شناسه خبر : 150928
تاریخ ارسال : ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۲۰ ب٫ظ

در گفت‌وگو با «خطِ اعتدال»/آیت‌الله هاشم زاده هریسی:در مسأله FATF به نظرات کارشناسان رجوع کنیم/خائن و ترسو خواندن جناح مقابل اشتباه است

در گفتگو با خطِ اعتدال

در گفت‌وگو با «خطِ اعتدال»/آیت‌الله هاشم زاده هریسی:در مسأله FATF به نظرات کارشناسان رجوع کنیم/خائن و ترسو خواندن جناح مقابل اشتباه است

آیت‌ا… هاشم هاشم‌زاده هریسی, عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص معطل ماندن لوایح FATF و گلایه دولت از این وضعیت اظهار داشت: در بسیاری از موضوعات این امکان وجود دارد که اختلاف نظرهایی میان مسئولان یا نهادهای مختلف در کشور پدید آید. این اختلاف نظرها تا جایی که کشور را به بن‌بست نکشاند و معیشت مردم را تحت تأثیر قرار ندهد اشکالی ندارد، اما زمانی که این مسائل به صورت سدی بر سر راه پیش‌برد امور کشور قرار گرفت مسئولان امر باید سریعا تصمیم گیری کنند و تأخیر در این موارد جایز نیست.

وی افزود: در مسأله FATF اکنون این مشکل پدید آمده و مسئولان یا قادر نیستند تصمیم گیری کنند یا تمایلی برای این موضوع ندارند. دولت می‌گوید این لوایح برای آینده کشور ضروری است و مجمع نیز تمایلی ندارد نظر خود را اعلام کند. در این شرایط این که بگوییم باید با ارجاع به رهبری مسأله را حل کرد به هیچ وجه صحیح نیست؛ چرا که رهبر معظم انقلاب اگر صلاح بدانند در موضوعی ورود کنند خود این کار را خواهند کرد و توصیه‌هایی برای مسئولان خواهند داشت اما زمانی که ایشان تصمیم گرفته‌اند وارد نشوند و کار را به متخصصان و مسئولان کشوری بسپارند یعنی لازم نمی‌دانند این کار را انجام دهند. ما نباید هر جا و در هر مسأله‌ای از مقام معظم رهبری که اتفاقا در امور اجرا، اقتصاد، سیاست و بسیاری دیگر از مسائل با تجربه و متخصصند هزینه کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در مسأله لوایح چهارگانه و دیگر مسائل از این دست، توصیه من به مسئولان آن است که به نظرات کارشناسان خبره و کسانی که عمری را در این راه سپری کرده‌اند توجه کنند. توجه به نظرات کارشناسان امر در هر موضوعی از واجبات است. نمی‌توانیم بگوییم بخشی از نظام خائن است یا بخشی از نظام از ترس غربی‌ها توصیه دارد که لوایحی تصویب شود. به جای این دو قطبی‌سازی‌ها بر اساس دروغ و گناهان کبیره دیگر نظیر تهمت بیایید و صحبت‌های کارشناسی را بشنوید و پاسخ‌های کارشناسی بدهید.

وی با بیان اینکه من نه تخصصی در این امور دارم و نه مطالعه‌ای جدی در این باب داشته‌ام، اضافه کرد: به همین دلیل نیز نه توصیه بر تصویب لوایح دارم و نه توصیه به رد آن. دل خوشی نیز از دولت و عملکردش ندارم که بی‌دلیل به دفاع از آن بپردازم، بلکه معتقدم این روش خائن و ترسو خواندن جناح مقابل اشتباه است. اگر گروهی فکر می‌کنند دولت و وزارت امور خارجه ما خائن هستند خب به جرمشان رسیدگی شود و اگر این گونه نیست بگذارید با نظرات کارشناسی به کارشان بپردازند و سنگ اندازی نکنید. دو قطبی سازی بر اساس ترسو خواندن طرفداران مذاکره و جهانی شدن و از سوی دیگر شجاع نامیدن مخالفان مذاکره اشتباه است. نه اینان ترسویند و نه آنان شجاع و این معیار خوبی برای بررسی شجاعت و ترسو بودن نیست.

آیت‌الله هاشم زاده هریسی در پایان گفت: معتقدم آنچه امروز کشور را به نقطه کنونی رسانده، بی‌توجهی به مسأله معیشت مردم و تندروی است. مقابله با تندروی‌ها و کج روی‌ها بر همه ما واجب است و نباید بگذاریم مسائلی چون دروغ بستن به رقیب، تهمت خیانت به رقیب زدن و مسائلی از این دست در جامعه باب شود.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا