شناسه خبر : 156935
تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۸:۳۵ ق٫ظ
در گفت وگو با «خط اعتدال»

جمالی نوبندگانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: حمایت برخی کشورها از ایران درباره برجام منطقی و حقوقی است/ همانطور که درباره کاهش تعهدات برجام آرام گام برداشتیم؛ اجازه بدهیم خروج ایران از NPT هم طبق روالش انجام شود

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «درباره احتمال خروج ایران از NPT نباید عجله کرد»، گفت: تصمیم درباره خروج ایران از NPT باید با تصمیم وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی، شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون امنیت ملی مجلس گرفته شود و اینکه اصلا این اتفاق بیفتد یا نه باید منطبق بر منافع ملی و در زمان مناسب خودش تصمیم گیری شود.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با خط اعتدال درباره احتمال خروج ایران از NPT با توجه به صحبت های اخیر رئیس مجلس و برخی نمایندگان که از تهیه طرحی به این منظور خبر داده‌اند، گفت: درباره مسائل هسته ای و مشخصا برجام باید خیلی هوشمندانه عمل کنیم. اگر همان زمانی که ترامپ در اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد ما هم خارج می شدیم، بهانه‌ای دست اروپایی ها می افتاد که ما را با آمریکا در دو طرف کفه یک ترازو قرار دهند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیات خارجی مجلس ادامه داد: اینکه با تامل صبر کردیم و آن زمان از برجام خارج نشدیم باعث شد حداقل افکار عمومی و جامعه بین المللی و کشورهایی که می خواهند درجوامع بین المللی پشتیبان ما باشند این برگ برنده را برای حمایت از ما داشته باشند. این حمایت آنها از ما منطقی و حقوقی است.
جمالی نوبندگانی اضافه کرد: امروزه هم متاسفانه اروپا و آمریکا گذاره ای به اسم دست نیافتن ایران به سلاح هسته ای جعل کرده اند. در حالی که ما از ابتدا اعلام کردیم دنبال سلاح هسته ای نیستیم. خود متخصصان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا هم اعلام کردند ایران دنبال سلاح هسته ای نیست. حتی رهبری انقلاب هم اعلام کردند که فتوا داده اند که سلاح هسته ای حرام است؛ ولی باز هم آنها در این باره شانتاژ می کنند.
نماینده مردم فسا در مجلس بااشاره به بهانه جدید اروپا و امریکا درباره NPT گفت: یکی از مواردی که اخیرا باز درباره آن بهانه تراشی می کنند این است که ما بر اساس موادی از توافق برجام تعهداتمان را کاهش دادیم که آنها به خروج ایران از NPT تعبیر می کنند.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین درباره احتمال خرج ایران از NPT اظهار کرد: به نظر من در این باره باید اجازه بدهیم کارشناسان امر و شورای عالی امنیت ملی با هماهنگی مجلس تصمیم بگیرند. باید اجازه بدهیم وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی، شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون امنیت ملی مجلس در این باره به جمع بندی برسند تا اقدامی کاملا مطابق با منافع ملی در زمان خودش اجرا شود.
جمالی نوبندگانی در پاسخ به این نکته که «لاریجانی روز یکشنبه در نطق پیش از دستور خود اعلام کرد اگر اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکنند، ما هم درباره همکاری با NPT تجدیدنظر خواهیم کرد» افزود: تا کنون درباره عمل به NPTجمهوری اسلامی داوطلبانه اقدام کرده است و مصوبه مجلس ندارد؛ ولی تاکید می کنم این موضوع باید بر اساس تصمیمی منطقی پیش برود.
نماینده مردم فسا در مجلس تاکید کرد: همانطور که کاهش تعهدات برجامی بر اساس منطق بود و خیلی راحت جامعه بین المللی را قانع کرد و آرام آرام گام کاهش تعهدات را برداشتیم، باید اجازه بدهیم این اقدام هم در زمان مناسب خودش انجام شود. این کار هم منطق خودش را دارد و اگر طرحی هم هست حتما بر اساس منافع ملی باید بررسی و تعیین شود.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا