شناسه خبر : 138661
تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲ ق٫ظ

در گفتگو با «خطِ اعتدال»/سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:سفر مهم آبه به تهران را به میانجی گری ایران و آمریکا تقلیل ندهیم/حضوری به منظور ثبات صلح و امنیت در منطقه/ایران همیشه آماده مذاکره بوده و پیشقدم تنش آفرینی نیست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در گفتگو با «خطِ اعتدال»/سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:سفر مهم آبه به تهران را به میانجی گری ایران و آمریکا تقلیل ندهیم/حضوری به منظور ثبات صلح و امنیت در منطقه/ایران همیشه آماده مذاکره بوده و پیشقدم تنش آفرینی نیست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه به صورت رسمی چیزی تحت عنوان میانجی گری نخست وزیر ژاپن میان ایران و آمریکا در سفر پیش رو به منظور مذاکره اعلام نشده است و نباید سطح این سفر مهم را تا این سطح تقلیل دهیم. ضمن اینکه باید از ظرفیت های بیشماری که در روابط دوجانبه ایران و ژاپن وجود دارد برای توسعه همکاری فی مابین و تثبیت صلح و امنیت در منطقه استفاده کنیم.

علی نجفی خوشرودی در گفت وگو با خط اعتدال بااشاره به اهمیت سفر نخست وزیر ژاپن به تهران اظهار کرد: سفر آبه، نخست وزیر ژاپن به ایران سفر بسیار مهمی است و ایران و ژاپن به عنوان دو کشور مهم در آسیا می توانند طیف وسیعی از روابط دوجانبه و روابط بین المللی را در این سفر به گفت وگو بگذارند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ظرفیت های صنعتی ژاپن و موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و جایگاه ایران در تامین انرژی، جذابیت هایی هستند که می تواند روابط دوکشور را بیش از پیش تقویت و مستحکم کرده و توسعه دهد.

نجفی خوشرودی اضافه کرد: تجربیات توسعه ژاپن به ویژه بعد از جنگ جهانی برای توسعه همکاری اقتصادی ۲ کشور می تواند بااهمیت باشد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت این سفر گفت که نباید اهمیت این سفر را به سطح میانجی گری برای روابط ایران و آمریکا تقلیل و کاهش داد، بلکه می تواند این سفر واجد اهمیت و ابعاد مهمی در روابط دوجانبه و کمک به کاهش تنش ها باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس تصریح کرد: البته منتظر هستیم که بدانیم آقای آبه، چه ایده و پیشنهاداتی در این مسیر دارد تا همان ایده ها و پیشنهادات را جمهوری اسلامی ایران در راستای راهبرد اصولی و تعامل سازنده با دنیا مورد بررسی قرار دهد.

او افزود: اینکه نخست وزیر ژاپن در این سفر حامل پیامی از رئیس جمهوری امریکا برای ایران باشد یا نباشد مطلع نیستم و چیزی به صورت رسمی به ما اعلام نشده است، ولی گمانه زنی ها و تحلیل های موجود حاکی ازاین است که نخست وزیر ژاپن دراین سفر چنین پیام و پیشنهادی را دردستور کار داشته باشد.

خوشرودی خاطرنشان کرد: البته ایشان نوع روابط ایران و آمریکا را می داند و همه افکار عمومی دنیا شاید کمتر از ۲ هفته زمان نیاز داشت تا ژست دوستانه ای که آقای ترامپ برای ایران گرفته بود را با تحریم های جدید علیه پتروشیمی اعمال کرد، را بشناند. این ژست پر از تناقض بود و آقای آبه هم متوجه این موضوع هستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: بنابراین معتقدم نباید این سفر را به چنین وضعیتی در روابط ایران و آمریکا تقلیل دهیم، بلکه باید از ظرفیت های بیشماری که در روابط دوجانبه ایران و ژاپن وجود دارد برای توسعه همکاری فی مابین و تثبیت صلح و امنیت در منطقه استفاده کرد.

او همچنین درپاسخ به این پرسش که آیا میانجی گری ژاپن می تواند باعث کاهش تنش میان ایران و آمریکا شود؟، گفت:

ایران همیشه آماده مذاکره بوده و هرگز در ایجاد تنش پیش قدم نبوده است و همیشه به اقدامات اعتمادزا علاقمند بوده است. در حالی که متاسفانه طرف مقابل ما همیشه با روش های دوگانه نشان داده است که خیلی اهل تعامل نیست و زور بر رفتار آنها حاکم است.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا