شناسه خبر : 151038
تاریخ ارسال : ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹ ق٫ظ
در گفت‌وگو با «خط اعتدال»

کامران ندری، اقتصاددان: مبارزه با پولشویی در همه بانک‌ها می‌تواند عاملی مهم برای مبارزه با فساد اقتصادی در کشور باشد

باید شعب مختلف بانکی، تراکنش‌های مشکوک را به واحد مبارزه با پولشویی مستقر در بانک مربوطه گزارش دهند اما قطعاً لزومی ندارد در همه شعب بانکی، این واحدها حضور داشته باشند بلکه کارمندان شعب باید آموزش‌های لازم را دیده باشند.

در گفت‌وگو با «خط اعتدال»/کامران ندری، اقتصاددان: مبارزه با پولشویی در همه بانک‌ها می‌تواند عاملی مهم برای مبارزه با فساد اقتصادی در کشور باشد

کامران ندری، اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع)، در گفت‌وگو با «خط اعتدال»، به بیان نکاتی درباره ابلاغیه اخیر بانک مرکزی درباره ضرورت تشکیل واحدهای مبارزه با پولشویی در همه بانک‌های کشور پرداخت و اظهار کرد: موضوع پولشویی، در اکثر کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته و اگر در ایران هم توجه بیشتری به آن صورت گیرد می‌تواند عاملی مهم برای مبارزه با فساد اقتصادی در کشور باشد.

وی ادامه داد: البته باید دانست که به صرف تشکیل واحدهای مبارزه با پولشویی در شبکه بانکی برای موفقیت در این عرصه کفایت نمی‌کند و حتی ابلاغ دستورالعمل‌ها و مقررات از سوی بانک مرکزی کافی نیست بلکه باید جرایمی سازمان‌یافته هستند  مواردی همانند تخلفات مالی به صورت دقیق تعریف شوند و سپس دستور‌العمل‌های آنها ابلاغ شود. از سوی دیگر با نظارت درستی هم صورت بگیرد تا بتوانیم به خوبی با پولشویی مبارزه کنیم.

ندری در پاسخ به این پرسش که آیا این واحدهای مبارزه با پولشویی با صرفاً در شعب مرکزی تشکیل شوند یا اینکه در تمام شعب باتکی در کشور فعالیت داشته باشند؟ افزود: بنده هنوز در جریان مکانیزم آن نیستم اما قطعاً نیازمند یک اداره مرکزی و واحد اصلی برای مبارزه با پولشویی هستیم که در ارتباط با همه واحدهای پولشویی در سراسر کشور باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: به نظرم باید شعب مختلف بانکی، تراکنش‌های مشکوک را به آن واحد مبارزه با پولشویی مستقر در بانک مربوطه گزارش دهند. قطعاً لزومی ندارد در همه شعب بانکی، این واحدها حضور داشته باشند اما کارمندان شعب باید آموزش‌های لازم را دیده باشند و مطابق دستورالعمل‌هایی که صادر می‌شود معاملات و تراکنش‌های مشکوک را گزارش کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) در پایان گفت: می‌توان در همه استان‌ها، یک واحد مبارزه با پولشویی تشکیل. به نظرم تشکیل شعب استانی قابل توجیه است اما اینکه در تمام شعب بانکی، واحدی برای مبارزه با پولشویی تشیکل شود منطقی نیست بلکه صرفاً باید کارمندان آنها آموزش‌های لازم را ببینند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا