شناسه خبر : 139751
تاریخ ارسال : ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱:۱۷ ب٫ظ
در گفتگو با «خطِ اعتدال»/آلبرت بغزیان( اقتصاددان):

بانک مرکزی ایران بیشترین تاثیر گذاری را بر روی نرخ ارز دارد/مردم نیز باید به بانک مرکزی اعتماد کنند/امن ترین بازار در حال حاضر بازار مسکن است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد در گفتگویی با «خطِ اعتدال»در خصوص پیش بینی نرخ ارز گفت :
نرخ ارز به چند مورد ارتباط دارد ، یکسری از عوامل بیرونی هستند و اگر کسی بخواهد اظهار نظری کند این اظهار نظر باید بر اساس سناریو باشد . بعضی از پیش بینی ها متاسفانه بر اساس علایق شخصی است .
وی افزود : نرخ ارز یک متغیر سیاستی است نه یک متغیر وابسته و تحت تاثیر عوامل دیگر . البته عوامل مختلفی بر روی ارز و نرخ بهره و دستمزد ها تاثیر گذارند .بانک مرکزی ایران بیشترین تاثیر گذاری را بر روی نرخ ارز دارد زیرا بانک مرکزی ” ریال ” یا پولی را از نظر ارزش خارجی مدیریت می کند که بین المللی نیست و ذخیره محسوب نمی شود . حتی درهم امارات و یوآن چین نیز نتوانستند ذخیره ی بین المللی باشند . بنابراین بانک های مرکزی این پول ها را مدیریت می کنند و اصطلاحا به آن “نظام ارز شناور مدیریت شده ” می گویند .
وی ادامه داد : زمانی که دکتر همتی در راس بانک مرکزی قرار گرفتند با توجه به تبحر و احاطه ای که ایشان به سازمانهای مختلف و رشته ی اقتصاد و بخش بین المللی و ارز دارند و دلسوزی که ازایشان همیشه شاهد بودیم ، بحث جالبی را در ابتدای تصدی گری خود بیان کردند و آن این بود که نرخ ارز را مدیریت کنند .

در گفتگو با «خطِ اعتدال»/آلبرت بغزیان( اقتصاددان):بانک مرکزی ایران بیشترین تاثیر گذاری را بر روی نرخ ارز دارد/مردم نیز باید به بانک مرکزی اعتماد کنند/امن ترین بازار در حال حاضر بازار مسکن است
این استاد دانشگاه گفت :آمریکا ، دلار خود را در مقابل یورو و پوند مدیریت می کند ، اروپایی ها یورو را در مقابل ارزهای دیگر مدیریت می کنند یعنی یک نرخ ارزی را در محدوده ای مشخص می کنند و درون این محدوده نرخ را هدایت می کنند . اگر خارج از محدوده قرار گرفت این نرخ را برمیگردانند به حد بالا و پایین در آن محدوده . بنابراین اگر بانک مرکزی می خواهد نرخ ارز را مدیریت کند باید تشخیص دهد که اکنون کدام نرخ می تواند سه شاخص اقتصادی کشور را یعنی نرخ اشتغال ، تورم و نرخ رشد اقتصادی را به حد مطلوب برساند . بنابراین نرخ این سه شاخص متاسفانه متاثر است از چند نرخ مانند نرخ بهره ، نرخ دستمزدها و نرخ ارز و باید این موارد مدیریت شود .
وی تاکید کرد : در حال حاضر باید بررسی کنند که نرخ ارز بین ۱۱ هزار تومان و ۱۳ هزار تومان مطلوب است و یا ۸ هزار تومان و غیره . اگر چنین چیزی در نظر گرفته شود دیگر ما نباید پیش بینی نرخ ارز را داشته باشیم .
وی عنوان کرد :اگر قرار باشد که بازار این نرخ را هدایت کند این بحث به سمت ناکجا آباد می رود و به جهتی می رود که صادر کنندگان دوست دارند نه وارد کنندگان . صادر کنندگان نرخ ارز را به ۱۸ هزارتومان می رسانند چون این مقدار را می پسندند و از سوی دیگر وارد کنندگان دولت را مجاب می کنند که ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به آنها تخصیص یابد و بنابراین در این وسط یک رانت توزیع نیز ایجاد می شود .
وی با بیان اینکه نرخ ارز وابسته به چند بحث است ، اظهار داشت : مسایل خارجی ، تحریم ، کاهش فروش نفت ، عدم نقل و انتقالات ارزی ، به خطر افتادن امنیت مرزها و … سبب می شوند که دارندگان پول ترجیح دهند که پول خود را به دلار تبدیل کنند و وارد کنندگان علاقه مند هستند که زودتر خرید کنند و برخی نیزمی خواهند که اموال و دارایی هایشان را به خارج از کشور منتقل کنند و بنابراین این مسایل باعث افزایش نرخ ارز می شود و این بحث ادامه دارد .ازطرفی زمانی که برجام امضاء می شود و درآمدهای نفتی بالا می رود ، این موارد سیگنال های مثبت به بازار می دهد و موجب کاهش نرخ ارز می گردد و نیازی نیست که افراد ارز را احتکار کنند . در این میان محتکرین ارز را در کشور داریم که بازار را تشنه نگه می دارند ، برخی از صرافی هایی که این روند را هدایت می کنند . از طرفی بانک مرکزی می تواند ارز را تزریق کند وهمچنین بازار متشکل ارزی تشکیل دهد یعنی اقداماتی برای ثبات بخشیدن .
وی افزود : وقتی که نظر دکتر همتی و همکاران ایشان این است که به بازار ارز می خواهند ثبات ببخشند این سوال پیش می آید که نرخ ارز را در چه محدوده ای می خواهند نگه دارند ؟ آیا بین ۱۱ هزار تومان و ۱۳ هزار تومان مد نظر است و یا هر آن چیزی که بازار تشخیص دهد ؟ به نظر بنده این مساله ، اشتباه ترین مقوله ای است که یک متخصص اقتصادی به روی آن فکر کند که نرخ ارز را به عهده ی بازار قرار دهد . اما اگر بر عهده ی بازار قرار گرفت باید این امر مدیریت شود و ارشادی عمل کنیم . در حال حاضر درآمد ارزی کشور کم شده و سیگنال های منفی که باعث افزایش ارز می شود نظیر تنش های سیاسی وجود دارد ، از طرفی بانک مرکزی می گوید که ذخایر در اختیار دارد و مدیریت می کند و ارز به بازار تزریق خواهد کرد ، صادرات غیر نفتی و فرآورده های نفتی نیز ارز آنها به کشور بر می گردد و اینها یعنی کاهش نرخ ارز . و زمانی که این مباحث را کنار یکدیگر می گذاریم ، می بینیم که بیشترین نقش را بانک مرکزی می تواند داشته باشد و مردم نیز باید به بانک مرکزی اعتماد کنند و اگر بانک مرکزی اقدامی نکند و فقط وعده دهد روند احتکار افزایش می یابد و از طرف دیگر محتکرین هم سو استفاده کرده و آتش بیار معرکه خواهند شد .
بغزیان ادامه داد : پیش بینی من این است که نرخ ارز با این شرایط رو به افزایش خواهد رفت و هر آن ممکن است که بانک مرکزی مداخله کرده و ارز را به بازار تزریق کند و ریسک ترین بازاری است که وجود دارد . امن ترین بازار در حال حاضر بازار مسکن است چون یک کالای ناهمگن می باشد و گردانندگان بازار مسکن عده ای بیش نیستند و اگر بازار مسکن تهران را در مناطق یک و دو متشنج کنند در سایر نقاط کشور نیز این تاثیر انتقال پیدا می کند .
وی تصریح کرد : آنهایی در بازار ارز سود می برند که خرید و فروش می کنند یعنی صراف ها ، چون آنها از نوسان سود می برند نه از افزایش قیمت . این بازار در بلند مدت فعلا قابل پیش بینی نیست اما در کوتاه مدت این عوامل در بازار نوسان ایجاد می کند .
بازار ارز یک بازار رقابتی نیست بلکه بازاری است که در حال هدایت شدن می باشد و بانک مرکزی بهتر می داند که فعالان ارز چه کسانی هستند و بیشترین دارنده ی ارز و کانال دخالت آن خود بانک مرکزی می تواند باشد که بازار را مدیریت کند . در همه جای دنیا بانک های مرکزی هستند که این مدیریت را انجام می دهند و هدایت را به دست بازار نمی دهند . بازار به معنی عرضه و تقاضا است و بیشترین عرضه از آن بانک مرکزی و بیشترین تقاضا را نیز وارد کنندگان دارند . بانک مرکزی امارات مراوده ی درهم و دلار را چگونه حفظ می کند که سالها همین وضع است و یا رابطه ی دلار و یورو را چه نهادی تعیین می کند ؟ فدرال رزرو و اتحادیه ی اروپا و بانک مرکزی اروپا که با همدیگر نرخی را مشخص می کنند که سوداگران ارز نتوانند بازار را متشنج کنند و مردم به جای خریدن مایحتاج و لوازم خانگی و مسکن و خودرو و … بروند یورو و دلار بخرند و در خانه احتکار کنند .پس بانک مرکزی باید در این خصوص با جدیت بیشتری عمل کند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا