکایی، «مارتا استوارت» مدل و نویسنده آمریکایی، «وسلی اسنایپس» بازیگر و رزمی‌کار مشهور آمریکایی و معدود چهره هایی مانند اینان که به دلیل سنگینی مالیات های در نظر گرفته شده، تعقیب قضایی و حبس به دلیل عدم پرداخت مالیات با مشکلاتی مواجه شده اند با اهالی فرهنگ و هنر ایران که تعداد اندکی از آنان درآمدهای چند صد میلیون یا میلیارد تومانی(!) دارند چه تناسب و وجاهتی دارد؟! شاید نسبت میزان مالیات سالانه بین ۱ تا ۱۴ میلیون دلاری برای هنرمندانی غربی که درآمدهای چند ده میلیون دلاری یا بالاتر دارند، بخوبی گویای تفاوت فاحش وضعیت اقتصادی آنان با وضعیت هنرمندان ایرانی باشد! (بعنوان نمونه «جرج کلونی» در سال ۲۰۱۸ درآمد ۲۳۹ میلیون دلاری داشته است!)

هر چند خبرگزاری فارس به نام چند هنرمند بدهکار مالیاتی اشاره کرده ولی اشاره ای به ارزش و ثبات پولی و میزان نرخ تورم و یا رشد اقتصادی آنها اشاره نکرده است، اما کاش خبرگزاری فارس به درآمدهای برخی شرکتها و نهادهای هنری در غرب نیز اشاره می کرد که درآمد سالانه تمامی ناشران یا سازمان های هنری ما به پای درآمد یکی از این کمپانی ها هم  نمی رسد! مثلاً به درآمد ۱۲۹ میلیون دلاری کمپانی دیسکاوری، کمپانی دیزنی با ۶۵ میلیون دلار، کمپانی فاکس قرن بیست و یک با ۴۹ میلیون دلار، میزان متوسط پرداخت به هر عضو کمپانی ۶۷ هزار و ۸۰۹ دلار، کمپانی نتفلیکس با ۳۶ میلیون دلار، کمپانی کامکست با ۳۵ میلیون دلار و غیره توجه نمی شود.

اما نکته مهم دیگری که خبرگزاری فارس به آن  اشاره ای نکرده، بحث توسعه مأموریت سازمان مالیاتی برای افزایش نقش آفرینی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده است که بر اساس آن سازمان امور مالیاتی دو لایحه جدا گانه تدوین کرده است، اولی برای اصلاح مقررات مالیات ارزش افزوده که راهی مجلس شده است و دومی با عنوان لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی که هنوز ارائه نشده است.

ایجاد دو پایه مالیاتی، اصلاح مالیات ارزش افزوده برخی از بخش‌ها و از همه مهم‌تر، لغو معافیت‌های مالیاتی مؤسسات فرهنگی و هنری از جمله مطالب عنوان شده یا برجسته شده از سوی سازمان امور مالیاتی برای افکار عمومی بوده است. براساس اصلاحات وتغییرات، سازمان امور مالیاتی اصلاحات مزبور را درپیش نویس لایحه بودجه سال آینده هم ارائه کرده که دریافت ۵۰ درصد مالیات از مؤسسات فرهنگی وهنری از آن جمله است. یعنی در لایحه بودجه سال بعد که به مجلس ارسال می‌شود، متنی با عنوان «پیش‌نویس لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی» منتشر شده است. در ماده ۱۳۹ قانون مالیات های مستقیم آمده است: «فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری که به‌موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود، از پرداخت مالیات معاف است.» اما با این حال، سازمان امور مالیاتی از قبل از ارائه لایحه بودجه سال آتی به مجلس؛آن را در متن پیش نویس لایحه قرار داده است وخواهان مالیات ۵۰ درصدی از بخش‌های فرهنگ وهنر شده است.

حال با دستور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه بندی که براساس آن «تمامی فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول ۵۰ درصد معافیت مالیاتی می‌باشند.» از متن پیش نویش لایحه بودجه ۹۹ حذف شد، لذا فعالیت های مزبور کماکان از معافیت صد درصدی برخوردار خواهند بود. اکنون اینکه آیا دستور حذف بند مالیات زا برای بخش فرهنگ و هنر در پیش نویس لایحه بودجه در متن «لایحه اصلاح برخی از قوانین و مقررات مالیاتی» مورد نظر سازمان امورمالیاتی که بزودی به مجلس ارسال می‌شود، لحاظ خواهد شد، به نقش و مداخله قوه مقننه و کمیسیون مربوطه باز می گردد که حدود و ثغور و مقررات و ضوابط معافیت های مالیاتی و سطوح و انطباق معافیت ها با درآمدها و سایر مسایل را روشن خواهد کرد. در این میان رویکرد دولت و سازمان برنامه و بودجه حمایت از تمامی عوامل و دست اندرکاران انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری است و تبصره ها و استثناها و ضوابط و مقررات لازم، توسط قانونگذار تعیین خواهد شد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا