شناسه خبر : 176350
تاریخ ارسال : ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۴:۵۶ ق٫ظ

در گفت‌وگو با اعتدال؛ حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل سیاست خارجی: روسیه نقش بسیار مهمی در برجام دارد/ راهبرد ایران، گسترش روابط با همسایگان است این سفرها می‌تواند دریچه تازه‌ای را برای ایران در عرصه بین‌المللی باز کند

در گفت‌وگو با اعتدال؛ حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل سیاست خارجی: روسیه نقش بسیار مهمی در برجام دارد/ راهبرد ایران، گسترش روابط با همسایگان است این سفرها می‌تواند دریچه تازه‌ای را برای ایران در عرصه بین‌المللی باز کند

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل سیاست‌خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار « اعتدال»، در مورد سفر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان به پنج کشور همسایه اظهار داشت: سفر ظریف به پنج کشور همسایه، در سطح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بود که بیشتر در این سفرها به مسائل دوجانبه و از جمله موضوع قره‌باغ پرداخته شد.

وی به سفر ظریف به روسیه اشاره کرد و افزود: مسکو در مورد آذربایجان تعیین و تکلیف کرده بود، اما در مورد قره‌باغ ناینحل مانده بود لذا وزیر امورخارجه کشورمان، تمرکز خود را بر ۳+۳ گذاشت تا یک همکاری همه‌جانبه‌ای شکل بگیرد و به صلح و ثبات منطقه کمک کرده و زمینه‌ساز گسترش همکاری اقتصادی و سیاسی و همچنین حل مسئله قره‌باغ شود.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی ادامه داد: مسکو علاوه بر حل موضوع قره‌باغ، در مورد همکاری با ایران در فاز یک و دو بوشهر در تولیدات هسته‌ای را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی تاکید کرد: البته ناگفته نماند که روسیه نقش بسیار مهمی در برجام دارد و اگر آمریکا به برجام برگردد، باید در مورد تعهدات و اقدامات ایران بررسی‌های لازم انجام شود لذا یکی از دستاوردهای مهم ظریف به روسیه نیز همین موضوع است.

بهشتی‌پور همچنین به سفر وزیر امورخارجه به ترکیه اشاره کرد و گفت: در سفر به ترکیه، در مورد روابط دوجانبه، بحث همکاری و گسترش حمل و نقل زمینی و ریلی گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و طرف ترکی هم به موضوع دوجانبه و چندجانبه به خصوص در مسائل منطقه‌ای تاکید کرده است.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: سفر وزیر خارجه به کشورهای همسایه اهمیت ویژه‌ای دارد و باید بعد از اتمام سفر، تمام موارد مورد موافقت قرار گرفته، پیگیری شود و نباید تنها محدود به سفر باشد.

وی خاطرنشان کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با کشورهای همسایه است و این سفرها می‌تواند دریچه تازه‌ای را برای ایران در عرصه بین‌المللی باز کند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا