شناسه خبر : 139072
تاریخ ارسال : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲:۱۵ ق٫ظ

در گفتگو با «خطِ اعتدال»/مهدی سلطان محمدی (کارشناس حوزه بازار):نرخ ارز علاوه بر فاکتورهای اقتصادی تا اندازه زیادی متاثر از تحولات سیاسی است/مدیریت خوب بانک مرکزی در برقراری آرامش نسبی و بازگرداندن اعتماد عمومی نسبت به سیاست گذاری های اقتصادی نقش مهمی داشته است

مهدی سلطان محمدی (کارشناس حوزه بازار) در پاسخ بهپیش بینی نرخ ارز در ماههای اینده گفت: نرخ ارز علاوه بر فاکتورهای اقتصادی تا اندازه زیادی متاثر از تحولات سیاسی است. به نظر می رسد اگر متغیرهای سیاسی دستخوش تغییرات شدید و غیر قابل پیش بینی نشوند، نرخ دلار در طول ماههای آتی با افزایش محدودی مواجه خواهد شد. ولی بسیار بعید است که از محدوده ۱۲-۱۸ هزار تومان خارج بشود. ولی تا زمانی که رشد نقدینگی و به تبع آن تورم کنترل نشود نمی توان انتظار ثبات دراز مدت در بازار ارز را داشت.

در گفتگو با «خطِ اعتدال»:مهدی سلطان محمدی (کارشناس حوزه بازار):نرخ ارز علاوه بر فاکتورهای اقتصادی تا اندازه زیادی متاثر از تحولات سیاسی است/تا زمانی که رشد نقدینگی و به تبع آن تورم کنترل نشود نمی توان انتظار ثبات دراز مدت در بازار ارز را داشت/مدیریت خوب بانک مرکزی در برقراری آرامش نسبی و بازگرداندن اعتماد عمومی نسبت به سیاست گذاری های اقتصادی نقش مهمی داشته است
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به عملکرد مدیریت جدید بانک مرکزی گفت :
بی تردید مدیریت خوب بانک مرکزی در برقراری آرامش نسبی و بازگرداندن اعتماد عمومی نسبت به سیاست گذاری های اقتصادی نقش مهمی داشته است. به خصوص کنترل مبادلات مالی، حذف پوز های خارج از کشور، کنترل چک های قابل انتقال و کاهش پولشویی، تلاش برای ایجاد کانال های جایگزین برای مبادلات ارزی، کنترل بیشتر بر واردات، کاهش موارد مصرف دلار ۴۲۰۰ تومانی، وضع مشوق هایی برای صادرات غیر نفتی و ترغیب صادر کنندگان به باز گرداندن ارزهای خاصل از صادرات ، تلاش برای راه اندازی ساز و کار اینستکس، نزدیک کردن قیمت ارز نیمایی به ارز آزاد نقش مثبتی در برقراری ثبات نسبی در این بازار داشته اند.

وی در ادامه گفت: ولی از آن سو نیز کاهش درآمدهای نفتی، رشد نقدینگی، وضع تحریم های جدید برای صادرات پتروشیمی و بالا گرفتن تنش های منطقه ای از عواملی هستند که حفظ ثبات نرخ ارز را با چالش های جدی مواجه می کنند.


اخبار مرتبط

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا