شناسه خبر : 156745
تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۷:۳۹ ق٫ظ

در گفت وگو با «خط اعتدال»/دیاکو حسینی مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری:ایران به دنبال تغییر دکترین هسته‌ای خود نیست/همکاری با آژانس ادامه دارد

 

دیاکو حسینی مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گو با خط اعتدال با اشاره به برخی اظهار نظرها پیرامون احتمال قطع همکاری ایران و آژانس انرژی اتمی گفت: هنوز بازرسان آژانس انرژی اتمی دسترسی کامل به فعالیت‌ها و سایت‌های هسته‌ای ایران دارند و جمهوری اسلامی عزمی برای قطع این همکاری ندارد. از آنجا که گام پنجم آخرین گامی بود که باید برداشته می‌شد، طبیعی به نظر می‌رسید که تمامی تعهداتی که در چهارگام پیشین باقی مانده بود، تعلیق شود.

وی افزود: به همین دلیل این اروپایی‌ها هستند که اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد باید از خود بپرسند که آیا به صلاحشان است که ایران را وادار به خروج از برجام کنند و صرفاً پوسته‌ای از برجام با نظارت‌های طبیعی آژانس باقی بماند؟

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تصریح کرد: اگر بخواهیم از منظر ایران به ماجرا نگاه کنیم، از این رو که طرف اروپایی در برنامه جامع اقدام مشترک بنیادی‌ترین تعهدات خود را انجام نداده و از زیر بار آن شانه خالی کرده است، باید انتظار داشته باشیم که طرف ایرانی نیز همان بنیادی‌ترین تعهدات خود را انجام ندهد.

دیاکو حسینی همچنین گفت: ضمن آنکه باید در نظر داشت اگر جمهوری اسلامی واقعا تصمیم داشت یک توازن دقیق و منطقی را در برابر بی‌تعهدی کشورهای اروپایی ایجاد کند، می‌بایست حتی نظارت‌های برجامی آژانس را نیز قطع می‌کرد. بااین وجود علاقه و اشتیاق ایران به حفظ این توافق چندجانبه و ارزشمند برای جهان منجر شده‌است که تا امروز تعهدات نظارتی ایران در توافق هسته‌ای پا برجا باشد.

او اضافه کرد: دراین شرایط اگر طرف غربی بعد از فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف شده و بخواهد مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند و مسأله به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ شود، این اقدام می‌تواند زمینه ساز قطع همکاری کامل ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان تصریح کرد: اگر روزی اشتباهات اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها کار را به جایی برساند که ایران ناگزیر به قطع دسترسی بازرسان آژانس یا حتی قطع همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد، این اقدام بیشتر جنبه «سیاسی» داشته و به این قصد و نیت انجام می‌گیرد که کشورهای اروپایی را وادار به احترام گذاشتن به حق طبیعی ایران یعنی استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای کند. باید تأکید کرد که این قطع دسترسی به معنی تغییر «دکترین هسته‌ای» نظام جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا