شناسه خبر : 147216
تاریخ ارسال : ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۵:۴۸ ق٫ظ
در گفت وگو با «خطِ اعتدال»

نوروزی(سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی):فقهای شورای نگهبان به شفافیت آرا در این شورا ایرادات شرعی می گیرند/ شفافیت آرا در مجلس خبرگان نیازمند اذن رهبری است

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره طرح «شفافیت آرای نظام تقنینی» گفت: مسائل سری درباره نامزدهای انتخاباتی در شورای نگهبان مطرح می شود، به همین دلیل فقهای شورای نگهبان شفافیت در این شورا را مغایر شرع می دانند و شفافیت در جلسات مجلس خبرگان هم احتمالا نیازمند اذن رهبری است و بعید است چنین اجازه ای داده شود.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «خطِ اعتدال» درباره یک فوریت طرح «شفافیت آرای نظام تقنینی» اظهار کرد: طرح «شفافیت آرای نظام تقنینی» برای بررسی بیشتر یا به کمیسیون قضایی و حقوقی یا کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی ارسال می شود و منتظریم رئیس مجلس در این باره اعلام نظر کند.

سخنگوی کمیسیون حقوقوی و قضایی مجلس طرح فوق برای شفافیت در همه نهادها و ارگانها را کار خوبی دانست و گفت: این شفافیت برای همه دستگاهها خوب است ولی درباره برخی نهادها از جمله شورای نگهبان چون مسائل سری درباره کاندیداها و نامزدهای انتخاباتی را اعلام می کند مناسب نیست و بعید است این اتفاق درباره آن بیفتد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که به احتمال زیاد فقهای شورای نگهبان این کار را مغایر شرع دانسته و با آن مخالفت می کنند.

نوروزی همچنین به سایر دستگاههایی که از نظر او شفافیت درباره انها محقق نمی شود، اشاره کرد و گفت: بحث شفافیت در مجلس خبرگان هم به احتمال زیاد اذن رهبری را می طلبد و چون تنها دو بار در سال تشکیل می شود، ممکن است درباره شفافیت در مجلس خبرگان هم اجازه داده نشود.

این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی شفافیت دراعلام تصمیم گیری های سایر نهادها از جمله مجلس را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با شفافیت در سایر نهادها موافقم و اقدام خوبی است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در عین حال تاکید کرد: البته در موارد و دستگاههایی که اطلاعات سری و محرمانه هم دارند قطعا این اتفاق نمی افتد. در هیچ کشوری در هیچ کجای دنیا هم اطلاعات سری و محرمانه خود را شفاف و علنی بیان نمی کنند که چنین توقعی از دستگاههای خودمان داشته باشیم.

نوروزی در پایان بیان کرد: ولی درباره مسائل عادی مثل شفافیت در مصوبات و آرای نمایندگان مجلس و سایر نهادها، طرح «شفافیت آرای نظام تقنینی» را خوب و مثبت می دانم و با آن موافقم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا