شناسه خبر : 118108
تاریخ ارسال : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵ ق٫ظ

دست در دست صبا گوش به فرمان رقیب؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در باره ی سخن گفتن روحانی از تلویزیون

دست در دست صبا گوش به فرمان رقیب؟

 

“پرویز اسماعیلی” – معاون رییس دفتر ریاست جمهوری – در توییتی که امروز (یکشنبه چهاردهم امرداد) از رسانه های الکترونیک پخش شد، از سخن گفتن “حسن روحانی”با مردم خبر داد؛آن هم از پنجره ی رسانه ی رسمی.رسانه ای که همواره از “بالا”ملت را – به عنوان گیرنده ی پیام – نگریسته و ضمن نادیده گرفتن پیشدانسته های “ملت” و توهین به فهم عمومی این نهاد مدرن،کوشیده است “ایدیولوژی”فروکاهیده تا”سلیقه”ی خویش را بر آن تحمیل کند.
این که رییس جمهوری با مردم سخن بگوید،در حقیقت دیالوگ دو طرفه ای بین دو دو نهاد همبسته ی “ملت – دولت” در شیوه ی مدرن حکومت است؛اما سخن گفتن (فقط گفتن،بدون شنفتن) از پنجره ای که چندین طبقه بالاتر است،ماندن در همان حوالی رسانه ی گروهی “منبر”در زمانه ی استیلای رسانه های جمعی بر مناسبات مدنی است و با سبک و سیاق دولت های مدرن در هزاره ی سوم همخوان نیست.
نظر به این که چند بار سخنرانی رییس جمهوری طی پنج سال اخیر،پیوسته با چنین شیوه ای بوده و هر بار هم – بر خطا – آن را “سخن گفتن با مردم”نامیده اند،نکات مهمی برای مجاز بودن مذمت چنین شیوه ای قابل برشماری است:
۱-از قرار معلوم،یکی از چند دلیل مهم این سخنرانی،تقویت”اعتماد”ی ست که اخیرا بشدت آسیب دیده است.بنا بر این،سخن گفتن از طریق رسانه ای که فزونی ناکارآمدی و نادیده گرفتن مردم،موجب ازاله ی آبروی حرفه ای آن شده و بین ملت و این رسانه اعتمادی نمانده است،نقض غرضی آشکار ست.
۲-رادیو و تلویزیون،طی همین سالها نیز،نه تنهاکوشش کمی برای منکوب و لوث کردن برنامه های دولت به کار نبرده،بلکه علنا و عملا و چشم در چشم بهت زده ی ملت،برای تبلیغ آدمهای دست چندم ولی مخالف دولت کنونی سنگ تمام گذاشته است.آنتن این رسانه،همین روزها که دولت و ملت زیر شدیدترین فشارها روزگار می گذرانند،در خدمت تبلیغ چهره ها و گفته هایی بوده اند که خود – با اصرار – جداسری شان با تحول خواهی دولت و ملت را عیان داشته اند.نادیده گرفتن این پیامهای روشن از سوی رییس جمهوری و انتخاب این رسانه برای سخن گفتن،یا برخاسته از تحلیل نیمجان وی از مخالفان خویش و یا دور بودن از دریافتی درست در باره ی سپهر رسانه است.به این بیفزایید کج سلیقگی را.
۳-ملت از این که مدام از بالا بهش نگاه کنند خسته شده و گمان نمی رود در روزگار “گرانی نان و ارزانی انسان”،به کسی که از پنجره ای مشرف بر آنها برایشان سخنرانی کند اعتماد ارزانی دارند.
۴- رسانه ی رسمی کشور،به دلیل ناکارامدی،نابلدی،یکصدایی،آمیختن راست های کوچک با دروغهای بزرگ،سانسور عرفی شده و نادیده گرفتن مردم،مخاطبان خود را در حوزه ی سیاست – به ویژه خبر و گزارش و برنامه ی سیاسی – از کف داده و هم اکنون،جز روستاییان که محدودیت و محرومیت تکنولوژیک و سخت افزاری دارند،کسی برای دیدن چنین برنامه هایی گیرنده های خود را بر کانالهای تلویزیون ایران میزان نمی کند.
۵-در این چندین سال که از جنبش مدنی تحول خواه ایرانیان می گذرد،رادیو و تلویزیون،همیشه روبه روی منویات ملی بوده که دولت موسوم به “تدبیر و امید”نیز در زمره ی این منویات اند.بنا برین،سخن گفتن رییس این دولت از تریبون این رسانه،واجد توجیهی قابل درک نیست.
۵- در حالی که طی دو انتخابات،رسانه های مکتوب و غیر مکتوب مستقل،بدون بهره و چشمداشتی،از “حسن روحانی”حمایت کردند و در برابر تهاجم بی وقفه و دم افزون همین رادیو تلویزیون و دوستان همپیاله اش ایستادند،کج شدن وزن رییس دولت تحولگرا به سمت رسانه ی اقتدارگرا،جز ریزش سربازان “امید” از متن جامعه اثری ندارد.
۵-حسن روحانی،با انتخاب تلویزیون،مردم را به سمتی می برد که فکر کنند او هم در حال ایفای نقشی اغوا گر برای ذات اقتدارگرایی ست و شعارهای انتخاباتی اش،تنها همان”شعار”بوده اند.
۶-کاشکی!رییس جمهوری،از رسانه های مستقل دعوت می کرد و سه ساعت وقت می گذاشت و در نشستی روبه رو و مبتنی بر دیالوگ،با نمایندگان افکار عمومی گفت و گو می کرد.این طوری،امید مردم به او همچنان زنده می ماند.والا،سخن گفتن یکسویه از پنجره ی بالایی و متکبر تلویزیون با مردم،خیلی با این بیت سازگارست:
دست در دست صبا گوش به فرمان رقیب
این چنین با همه درساخته ای یعنی چه؟

“حسن روحانی”،حتا اگر یک شهروند معمولی هم باشد،باید تکلیفش را با مردم روشن کند؛چه رسد به این که منتخب مردم و رییس جمهوری ست.باید دانسته شود که سرش به بالین کیست و کدام را دوست می داند و کدام را نادوست.
۷- اگر “حسن روحانی”خود را رییس دولت اعتدالی و منتخب مردم اعتدال گرا می داند،باید بتواند توجیه قانع کننده ای ارایه و اقامه کند که چرا سخنگویی با مردم را،از طریق اقتدارگرایان ارتدوکس و بنیادگرا ،که حتا از خرید”سیاه”ارز برای ضربه زدن به دولت وی نیز ابایی ندارند،صورت می دهد؟

علی رضا فکوری

 

خطِ اعتدال: انتشار یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا