شناسه خبر : 155188
تاریخ ارسال : ۹ دی ۱۳۹۸ - ۹:۴۵ ق٫ظ

در دیدار مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش مطرح شد؛هرچند اقتصاد فرهنگ رکن‌ رکین‌ کارکردهای فرهنگی محسوب میشود اما همه چیز به تامین اعتبارات فرهنگی بر نمی گردد

 

معاون پرروشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با مشاور فرهنگی و رئیس کمیته توسعه فرهنگ و یکی از مدیران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی ، عصر روز یکشنبه ۸ دی علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی با حجت مهدوی سعیدی، مشاور فرهنگی و رئیس کمیته توسعه فرهنگ سازمان برنامه و بودجه و شفیعی یکی از مدیران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه دیدار و حول محور فعالیت های فرهنگی گفت و گو کرد.

در دیدار مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش مطرح شد؛
کاظمی گفت: مدیرانی باید در حوزه فرهنگی فعالیت داشته باشند که شجاع و نترس باشند زیرا در مواقعی باید تصمیم هایی اتخاذ شود که نیاز به جسارت دارد.
او ادامه داد: متاسفانه هیچ شاخصی برای ارزیابی اثربخشی فعالیت های فرهنگی نداریم یعنی نمی دانیم فلان فعالیت فرهنگی در سطح جامعه چقدر موثر بوده است باید نظام ارزیابی برای این کار طراحی شود.

معاون پرورشی و فرهنگی فعالیت های موازی در حوزه فرهنگ را مخل این امر دانست و افزو.د: موازی کاری در این حوزه باعث هدر رفت نیرو و منابع می شود.
او ادامه داد: در حوزه نخبگان در جامعه کار بسیار شده است اما عموم مردم کارهای فرهنگی بیشتری را در حوزه نماز، قرآن، حجاب و عفاف می طلبند.
او در ادامه ضعف کلی دستگاه های فرهنگی را فعالیت های زیاد با اثر بخشی و فراگیری کم دانست.

مهدوی سعیدی  کار فرهنگی را دغدغه اصلی همه فعالان دلسوز عرصه فرهنگی کشور دانست و گفت: فرهنگ مفهوم موسعی دارد و تنها به مناسک و مذهب محدود نیست هر چند باید به مذهب نیز با مراعات بلاغت و هنر مذهبی توجه وافر داشت اما در موقف آن نباید متوقف نشد .

مشاور سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد:فرهنگ تجلیات و تعینات گوناگونی دارد که در همه کشورهای توسعه یافته به آن توجه می شود تا گستردگی امر فرهنگ حفظ شود اساسا ملت ما از تبار و ملیت و تاریخیتی سترگ برخوردار است، همان امر که فیلسوفانی چون سهروردی در باز شناسی آفاق پنهان و آشکار آن کوشیده اند ما قبل از هر پرداختی به امر فرهنگ باید به فلسفه فرهنگ توجه کنیم و فرهنگ را نه صرفا از یک‌ بعد و یا یک دریچه محدود بلکه بنحو بینارشته ای و میان رشته ایی و تمرکز رشته ای مورد توجه قرار دهیم . ما در سپهر فرهنگ کمتر آسیب شناسی کرده ایم در حالیکه حکمت چیزی جز آفت شناسی نیست ، گاه تاسیسات فله ای نهاد های ریز و درشت فرهنگی و به تبع موازی کاری و تداخل و تزاحم عاملین فرهنگی در حیطه کار یکدیگر غالبا تحرکات فرهنگی ما عقیم و سترون نموده است
پس از انقلاب بعضا دولت ها فقط انبان دستگاه های فرهنگی را از مبالغ هنگفت آکنده نموده و شوربختانه تراز و سنجه ای برای کار آنان تعیین نکرده اند! ما کاری به این واقعیت نداشته ایم که فلان فعالیت در اقشار مختلف جامعه در نهایت آیا واجد تاثیر بوده است یا فاقد آن !؟


دکتر مهدوی افزود: هرچند اقتصاد فرهنگ رکن‌ رکین‌ کارکردهای فرهنگی محسوب میشود اما همه چیز به تامین اعتبارات فرهنگی بر نمی گردد بلکه ” ای برادر تو همان اندیشه ای “در این چارچوب مصداق موید این مدعا هم‌ انست که در دولت های پیشین با پول پاشی های فرهنگی و اسراف گری ها در برخی از نمودهای کلیشه ای فرهنگ، ما شاهد هیچ خروجی مثبتی نبوده ایم و شاید کار را به بیراهه هم‌ کشانده ایم ! اکنون باید نیازهای راستین فرهنگی را در جامعیت آن ببینم و با توجه به تحریمات قبل از هر تخصیص اعتبار و تزریقات مالی به ابداع تفکر کارگشا بپردازیم و ایده های نوین و استانداردهای متناسب با توسعه فرهنگی در تراز جهان رو به رشد را در کار آوریم . در این فرآیند باید همه مسئولان در خدمت آموزش فرهنگ کشور باشند تا اقدامات فرهنگی و عملیات پرورشی آموزش و پرورش و نهادهای آموزش عالی موثر افتد.
رئیس کمیته توسعه و فرهنگ مرکز پژوهش ها گفت:کشورهای دنیا بیش و پیش از هر چیز به آموزش و پرورش توجه می کنند و زیست جهان کنش گران آن را به بهبودی هدایت می کنند تا عاملان و حاملان و معلمان آموزش و پرورش با طیب خاطر و کسب تجربیات آوانگارد در رشد تعلیم و تربیت فرزندان مان ساعی باشند.
باید همه قوا و همه دست اندر کاران جامعه چه در تمهید رفاهیت لازم و چه در تولید اندیشه های پیش رو در توسعه و فرهنگ ، به کمک آموزش و پرورش بشتابند
مهدوی در پایان افزود:
جناب دکتر نوبخت ریس سازمان بیش از همه ما دغدغه و دلمشغولی بهبود وضعیت فرهنگی فرهنگیان را دارد و شبانه و روز می کوشد علیرغم همه تحریمات و مضایق مالی و بودجه ای راهکار هایی را برای مساعدت این بخش فراهم نماید تا وضعیت موجود به وضعیت مطلوب در آید.
با دستور رهبر انقلاب سازمانی به نام الگوی اسلامی پیشرفت – ایرانی تشکیل شده است تا پیگیر مسائل فرهنگی باشد.

فرهن


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا