شناسه خبر : 129752
تاریخ ارسال : ۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳ ب٫ظ
در گفتگو با «خطِ اعتدال»

فتاحی(نماینده ادوار مجلس): بررسی بودجه را نباید به میدان مانورهای انتخاباتی بدل کرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

بررسی و تصویب بودجه سالانه ۹۸ کل کشور، این روزها در دستورکار نمایندگان مردم بوده و اهالی بهارستان، باید تا روزهای آینده، سند مالی یک سال آتی را که از سوی دولت تهیه و تدوین شده، مهر تایید بزنند. بدون شک، توجه به محرومیت‌ها و کمبود امکانات در نقاط مختلف کشور، می‌تواند با نگاه ملی و فرابخشی به بودجه مرتفع شده و توسعه متوازن در تمامی مناطق را محقق سازد.

در گفتگو با «خطِ اعتدال» /فتاحی(نماینده ادوار مجلس): بررسی بودجه را نباید به میدان مانورهای انتخاباتی بدل کرد

در همین رابطه، عابد فتاحی، نماینده اصلاح طلب مردم ارومیه در ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس نهم، ضمن اشاره به اهمیت نگاه فرابخشی به بودجه، به «خطِ اعتدال» گفت: اصل بودجه نویسی به عنوان یک سند مقدس و نمایانگر عدالت فرهنگی و سیاسی در هر کشوری است و ما باید نسبت به این اصل، با نگاه ملی و فارغ از تعصبات و تعلقات منطقه‌ای و بخشی نگاه کنیم.
وی افزود: در روند بررسی بودجه به عنوان نمونه، هیچ یک از اعضای مجمع نمایندگان استان‌های مختلف در کمیسیون‌های تخصصی، مانند؛ کمیسیون تلفیق و امثال آن، نباید نسبت به بودجه کل کشور، نگاه بخشی داشته و همه باید با توجه به نیازهای اساسی در همه مناطق ایران به این حوزه ورود کنند. اساساً، بودجه به‌ مانند درآمد یک خانواده بوده و باید هزینه‌های آن را ظرف یک سال آتی تامین کند.
فتاحی تصریح کرد: متاسفانه در مواردی، برخی از نمایندگان، صاحب نفوذ بوده یا می‌توانند به عناوینی برای استان خود تخصیص مضاعفی بگیرند و این مسئله، به این معنا است که از سهم بودجه استان دیگری کاسته و صرفاً منافع بخشی خود را دنبال کنیم. با این حال، باید در حوزه بودجه اساساً هزینه‌های تمام نقاط سرزمین‌مان، ایران را دیده و بر اساس محرومیت‌ها و کمبودها در کشور اقدام کنیم.
این نماینده مردم ارومیه در ادوار مجلس، همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از نمایندگان، بحث بودجه را به عنوان میدان مانورهای انتخاباتی و تبلیغاتی خود انتخاب می‌کنند و بر این اساس، باید توجه داشت که ما به یک وطن، یک درآمد و یک هزینه داریم و کارزار بررسی بودجه، محل رفتار انتخاباتی و بستری برای رأی آوری در ادوار آینده نیست. همه باید بر اساس عدالت اجتماعی و بر طبق قانون به محرومیت‌ها و فقدان امکانات در همه نقاط توجه کرده و نیازها در کل کشور را در نظر داشته باشیم.
فتاحی خاطرنشان کرد: قدرت فراکسیون‌ها و نمایندگان صاحب نفوذ در مجلس، نباید با به کارگیری چانه زنی‌ها و بر اساس خط و ربط‌ها در بحث بودجه، اعمال دخالت کند. چرا که بودجه، سند مقدسی است و هر کس بر اساس منافع منطقه و بخش خود و با نگاه غیر ملی به آن ورود کند، مرتکب گناه نابخشودنی خواهد شد. ممکن است که با تخصیص اعتبارات غیرلازم برای برخی از نقاط کشور، از استان‌ها و شهرستان‌های محروم، غافل بمانیم.
وی در پایان نیز ضمن اشاره به کمپین برخی از نمایندگان مجلس، مبنی بر لزوم نگاه ملی و پرهیز از بخشی‌نگری در بودجه اظهار داشت: بنده به شخصه، ۸ سال در حوزه بودجه در مجلس فعال بودم و اطمینان دارم که اگر با ملی‌نگری به این حوزه ورود کرده و در راستای آن تلاش کنیم، قطعاً توسعه متوازن در کشور محقق خواهد شد. در غیر این صورت نیز، اگر نگاه ما در ابعاد ملی به بودجه نباشد، کشور چند پارچه خواهد شد و نقاطی از مناطق ایران، محروم خواهند ماند. چرا که علت برخی از محرومیت‌های کنونی در برخی از استان‌های کشور نیز حاصل همین نگاه بخشی نگری است. بر این اساس، با کمال میل از این کمپین حمایت کرده و برای ترویج این نگاه ملی تلاش خواهم کرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا