شناسه خبر : 139601
تاریخ ارسال : ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶ ب٫ظ
در گفتگو با «خطِ اعتدال»

محمد قلی یوسفی(اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی):ثبات نرخ ارز بی معنی است چون ما در اقتصادی چیزی بنام ثبات نرخ ارز نداریم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محمد قلی یوسفی

محمد قلی یوسفی(اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی)در گفتگویی با «خطِ اعتدال» در خصوص نرخ ارز در ماههای آینده گفت : شرایط کنونی ایران به گونه ای است که ما با بحران مواجه هستیم .اقتصادی که در وضعیت عادی نیست امکان پیش بینی دشوار است.
وی در زمینه ی ثبات نرخ ارز عنوان کرد : ثبات نرخ ارز بی معنی است چون ما در اقتصادی چیزی بنام ثبات نرخ ارز نداریم ، ثبات و تعادل اصطلاحات غلطی هستند که برخی استفاده می کنند. حتی اگر در یک اقتصاد آزاد و وضعیت عادی قرار داشته باشیم کسی نمی تواند در خصوص نرخ ارز نظر دهد زیرا این امر بستگی زیادی به شرایط بازار و عرضه و تقاضا دارد.
یوسفی ادامه داد : وضعیت اقتصاد ایران بحرانی است ،هم در داخل کشور و هم در سطح بین المللی در بحران و تحریم قرار داریم. طبیعی است که نرخ ارز در این شرایط مانند سایر متغیرها حالت عادی نداشته باشد و روند طبیعی خود را طی نمی کند و با نوسانات شدیدی همراه است ضمن اینکه تمامی شواهد و قراءن نشان دهنده ی افزایش نرخ ارز درآینده خواهد بود.
یوسفی در پاسخ به این سوال که مدیریت جدید بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تثبیت ترخ ارز به چه اندازه تاثیر گذار هستند ، اظهار داشت : بانک مرکزی تلاش خود را می کند ولی شرایط اقتصادی ایران که در طی چهل سال ایجاد شده و اکنون با بحران مواجه شده ، نباید انتظار داشته باشیم که با دستور بانک مرکزی اصلاح شود .شرایط اقتصاد ایران به گونه ای است که متغیرهای زیادی وجود دارند که خارج از کنترل نظام پولی و بانکی است و آنها تعیین کننده هستند.
وی افزود : هر گونه مداخله ی دولت بحران را عمیق تر نیز خواهد کرد ، بنابراین اینکه ما فکر کنیم که بحث اقتصادی در کنترل بانک مرکزی است و بانک مرکزی می تواند این بحث را مدیریت کند چنین چیزی امکان پذیر نیست ، به دلیل اینکه وضعیت بحرانی داخلی اقتصاد ایران به گونه ای است که ما تولید نداریم ، اقتصاد وابسته به نفت هستیم و وابستگی شدید به واردات داریم و اقتصاد از ثبات لازم برخوردار نیست و جو روانی و تحریم بین المللی وجود دارد.
یوسفی ادامه داد : سطح آگاهی مردم ارتقا یافته و همه ی مسایل را تجزیه و تحلیل می کنند در نتیجه سعی می کنند جلوی از دست رفتن سرمایه ی خود را بگیرند و این سرمایه را تبدیل می کنند به دارایی هایی که ارزش آنها حفظ شود نظیر مسکن ، زمین ، خودرو ، طلا و ارز .بنابراین امکان افزایش قیمت ارز وجود دارد اگر توافقی صورت گرفته باشد می توان انتظار داشت که گشایشی حاصل شود و نرخ ارز آنچنان افزایش پیدا نکند اما در غیر اینصورت افزایش نرخ ارز را خواهیم داشت

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا