شناسه خبر : 139601
تاریخ ارسال : ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶ ب٫ظ
در گفتگو با «خطِ اعتدال»

محمد قلی یوسفی(اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی):ثبات نرخ ارز بی معنی است چون ما در اقتصادی چیزی بنام ثبات نرخ ارز نداریم

محمد قلی یوسفی

محمد قلی یوسفی(اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی)در گفتگویی با «خطِ اعتدال» در خصوص نرخ ارز در ماههای آینده گفت : شرایط کنونی ایران به گونه ای است که ما با بحران مواجه هستیم .اقتصادی که در وضعیت عادی نیست امکان پیش بینی دشوار است.
وی در زمینه ی ثبات نرخ ارز عنوان کرد : ثبات نرخ ارز بی معنی است چون ما در اقتصادی چیزی بنام ثبات نرخ ارز نداریم ، ثبات و تعادل اصطلاحات غلطی هستند که برخی استفاده می کنند. حتی اگر در یک اقتصاد آزاد و وضعیت عادی قرار داشته باشیم کسی نمی تواند در خصوص نرخ ارز نظر دهد زیرا این امر بستگی زیادی به شرایط بازار و عرضه و تقاضا دارد.
یوسفی ادامه داد : وضعیت اقتصاد ایران بحرانی است ،هم در داخل کشور و هم در سطح بین المللی در بحران و تحریم قرار داریم. طبیعی است که نرخ ارز در این شرایط مانند سایر متغیرها حالت عادی نداشته باشد و روند طبیعی خود را طی نمی کند و با نوسانات شدیدی همراه است ضمن اینکه تمامی شواهد و قراءن نشان دهنده ی افزایش نرخ ارز درآینده خواهد بود.
یوسفی در پاسخ به این سوال که مدیریت جدید بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تثبیت ترخ ارز به چه اندازه تاثیر گذار هستند ، اظهار داشت : بانک مرکزی تلاش خود را می کند ولی شرایط اقتصادی ایران که در طی چهل سال ایجاد شده و اکنون با بحران مواجه شده ، نباید انتظار داشته باشیم که با دستور بانک مرکزی اصلاح شود .شرایط اقتصاد ایران به گونه ای است که متغیرهای زیادی وجود دارند که خارج از کنترل نظام پولی و بانکی است و آنها تعیین کننده هستند.
وی افزود : هر گونه مداخله ی دولت بحران را عمیق تر نیز خواهد کرد ، بنابراین اینکه ما فکر کنیم که بحث اقتصادی در کنترل بانک مرکزی است و بانک مرکزی می تواند این بحث را مدیریت کند چنین چیزی امکان پذیر نیست ، به دلیل اینکه وضعیت بحرانی داخلی اقتصاد ایران به گونه ای است که ما تولید نداریم ، اقتصاد وابسته به نفت هستیم و وابستگی شدید به واردات داریم و اقتصاد از ثبات لازم برخوردار نیست و جو روانی و تحریم بین المللی وجود دارد.
یوسفی ادامه داد : سطح آگاهی مردم ارتقا یافته و همه ی مسایل را تجزیه و تحلیل می کنند در نتیجه سعی می کنند جلوی از دست رفتن سرمایه ی خود را بگیرند و این سرمایه را تبدیل می کنند به دارایی هایی که ارزش آنها حفظ شود نظیر مسکن ، زمین ، خودرو ، طلا و ارز .بنابراین امکان افزایش قیمت ارز وجود دارد اگر توافقی صورت گرفته باشد می توان انتظار داشت که گشایشی حاصل شود و نرخ ارز آنچنان افزایش پیدا نکند اما در غیر اینصورت افزایش نرخ ارز را خواهیم داشت


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا