شناسه خبر : 129057
تاریخ ارسال : ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴ ق٫ظ
در گفت وگو با «خطِ اعتدال»

پروانه سلحشوری(نماینده مردم تهران):استانی شدن انتخابات گامی درراستای تقویت تحزب است/ ورود افراد با پشتوانه احزاب به مجلس آنها را در قبال مردم پاسخگو می کند/اختصاص سهمیه ۲۵ درصدی انتخابات استانی به زنان

 

نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات در مجلس گفت: اگر جزئیات این طرح هم مثل کلیاتش رای بیاورد، یکی از دستاوردهای مهم مجلس دهم است و گامی درراستای دموکراتیک شدن انتخابات و توسعه سیاسی است، چرا که باعث تقویت حزب و انتخاب افراد با پشتوانه احزاب می شود.

پروانه سلحشوری در گفت وگو با «خطِ اعتدال» بااشاره به طرح استانی شدن انتخابات که روز چهارشنبه کلیات آن درصحن علنی مجلس با ۱۵۵ رای موافق رای آورد، اظهار کرد: اگر جزئیات طرح استانی شدن انتخابات هم مثل کلیاتش تصویب شود، یکی از اقدامت مهم و مثبت مجلس دهم خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: با توجه به تبلیغات منفی که علیه مجلس می شود، اگر استانی شدن انتخابات با رای قاطعی تصویب شود، می تواند کمک کند تصویر منفی که از مجلس به جا گذاشته است اصلاح شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه «از امضاکنندگان اولیه طرح استانی شدن انتخابات و از حامیان جدی آن هستم»، ادامه داد: قبل از اینکه به مجلس بیایم هم دوست داشتم بتوانیم انتخابات را به صورت استانی برگزار کنیم چرا که مزایای زیادی دارد و از جمله معایب آن می توان به این نکته توجه کرد که وقتی نماینده یک شهر هستید ۴ سال همه تلاشتان را برای مطالبات یک استان انجام می دهید و ممکن است برای اینکه رای بیاورید دست به کارهایی بزنید که برای خود همان شهر هم خوب نباشد.

سلحشوری در قالب مثالی بیان کرد: مثلا شرکت فولادی که در برخی مناطق بی آب کشور احداث شده اند و نمایندگان آن مناطق برای اینکه بگویند کار مهمی در دوره نمایندگی خود انجام داده اند بی توجه به شرایط منطقه آن کار را انجام داده در حالی که با گذشت زمان به معضلی برای مردم همان منطقه تبدیل شده است.

او اضافه کرد: اگر انتخابات استانی شود اولویت های استان مدنظر قرارمی گیرد و اگر در هر شهر یک پروژه مناسب به ثمر برسد، نفع جمعی آن بیشتری خواهد داشت و مطالبات از سطح خود به سطح کلان تر خواهد رفت. بنابراین اگر نمایندگان از حمایت حزبی برخوردار باشند و حزب پشتیبان آنها باشد می توانند در انتخابات پیروز شوند.

سلحشوری باتاکید برانتخابات استانی به پشتوانه حمایت احزاب از نامزدها افزود: از آنجایی که حزب رفتارنماینده خود را بعد از ورود به مجلس رصد می کند، باید به حزب پاسخگو باشند و حزب هم به جامعه پاسخگو خواهد بود و دیگر مثل انتخابات زمان ما افراد نمی توانند با پشتوانه لیست امید وارد مجلس بشوند ولی بعد از ورود خودشان را کنار بکشند و بگویند به لیست امید وابستگی نداریم.

عضو فراکسیون امید مجلس همچنین خاطرنشان کرد: استانی شدن انتخابات یک روند دموکراتیک است و اگر در حوزه توسعه سیاسی بخواهیم صحبت کنیم که یکی از شاخص های آن مشارکت سیاسی است، یکی از مولفه های سیاسی هم حضور در انتخابات است و ورود احزاب قوی به توسعه سیاسی کمک می کند.

رئیس سابق فراکسیون زنان مجلس دهم به پیشنهاد خود و سایر همکارانش درقبال استانی شدن انتخابات اشاره کرد و گفت: من یک پیشنهاد در حوزه زنان برای انتخابات دارم و خانم زرآبادی و آقای رحیمی هم یک پیشنهاد دیگر دارند و خانم حسینی و دیگر نمایندگان هم یک پیشنهاد سوم در این حوزه مطرح کردند که هر کدام درجای خود قابل طرح و پیگیری هستند.

سلحشوری با بیان ایده و پیشنهاد خود اعلام کرد: ایده من این است که اگر انتخابات استانی شد ۲۵ درصد سهمیه استان ها به زنان داده شود. حساب من بر این مبنا بوده است که در هر استان که کمتر از ۴ نماینده نداریم، یک نفر از این استان ۴ نفره یک نماینده زن داشته باشند. امیدوارم با کمک اصحاب رسانه زمانی که به این بند الحاقی در صحن رسیدیم، همراهی کنند تا بتوانیم مثل همه کشورهایی که از نظر توسعه یافتگی شبیه ایران هستند مثلا عراق، افغانستان، پاکستان، هند و سریلانکا سهمیه ای برای حضور زنان در انتخابات بگیریم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا