شناسه خبر : 149458
تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۵۶ ب٫ظ

در گفت‌وگو با «خطِ اعتدال»/احمد دستمالچیان، سفیر اسبق ایران در لبنان:بن سلمان احساس تنهایی و غربت می کند

احمد دستمالچیان، سفیر اسبق ایران در لبنان در گفت‌وگو با خط اعتدال:

عربستان در منطقه تنها مانده است

رویکرد ایران در خصوص عربستان جدید نیست

در گفت‌وگو با «خطِ اعتدال»/احمد دستمالچیان، سفیر اسبق ایران در لبنان:داشتن روابط خوب و برادرانه با همسایگان بخصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس جزو اولویت های اصلی سیاست خارجی ایران است/عربستان در بسیاری از سیاست هایی که دنبال کرده شکست خورده و به بن بست رسیده استمحمد بن سلمان احساس تنهایی و غربت می کند و به دنبال تجدید نظر در سیاست های غلط پیشین خود است/همیشه دست برادری ایران به سمت کشورهای منطقه دراز است به شرط آنکه حکام عربستان در رفتار خود تجدید نظر نمایند

احمد دستمالچیان، سفیر اسبق ایران در لبنان با اشاره به صحبت‌های محمدجواد ظریف در خصوص آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان اظهار داشت:مواضعی که وزیر خارجه کشورمان مطرح داشتند مواضع تازه ای نیست. همواره ایران پیام صلح، دوستی، برادری و همزیستی مسالمت آمیز را با همسایگانش داشته و دارد. بنابراین مساله داشتن روابط خوب و برادرانه با همسایگان بخصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس جزو اولویت های اصلی سیاست خارجی ایران بوده است. در نتیجه همگان دیدند که حتی در چنین شرایطی نیز وزیر خارجه کشورمان پیام مثبتی ارسال می کند برای آنکه ما به جبر جغرافیا و تاریخ طی قرون متمادی همسایه یکدیگر بوده ایم.

وی افزود: این سیاست جدیدی نیست که ایران داشته باشد بلکه از قدیم الایام چنین رویکردی را دنبال کرده است. اما متاسفانه برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس بخصوص عربستان سعودی دچار اشتباهات استراتژیک فراوانی در چند سال اخیر شده اند. بعد از آنکه محمد بن سلمان که جوانی بی تجربه و فاقد پختگی لازم است کشور خود و منطقه را در دست اندازهای سیاسی و امنیتی قرار داد. با بررسی بحران هایی که در چند سال اخیر در منطقه بوقوع پیوسته متوجه می شویم یکسر آن محمد بن سلمان بوده است. به عنوان نمونه بحرانی که در سوریه و یا عراق ایجاد شد و به تبع آن تروریست های تکفیری تجهیز شدند سر اصلی لجستیکی و مالی آن عربستان سعودی بوده است. همچنین اشغال نظامی، کشتار و نسل کشی که به صورت هر روزه توسط سعودی ها از مردم بی گناه یمن صورت می گیرد یکی دیگر از این موارد است.

دستمالچیان تصریح کرد: آشکار است که عربستان در بسیاری از سیاست هایی که دنبال کرده شکست خورده و به بن بست رسیده است. به گونه ای که امارات از مدار بن سلمان جدا شد و در حال حاضر محمد بن سلمان احساس تنهایی و غربت می کند. بنابراین آمریکایی ها هم آن گونه ای که سعودی ها متوقع بودند از وی حمایت نکرده و نخواهند کرد، چون هزینه بر است. ترامپ صراحتا اعلام کرده که کشورهای منطقه باید هزینه امنیت خودشان را پرداخت نمایند. از سوی دیگر اثبات شد که امنیت خریدنی نیست. امنیت در همکاری مشترک کشورهای همسایه صورت می پذیرد. مداخله خارجی در منطقه سبب بی ثباتی و ناامنی می شود. این مساله کاملا واضح و مشهود است. در نتیجه به نظر می رسد محمد بن سلمان به دنبال تجدید نظر در سیاست های غلط پیشین خود است.

سفیر اسبق ایران در لبنان در پایان تاکید کرد: چون وی هم در داخل دچار تعارض بوده به دلیل دستگیری وسیع شاهزداگان سعودی انجام داد و هم در خارج به دلیل سیاست هایی که در عرصه منطقه ای بکار گرفت این کشور دچار مشکل شد. عربستان بعد از قتل خاشقجی و کشتار وسیعی که در یمن انجام داد و همچنین بعد از شکست های پی در پی یکه و تنها مانده است. در نتیجه مصلحت و حکمت عربستان در آن است که ضمن تجدید نظر در سیاست های پیشین به همزیستی و همکاری مشترک بازگردند. این پیامی است که ایران بارها داده و باز هم خواهد داد چون همیشه دست برادری ایران به سمت کشورهای منطقه دراز است به شرط آنکه حکام عربستان در رفتار خود تجدید نظر نمایند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا