شناسه خبر : 116032
تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۱۴ ق٫ظ

درسی که باید از دشمن آموخت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رهنمود مقام معظم رهبری درباره پیوند بین مردم و مسئولان، سخن امام، شهید بهشتی و السابقون انقلاب اسلامی بود. مسئولان نباید اجازه دهند که فاصله ای بین آنها و مردم ایجاد شود. این اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه نحوه و شیوه برخورد، کار و زندگی مسئولان به اکثریت اقشار جامعه نزدیک باشد و مردم احساس فاصله نکنند.

 

متأسفانه امروز می بینیم برخی مسئولان سبک زندگی متفاوت از عموم جامعه دارند. برخوردشان هم به گونه ای است که گویا مردم مکلف هستند که آنها را انتخاب یا تحمل کنند، پس هرآنچه آنها تصمیم می گیرند مردم ملزم به پذیرش هستند. این مسئله نگاه مردم را به مسئولان تغییر می دهد و باعث فاصله می شود. وقتی فاصله ایجاد شد، نه تنها آینده خوشی برای این دسته از مسئولان رقم نخواهد خورد بلکه به نظام نیز صدمه وارد می شود.

اگر شایسته سالاری ملاک باشد و افراد براساس دانش، تخصص، توانایی ها و تعهد به انقلاب سرکار بیایند هیچ گاه شاهد فاصله بین برخی مسئولان و مردم نخواهیم بود بنابراین مسئولان ارشد هر دستگاهی باید نشان دهند که آیا انتخاب شان درست بوده است یا خیر؟ متأسفانه از بعد جنگ تا امروز هر گروهی مسئولیت پیدا کرده، گروه خود را سرکار آورده و تجربه گروه قبلی را کامل کنار گذاشته است. حال آنکه باید سرمایه های مدیریتی را در کشور پاس داشت چون از بیت المال برای چنین سرمایه ای هزینه شده است. حداقل از بیگانگان و دشمنان خود بیاموزیم که برای اداره کشور خود سعی می کنند دانش و تجربه گذشته را به کار گیرند تا ضعف ها را به نقاط قوت تبدیل کنند و همچنین قوت ها را استمرار بخشند.

بارها در دولت و سایر دستگاه های حاکمیتی مشاهده کردیم مسئولی می آید و تیم مدیریتی قبل را متهم به ویرانگری می کند و می گوید «قبلی ها توانایی نداشتند». این عوامل تأثیر منفی بر ذهن مردم می گذارد و مردم را به قضاوت وا می دارد که نظام ناکارآمد است. مثلا شخصیتی گفت «مدیر از خارج بیاوریم چون ما فقط بلدیم قرمه سبزی و آبگوشت درست کنیم». این ادبیات فاصله مسئولان و مردم را بیشتر می کند.

در مجموع برای حفظ پیوند بین مسئولان و مردم رعایت چند نکته لازم است. اول آنکه در انتخاب مدیران، شایسته سالاری مدنظر قرار گیرد. ثانیا مسئولان از بدنه جامعه فاصله نگیرند و در گفتمان، خود را خدمتگزار مردم بدانند، یعنی اگر کاری انجام دادند بی منت باشد. ثالثا مسئولان شعار ندهند و وقتی کاری را کردند، بعد از آن حرفش را بزنند. امروز می‌بینیم برخی از مسئولان کارهای نکرده را مطرح می کنند، این مسئله بی اعتمادی در ذهن مردم ایجاد می کند. رابعا صاحبان تریبون از تخطئه گذشته بپرهیزند و سعی کنند نشاط و شادابی را به جامعه منتقل کنند.

خطِ اعتدال: انتشار یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا