شناسه خبر : 130048
تاریخ ارسال : ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳ ب٫ظ

در گفت وگو با «خط اعتدال»/کاظمی(نایب رئیس کمیسیون شوراها و نماینده مردم پلدختر) استانی شدن انتخابات مغایر سیاست های کلان رهبری است/ این طرح ارتباط وکلا با موکلین خود را کم می کند

 

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس طرح استانی شدن انتخابات را مغایر سیاست های کلان ابلاغی رهبری دانست و گفت: تاکید رهبری بر ارتباط بین وکیل و موکل است و این طرح ارتباطات نماندگان با مردم را کم می کند، ضمن اینکه باعث محدود شدن گردش نخبگان می شود و از اقشار مختلف دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت کنند و رای بیاورند.

در گفت وگو با «خط اعتدال»/کاظمی(نایب رئیس کمیسیون شوراها و نماینده مردم پلدختر) استانی شدن انتخابات مغایر سیاست های کلان رهبری است/ این طرح ارتباط وکلا با موکلین خود را کم می کند/ طرح استانی شدن انتخابات مانع گردش نخبگان می شود/ کاهش مشارکت مردمی در انتخابات با اجرای طرح استانی

سیدحمیدرضا کاظمی، در گفت وگو با «خط اعتدال» با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات اظهار کرد: ما در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به عنوان کمیسیون تخصصی پیش نویس لایحه دولت، طرح نمایندگان و طرحی که درباره استانی شدن انتخابات اول رد شده بود را مورد بررسی قرار دادیم ولی به نظرم این موضوع با قانون اساسی مغایرت دارد و موافق این طرح نیستم.
نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور افزود: قانون اساسی بر بحث مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تاکید دارد و این طرح باعث کاهش مشارکت مردم در انتخابات می شود.
او دلیل دیگر مخالفت خود را مغایر با سیاست های کلی ابلاغی از سوی رهبری دانست و افزود: تاکید رهبری مبنی بر این است که ارتباط بین وکیل و موکل باید بیشتر شود ولی این طرح باعث کاهش این ارتباط می شود.
کاظمی ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح شهرستانی-استانی است در آن دیده شده که هر نامزد انتخاباتی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد آرا از شهر خودش کسب کند و مابقی را از استان کسب کند. نقدی در این باره وجود دارد اینکه مثلا یک نفر از شهر خودش ۱۰ درصد رای را کسب کرد و شخصی ۶۰ درصد آرا را از شهر خودش کسب کرد در استان آن شخص ۱۰ درصدی بیش از شخص ۶۰ درصدی رای را به دست آورده است. درواقع نماینده ۱۰ درصدی نماینده مردم شهری می شود که مقبولیت ۱۰ درصدی داشته است.
نماینده مردم پلدختر در مجلس همچنین تصریح کرد: نقص دیگر این طرح این است که تاثیر و نقش ثروت و قدرت در انتخابت بیشتر می شود. نکته دیگر هم اگر به هر دلیلی انتخابات در یک حوزه ابطال شود، در انتخابات میان دوره ای کل مردم آن استان باید پای صندوق رای بروند در حالی که انگیزه ای برای ان ندارند و در این صورت مشارکت پایین می ‌آید.
کاظمی دلایل دیگر خود برای مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات را در تلاش برای ارتقای سطح نمایندگان در این طرح دانست و گفت: به نظرم اگر می خواهیم جایگاه نمایندگان را ارتقا دهیم شرایط نمایندگان را در زمان ثبت نام کردن باید ارتقا دهیم نه اینکه ساختار انتخابات را به هم بریزیم.
او همچنین این طرح را باعث این امر دانست که گردش نخبگان نداشته باشیم و افزود: چرخش نخبگان در این صورت محدود می شود و تعداد محدودی در گردونه انتخابات قرارمی گیرند و از اقشار مختلف دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت کنند تا در صورت مقبولیت رای بیاوند و صاحب نظر شوند. بنابراین نخبه پروری بسیار محدود می شود.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا