شناسه خبر : 163775
تاریخ ارسال : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲ ب٫ظ
در گفت‌وگو با خط اعتدال/

مهدی ذاکریان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل:در مسابقه دیپلماتیک میان ایران و آمریکا، دیپلمات‌های ایران سربلند بوده‌اند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مهدی ذاکریان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خط اعتدال با اشاره به شرایط سختی که تحریم‌ها برای کشورمان رقم زده، ایران و وزارت امور خارجه را برنده اصلی دانست و گفت: ایران در نزاع اقتصادی برجام به باور من آسیب جدی دید به ویژه در بخش معیشت مردم، شرایط زندگی بسیار دشوار شده است و نمی‌توان تاثیر تحریم‌های آمریکا را انکار کرد اما به لحاظ دیپلماتیک و سیاسی ایران پیروز این میدان بوده است و ترامپ هیچ چیز به دست نیاورده است. معتقدم ایران سربلند از فشار حداکثری و بازگشت تحریم‌ها بیرون آمد. شاید ترامپ بگوید اقداماتش موجب شد تا ایران مریض و ضعیف شود اما آیا این اقدام آمریکا را ثروتمند و قوی در نظام بین‌الملل کرد! اقدامات آمریکا موجب نشد که رویه و رفتار ایران تغییر کند بلکه در بسیاری از مسایل از جمله در مسایل منطقه‌ای مواضعش محکم‌تر شد و حتی در مواجهه با اقدامات آمریکا و اجرا نشدن تعهدات اروپایی‌ها تعهداتش ذیل برجام را بازگرداند و فعالیت‌های هسته‌ای‌اش به حالت عادی بازگشته است. از این رو معتقدم روند شکل گرفته، تو دهنی محکم و بزرگی به آمریکا بود و اروپا هم در این روند اقدامات ایران را به نوعی تایید کرد.

در گفت‌وگو با خط اعتدال/مهدی ذاکریان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل:در مسابقه دیپلماتیک میان ایران و آمریکا، دیپلمات‌های ایران سربلند بوده‌اند

این استاد دانشگاه ادامه داد: اروپایی‌ها در مقطعی تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه در برابر بازگشت ایران به فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش کردند اما در عمل کاری انجام ندادند چرا که از نظر برخی کشورهای اروپایی، ژاپن، هند، کره جنوبی و غیره اقدامات متقابل ایران نه از سر بی‌اعتنایی به برجام و لجاجت با آن بلکه از سر به دست نیاوردن مزایای برجام بوده است از این رو معتقدم آمریکا در شرایط فعلی بسیار تنهاست و کاری از پیش نخواهد برد.

ذاکریان با انتقاد از کسانی که در این شرایط و نیز در گذشته سعی کردند تلاش فرزندان کشور در عرصه دیپلماسی را نادیده بگیرند، گفت:امروز شاهد هستیم که در مسابقه دیپلماتیک میان ایران و آمریکا، دیپلمات‌های ایران سربلند بوده‌اند و در برابر این پیروزی است که آمریکا دست به هر کاری می‌زند تا شاید این دستاوردها را از بین ببرد. ترامپ چندین مرتبه سعی کرد تا فضا را علیه ایران و برجام شکل دهد؛ آنها به اروپا برای فعال کردن مکانیسم ماشه در مقعطی فشار زیادی آوردند اما موفق نشدند، حتی در نشستی که با هدف بررسی نحوه اعمال فشار بیشتر بر ایران به خاطر نقض قطعنامه‌های سازمان ملل شکل دادند و در آن شخص ترامپ حضور یافت شکست خوردند و تمامی اعضا در حمایت از ایران و ضرورت توجه به چندجانبه گرایی سخن گفتند. آمریکا نتوانسته در بعد سیاسی و دیپلماتیک علیه ایران و برجام حتی در یک مورد هم موفق عمل کند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل خاطرنشان کرد: حتی در بعد اقتصادی باید بگویم فشارهای آمریکا حاصل ترس کشورها از تنبیهات و تهدیدات این کشور بود نه از سر همراهی با آمریکا علیه ایران. همه کشورها آماده فعالیت و همکاری و ورود به بازار ایران هستند. بنا بر این اگر در نزاع اقتصادی حاصل از برجام توسط ترامپ ایران آسیب دید به خاطر مقبولیت این اقدام از نظر جامعه جهانی نبوده است بلکه از سر ترس بود.

وی خطاب به جامعه منتقدان برجام تاکید کرد: وقتی آمریکایی‌ها روی مسایلی سرمایه‌گذاری می‌کنند که می تواند موجب کاهش امتیاز ایران ‌شود همه سلول‌های جامعه ایرانی باید به حمایت از وزارت خارجه و وزیر امور خارجه و مجموعه دولت اقدام کند نه اینکه به بهانه اقدام ترامپ از ظریف و دستگاه دیپلماسی بخواهیم انتقام بگیریم و آب به آتش پمپئو بریزیم. باید مقابل پمپئو بیاستیم و سعی کنیم دست از تحقیر زحمات نیروهای دیپلماتیک ایران برداریم، در این مقطع نیاز به همراهی و هماهنگی در برابر هجمه شدید آمریکا داریم.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا