شناسه خبر : 144222
تاریخ ارسال : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۴:۴۰ ب٫ظ

در گفتگو با “خطِ اعتدال” /رامین مهمانپرست(سخنگوی اسبق وزارت خارجه): پاریس نقطه کانونی حفظ برجام است/اقدامات کنونی مکرون حاصل ارزیابی همه کشورهای اروپایی است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

در گفتگو با "خطِ اعتدال" /رامین مهمانپرست(سخنگوی اسبق وزارت خارجه):  پاریس نقطه کانونی حفظ برجام است/اقدامات کنونی مکرون حاصل ارزیابی همه کشورهای اروپایی است

رامین مهمانپرست، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر اسبق ایران در لهستان در گفت‌وگو با خط اعتدال اظهار کرد: اقدامی که کاخ سفید در تحریم وزیر خارجه کشورمان انجام داد برای سایر کشورهای دنیا اقدامی عجیب و غیر منطقی بود. به نظر می رسد تحرکات دیپلماتیک دکتر ظریف و سفرهایی که ایشان به کشورهای اسکاندیناوی و پس از آن به فرانسه داشتند همچنین بی اعتنایی کشورهای اروپایی به اقدام آمریکا به منظور تحریم وزیر خارجه کشورمان به نوعی پاسخی است به این مساله که چرا مسئولان ارشد دولت آمریکا دست به اقداماتی می زنند که خودشان در عرصه بین المللی تنها بمانند و سایر کشورها به آن به عنوان رفتار غیر دیپلماتیک و غیر عقلانی بنگرند.
وی افزود: بی اعتنایی کشورهای اروپایی و تنظیم ملاقات های سطح بالا برای وزیر خارجه کشورمان نشان از آن دارد که ایران مجموعه اقدامات خود را در مسیر روشن کردن افکار عمومی جهانی در راستای منافع مردم کشور خود انجام می دهد. لذا ایران با سایر کشورهای دنیا تحرکات دیپلماتیکش را در مسائل منطقه ای – بین المللی دنبال می کند. بنابراین یکی از مهمترین موضوعات مساله برجام است که در حال حاضر اروپا می بایستی اقدام مناسبی را انجام دهد.
سفیر اسبق ایران در لهستان گفت: شاید نقشی را که فرانسه و بعد از آن آلمان در حال حاضر دنبال می کند با توجه به وضعیتی که اتحادیه اروپا بعد از طرح برگزیت توسط بریتانیا دارد نقش پاریس و برلین برای رهبری اتحادیه اروپا کلیدی است.شاید مکرون به دنبال آن است تا با رهبری در اروپا نقش پررنگ تری را داشته باشد. به همین دلیل مکرون سعی می کند تا با مقامات کشورمان تحرکات تازه ای ایجاد کرده شاید بتواند اقدامات تازه ای را انجام دهد. ایران خواهان دسترسی به حقوق و منافع مردم خود است.
مهمانپرست با بیان اینکه برجام به این دلیل شکل گرفت که ایران برای پیشرفت و توسعه کشور اعتقاد داشت می بایستی از دانش پیچیده هسته ای بهره مند باشد خاطرنشان کرد: بنابراین اتهاماتی که مقامات آمریکایی بنا استناد بر منابع منافقین استفاده کرده و بدین وسیله تلاش می کردند تا فشار زیادی را در فضای افکار عمومی بر علیه ایران ایجاد کنند. با ورود ایران به مذاکرات منجر به برجام بر همگان روشن شد که ایران خواهان حقوق خود در راستای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است. به همین دلیل ایران حاضر شد به دلیل روشن شدن افکار عمومی در چارچوب یک توافق برخی از محدودیت ها برای یک مدت زمانی خاص را بپذیرد. تا بدین وسیله بهانه های لازم برای برداشتن تحریم های ظالمانه بر علیه مردم کشورمان از بین برود.
وی تأکید کرد: طی این مدت ایران به تمامی تعهداتش در چارچوب برجام عمل نمود. اما طرف مقابل نه تنها به تعهداتش عمل نکرد بلکه دولت جدید آمریکا از برجام خارج و تحریم ها را مجددا برقرار کرد. حتی دولت آمریکا تلاش نمود تا فشارهایی را به سایر کشورهای اروپایی وارد نماید تا آنها نیز به این تحریم های ظالمانه بر علیه کشورمان بپیوندند تا بدین وسیله برجام خاصیتی برای ایران نداشته باشد. مهمترین طرف برجام بعد از خروج یکجانبه آمریکا در مقابل ایران اتحادیه اروپا بود. چون روسیه و چین به همکاری با ایران ادامه داده و مخالف این اقدام غیر منطقی ایالات متحده آمریکا بودند. اتحادیه اروپا نیز چون این مساله را یک مساله حیثیتی برای خود می دانست حداقل به ظاهر مدعی بود که موافق رفتار آمریکا نبوده و خواستار حفظ برجام است. چون توافق هسته ای دستاوردی برای اتحادیه اروپا بود.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: یا طرف اروپایی توان مقابله با آمریکایی ها را نداشته و یا برخی از آنها توان خودشان را به کار نگرفتند تا از مزایای برجام ایران بهره مند گردد. لذا ایران در شرایطی قرار گرفت که اعلام کرد چنانچه از مزایای این توافق برخوردار نشود دلیلی ندارد تا خود را محدود به برجام نماید. به همین دلیل گام هایی از سوی ایران به منظور کاهش تعهدات برجامی تعریف شد. طرف های اروپایی احساس می کنند که ادامه این روند ممکن است منجر به از بین رفتن برجام شود که خود شکست تلخی برای طرف اروپایی خواهد بود. لذا موجب بی اعتمادی هر گونه توافقی که یک طرف آن اروپا و آمریکا باشد برای سایر کشورها خواهد شد. بنابراین شاید در فرصت باقی مانده در تلاش برای حفظ برجام است.
رامین مهمانپرست در پایان اظهار کرد:‌ نقش امانوئل مکرون در چنین چارچوبی قابل ارزیابی دقیق همه کشورها در دنیاست. ایران اگر از ابتدا موافق مذاکره و بیان نقطه نظراتش در چارچوب دفاع از منافع خود نبود وارد مذاکرات برجامی نمی شد. بنابراین ایران هر گونه تحریم را به بهانه فعالیت های صلح آمیز هسته ای نادرست می داند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا