شناسه خبر : 147462
تاریخ ارسال : ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶ ب٫ظ

در گفت وگو با «خطِ اعتدال»/رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس:اعلام اسامی نمایندگانی که در رای گیری ها مشارکت ندارند به منظور شفاف سازی

اعلام اسامی نمایندگانی که در رای گیری ها مشارکت ندارند به منظور شفاف سازی/ گاهی یک رای هم در تعیین سرنوشت یک طرح یا لایحه موثر است

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از اعلام اسامی نمایندگانی که در رای گیری های مجلس شرکت نمی کنند در سایت عمومی خبر داد و گفت این طرح در کمیسیون آیین نامه تصویب شده و در اولویت کار صحن علنی قرار دارد.

غلامرضا کاتب، رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در گفت وگو با «خطِ اعتدال» درباره نمایندگانی که در رای گیری ها شرکت نمی کنند، گفت: اسامی نمایندگانی که در رای گیری ها شرکت نمی کنند و البته تعدادشان کم هم نیستند در سیستم ثبت می شود و اسامی آنها مشخص است.

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ادامه داد: این اسامی در سیستم وجود دارد ولی در سامانه ای ثبت نمی شود که مردم ببینند کدامیک از وکلای آنها در رای گیری ها مشارکت نمی کنند. این موضوع درراستای شفافیت مجلس لازم و ضروری است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این موضع را به عنوان امری مهم در کمیسیون آیین نامه داخلی تصویب کردیم و در اولویت صحن مجلس است. ما به دنبال شفاف سازی در همه زمینه ها هستیم چون گاهی حتی یک رای هم در تعیین سرنوشت یک طرح یا لایحه تعیین کننده است.

کاتب تاکید کرد: اگر این موضوع در صحن علنی مجلس رای بیاورد، هم برای انضباط مجلس و هم شفافیت رای مجلس موثر است و می تواند مجلس را کارآمدتر کند.

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس درباره آرای ممتنع هم گفت: البته درباره آرای ممتنع هم صحبت هایی مطرح است که در برخی رای گیری ها آرای ممتنع در جامعه بازتاب خوبی ندارد، ولی معتقدم این موضوع درباره آرای ممتنع صدق نمی کند و گاهی نماینده درباره یک موضوع اقناع نمی شود و به حجت شرعی نمی رسد، به همین دلیل مجبور است که رای ممتنع بدهد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته رای ممتنع در نتیجه عملا مخالف حساب می شود ولی دلیل اینکه نباید آن را از رای گیری ها حذف کرد این است که رای ممتنع در افکار عمومی کارآمدی دارد، ولی در نتیجه رای اثرگذار نیست. به همین دلیل به نظرم لازم است و باید وجود داشته باشد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا