شناسه خبر : 152846
تاریخ ارسال : ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۹:۱۲ ب٫ظ

در گفتگو با خط اعتدال/ حسن دانایی فر(سفیر سابق ایران در عراق): عربستان برای صلح با ایران باید از آمریکا اجازه بگیرد

حسن دانایی فر، سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو با خط اعتدال:

عربستان برای صلح با ایران باید از آمریکا اجازه بگیرد

حسن دانایی فر، سفیر پیشین ایران در عراق در گفت‌وگو با خط اعتدال با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور در خصوص مذاکره با عربستان سعودی گفت: اگر نگاهی تاریخی به روابط ایران و عربستان داشته باشیم، درمی‌یابیم که به رغم حوادثی که طی ۴۰ سال گذشته اتفاق افتاده جمهوری اسلامی همواره در ترمیم روابط پیشرو بوده است. این حوادث می‌توانست سبب شود که ایران دست کم از پیش گام شدن در صلح دست بکشد اما نیت خیرخواهانه جمهوری اسلامی که همواره منادی صلح در منطقه بوده، باعث شد که ایران به تلاش ادامه دهد.

در گفتگو با خط اعتدال/ حسن دانایی فر(سفیر سابق ایران در عراق):  عربستان برای صلح با ایران باید از آمریکا اجازه بگیرد
وی افزود: از منظر پروتکلی مسئولان ایرانی در عالی ترین سطح بارها به عربستان سفر کرده اند؛ رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، وزیر اطلاعات و دیگر مقامات بارها طی ۴۰ سال گذشته به این کشور رفته‌اند. این در حالی است که فقط یک بار ملک عبدا… به ایران آمد که آن هم در قالب نشست سران کشورهای اسلامی بود. این یعنی مشکل از ایران نیست و این سعودی ها هستند که نخواسته‌اند ارتباط خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.

سفیر پیشین ایران در عراق تصریح کرد: یک دلیلش این است که آمریکایی‌ها به ریاض اجازه نمی‌دهند مستقل تصمیم بگیرد. چندی پیش در سفری، یکی از مسئولین کشورهای همسایه برای من تعریف می‌کرد که با مقامات سعودی گفت‌وگو داشته و یکی از مسئولان ارشد سعودی به او گفته «ما علاقه داریم که ترمیم روابط آغاز شود اما نمی‌توانیم بدون اجازه آمریکا به ایران چراغ سبز نشان دهیم». همین است که وقتی ایران پیشقدم می‌شوند و طرح صلح می‌دهند، عربستان رد می‌کند.

حسن دانایی فر در پایان گفت: دولت ایران بازهم پیش قدم شد و کوشید در قالب «ابتکار صلح هرمز» آرامش و ثبات را به منطقه بازگرداند. اما این نکته حائز اهمیت است که هرگاه روابط به سوی کاهش تنش می‌رود، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها فعالیت خود را شدت می‌بخشند و تلاش می‌کنند این اتفاق نیفتد. معتقدم اگر این دخالت‌های فرامنطقه‌ای اتفاق نیفتد، صلح میسر است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا