شناسه خبر : 152815
تاریخ ارسال : ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴ ب٫ظ

در گفتگو با «خطِ اعتدال»/فاطمه ذوالقدر(عضو کمیسیون فرهنگی مجلس):نباید به خاطر ۲ درصد سلبریتی که درآمد بالایی دارند معافیت مالیاتی هنرمندان را زیر سوال برد/ اکثریت جامعه هنری و فرهنگی درآمد پایینی دارند

در گفتگو با «خطِ اعتدال»/فاطمه ذوالقدر(عضو کمیسیون فرهنگی مجلس):نباید به خاطر 2 درصد سلبریتی که درآمد بالایی دارند معافیت مالیاتی هنرمندان را زیر سوال برد/ اکثریت جامعه هنری و فرهنگی درآمد پایینی دارند/

فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بااشاره به تصمیم اخیر سازمان برنامه و بودجه برای ایجاد معافیت جامعه فرهنگی و هنری از پرداخت مالیات در بودجه ۹۹ گفت: حدود ۹۵ درصد از هنرمندان و مستندسازان و اهالی تاتر درآمد پایینی دارند و نیازمند حمایتند. نمی توانیم به خاطر دو درصد سلبریتی که درآمد بالایی دارند، برای همه هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر مالیات ببندیم، چرا که توان پرداخت را ندارند.

فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خط اعتدال، با اشاره به معافیت مالیاتی هنرمندان و موسسات فرهنگی در لایحه بودجه ۹۹، طبق تصمیم و اعلام محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه که البته مخالفانی هم دارد، گفت: اکثر موسسات هنری و فرهنگی و هنرمندان درآمد پایینی دارند و شکی دراین نیست که نیاز به حمایت و معافیت مالیاتی دارند.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: آمار دقیقی نداریم ولی حدود ۹۵ درصد از هنرمندان و مستندسازان و اهالی تاتر درآمد پایینی دارند و نیازمند حمایت هستند. اخیرا با اهالی تاتر جلسه ای داشتیم و درباره درآمد پایین و نگرانی ها و دغدغه هایشان صحبت کردند. بنابراین نمی توانیم به خاطر دو درصد سلبریتی که درآمد بالایی دارند، برای همه هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر مالیات ببندیم.
ذوالقدر با تاکید بر اینکه قطعا این تصمیم برای معافیت مالیاتی این قشر خاص نیاز به اصلاح و بررسی دارد، گفت: با دولت و آقای نوبخت برای اصلاح این تصمیم صحبت و رایزنی خواهیم کرد. مجلس هم باید سازوکاری طراحی کند و اصلاحیه ای باید در این باره داشته باشیم تا افرادی که درآمد بالایی دارند اظهارنامه مالیاتی پر کنند و مالیات بدهند و قرارداد هایشان شفاف شود.
عضو کیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: برخی موسسات فرهنگی هم هستند که البته تعدادشان کم است، ولی درآمد بالایی دارند و باید شناسایی شوند تا در راستای عدالت محوری و جلوگیری از تضییع حقوق کارگران و کارمندانی که مالیات می دهند، آنها هم پس از روشن شدن میزان درآمدشان اظهارنامه مالیاتی پرکنند.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: البته سازوکاری باید طراحی کنیم که مثلا خود سازمان مالیاتی میزان درآمد آن موسسات را بررسی و نظارت کند و بر آن اساس، مالیات این موسسات فرهنگی تعیین شود.
عضو کیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: ولی با توجه به درآمد پایینی که جامعه هنری و فرهنگی و اهالی تاتر و … دارند باید معاف از مالیات شوند. بنابراین باید روی این موضوع اصلاحیه ای قرار دهیم تا جلوی استدلال های بی منطق مخالفان گرفته شود و جامعه هنری که توان زیادی ندارد و نیازمند حمایت است معاف از مالیات شوند


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا