شناسه خبر : 171193
تاریخ ارسال : ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵ ق٫ظ

دانشمندان برزیلی: ویروس کرونا به حافظه و زبان آسیب می‌رساند

چاینا دیلی نوشت: دانیل مارتینس دو سوزا، استاد انستیتوی زیست‌شناسی دانشگاه کامپیناس (یونیکامپ) گفت که “ما برای اولین بار نشان دادیم که ویروس SARS-CoV-۲ آستروسیت‌ها را آلوده کرده و تکثیر می‌شوند که نتیجه آن کاهش امکان زنده ماندن سلول‌های عصبی است.”

نتایج این تحقیق نشان داد، ویروس کرونا می‌تواند بر روی سلول‌های آستروسیت، فراوان‌ترین سلول در سیستم عصبی مرکزی، تاثیر بگذارد و عملکردهایی مانند پشتیبانی و تامین مواد مغذی برای سلول‌های عصبی و تنظیم غلظت انتقال‌دهنده‌های عصبی و سایر مواد مانند پتاسیم را تحت تاثیر قرار دهد.

در این تحقیق ذکرشده است: “عفونت این نوع سلول از طریق آزمایش‌های انجام‌شده بر بافت مغز ۲۶ بیمار فوت‌شده به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ تایید شد. ”

در این تحقیق، دانشمندان از روشی استفاده کردند که به‌عنوان ایمونوهیستوشیمی شناخته می‌شود و شامل استفاده از آنتی‌بادی برای تشخیص آنتی‌ژن‌های خاص در نمونه بافت است.

وجود ویروس در ۲۶ نمونه مورد بررسی تایید شد و در پنج نمونه از آن‌ها تغییرات خاصی یافت شد که احتمال آسیب به سیستم عصبی مرکزی را نشان می‌دهد.

۸۱ بیمار دیگر با علائم خفیف کووید-۱۹ نیز موردمطالعه قرار گرفتند. نتایج نشان داد که یک‌سوم از آنان ۶۰ روز بعد از ابتلا به بیماری علائم عصبی یا اعصاب و روان مانند اختلال حافظه، خستگی، سردرد، اضطراب و سایر علائم را نشان دادند.

این مطالعه توسط دانشمندان یونیکامپ و دانشگاه سائوپائولو (USP) و با همکاری دانشمندان آزمایشگاه ملی علوم زیستی، دانشگاه فدرال ریودوژانیرو و موسسه D’Or انجام‌شده است


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا