شناسه خبر : 134466
تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷ ب٫ظ

در مراسم تودیع و معارفه معاون مطبوعاتی چه گذشت؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه تصویری که از جمهوری اسلامی در خارج از کشور وجود دارد، نیازمند تغییر است، گفت: در شرایط سختی که بر کشور حاکم شده، نیازمند بازسازی این تصویر در جامعه جهانی به ویژه رسانه‌های خارجی هستیم.

به گزارش خط اعتدال به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز در آئین تکریم و معارفه محمد سلطانی فر و محمد خدادی معاونان پیشین و جدید معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی با تاکید بر این مطلب افزود: آقای سلطانی فر در زمان مدیریت خود در این معاونت دیدگاه‌های جدیدی را پایه‌ریزی کردند که امیدوارم این مسیر در مدیریت جدید استمرار یابد.

 

وی در عین حال تصریح کرد: آقای سلطانی‌فر در این مدت به حوزه رسانه‌های خارجی و جایگاه آن در فضای داخلی توجه ویژه داشتند که لازم است این مسیر ادامه پیدا کند.

صالحی ادامه داد: تجربیات آقای خدادی هم در بخش رسانه به کمک این حوزه خواهدآمد و امیدوارم قدم‌هایی که در دوره آقای سلطانی‌فر برداشته شد را ادامه دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر بهره‌مندی این وزارتخانه از دانش و بینش محمد سلطانی فر ادامه داد: آقای خدادی هم چهره شناخته شده‌ای در حوزه رسانه هستند و شناخت ایشان از بخش رسانه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان محیط سازمانی محل خدمت، کمک‌های بسیاری در پیشبرد اهداف این معاونت خواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به برخی فعالیت‌ها و اهداف معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، افزود: این معاونت به علل مختلف همواره یکی از معاونت‌های حساس وزارتخانه بوده است و در دوره اخیر سختی‌های مضاعفی داشته است که در حال حاضر به همکاری و همگرایی، جذب منابع فکری و سرعت عمل بیشتر نیاز داریم.

صالحی گفت: دولت آقای دکتر روحانی مسیر خاصی را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره برای تنش زدایی از ایران طی کرد ولی با خروج آمریکا از برجام اتفاقاتی رقم خورد و کشور وارد جنگ همه جانبه اقتصادی شد که دارای پیچیدگی‌های متنوعی است.

وی ادامه داد: اعلان تروریست بودن سپاه از سوی آمریکا در روزهای گذشته نیز اتفاق عجیبی بود و باید بدانیم این اقدام جنگ روانی و ابعاد سیاسی و اقتصادی به دنبال دارد. آمریکا میدان‌های تحرک اقتصادی کشور ما را رصد می‌کند و جنگ تمام عیار اقتصادی را برای ما ترسیم کرده اند که به زعم خود کشور ما با این اقدام زمین‌گیر شود.

صالحی افزود: جنگ اقتصادی به طور طبیعی سرمایه اجتماعی کشور را تهدید می‌کند همچنین امید به آینده و اعتماد مردم به مردم و مردم به حاکمیت و زیرساخت‌های کشور را نیز تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط جنگ اقتصادی مسئولیت رسانه سخت‌تر از گذشته می‌شود. رسانه در این شرایط مسئولیت دوگانه حفظ آزادی‌های اجتماعی و منافع ملی را دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نمی‌توانیم در شرایط جنگ ملی منافع ملی را در نظر نگیریم. جریان ترامپ علیه ایران با نگاه زمین‌گیر کردن جمهوری اسلامی ایران است و با این اقدامات نه تنها نظام سیاسی بلکه نظام و مبنای اجتماعی و وحدت ملی نیز به مخاطره می‌افتد.

صالحی گفت: بنابراین معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی به عنوان سکاندار تعامل با رسانه در این مسیر نقش به سزایی را دارد و مسئولیت و کار آن نسبت به گذشته مضاعف می‌شود.

وی با اشاره به شرایط امروز رسانه‌های کشور افزود: رسانه با توجه به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر کشور حالش خوب نیست. از یک طرف رقبای رسانه در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های غیر رسمی و بیگانه و از طرف دیگر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور از جمله مشکلات کمبود آگهی، کاغذ و … سختی‌های آن‌ها را دوچندان کرده که این سختی‌ها ایجاب می‌کند معاونت امور مطبوعاتی در یک میدان جهاد ملی تلاش خود را نسبت به گذشته بیشتر کند.

صالحی تاکید کرد: معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی در حال حاضر در میدان جهاد ملی قرارد دارد و رسانه‌ها نیز باید به کمک اعتماد و امید اجتماعی و منافع ملی بیایند و اتفاقات غیر محتمل که پیش بینی نمی‌شود را در نظر بگیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لذا در تعامل با رسانه باید برای امنیت شغلی و معیشت آن‌ها توجه داشته باشیم تا آن‌ها امید به آینده داشته باشند زیرا وقتی رسانه‌ای امید به آینده نداشته باشد نمی‌تواند تولید امید هم داشته باشد.

وی در پایان گفت: امیدوارم با عنایات الهی، همت و تعامل مضاعف و تدبیر شما همکاران در معاونت امور مطبوعاتی بخشی از مسیر پیش رو هموار شود.

تقدیر سلطانی‌فر از خدمات و تلاش‌های مدیران و کارکنان معاونت مطبوعاتی

در ابتدای این آئین محمد سلطانی فر، معاون پیشین امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی ضمن تبریک سال نو از تمام تلاش‌ها و خدمات مدیران و کارکنان این معاونت در مدت مسئولیتش تقدیر کرد.

وی گفت: از همه همکاران در این معاونت طلب حلالیت دارم و از وزیر محترم نیز که در این مدت به من اعتماد داشتند تشکر می‌کنم.

باید با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها به ایجاد همدلی و همبستگی بپردازیم

در پایان این آئین محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی نیز گفت: قبول هر مسئولیتی تکلیفی است که بر عهده فرد است و از آقای دکتر صالحی به دلیل این اعتماد تشکر می‌کنم.

وی افزود: با آقای سلطانی فر بیش از ٣٠ سال است که افتخار دوستی و آشنایی دارم. خانواده مطبوعات و رسانه در هم تنیده است و قرار گرفتن یک فرد در مقام مسئول به معنای مسئولیت همگان است.

خدادی ادامه داد: آقای سلطانی فر پایه‌های خوبی در این معاونت بنا نهاده اند و هنر من باید در این باشد هر آنچه ایشان پایه گذاری کرده اند را استمرار دهم.

وی با اشاره به شرایط سخت حاکم بر کشور افزود: جمهوری اسلامی ایران بر خون بنا نهاده شده و ما پاک‌ترین خون‌های تاریخ را در این مسیر داده ایم و باید خلوص این خون‌ها با تلاش و تدبیر ما به ثمر بنشیند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی گفت: مطبوعات و رسانه دوران تحول را داشته و در گذشته با تلکس اخبار را منتشر می‌کردیم و تغییرات در آن به آهستگی بود ولی امروزه این تغییرات با سرعت حتی ثانیه‌ای است و این تحولات سرعت سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران رسانه‌ای را می‌طلبد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط حاکم بر کشور باید بدانیم که در این جنگ دشمنان به دنبال جنگ افکار عمومی هستند و رسانه‌ها در این مسیر می‌توانند نقش مؤثری در کمک به پیشبرد اهداف و مقابله با دشمنان داشته باشند و مقتدر تر از گذشته عمل کنند.

خدادی افزود: موضوع دیگر توجه به صنف رسانه است. امروز رسانه شرکای بسیاری پیدا کرده است. در این صنعت برخی حتی با داشتن یک دستگاه تلفن همراه عملاً شریک آن‌ها شده اند که مزایا و معایبی دارد ولی باید مدیریت شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی ادامه داد: این معاونت ظرفیت‌های بسیاری دارد و در بحران‌های مختلف نقش اثرگذاری داشته است و ما باید با بهره گیری از همه ظرفیت‌های موجود به ایجاد همدلی و همبستگی بپردازیم.

خدادی در عین حال تصریح کرد: ایجاد این همدلی و همبستگی برای نظام هنر ما است به ویژه در شرایط سختی که دولت آقای دکتر روحانی با آن رو به رو است.

وی در پایان گفت: تجربه آقای دکتر سلطانی فر در این معاونت استمرار خواهد داشت و هنر خود را در این می دانم که مقوم حرکت گذشتگان باشم و این حرکت پایدار برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تر باشد.

در این آئین همچنین از خدمات و تلاش‌های محمدمهدی احمدی مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی در مدت سرپرستی این معاونت تقدیر شد.

در بخشی از این آئین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی لوحی از خدمات و تلاش‌های محمد سلطانی فر در دوران مسئولیتش تقدیر و حکم محمد خدادی به وی اهدا شد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا