شناسه خبر : 144049
تاریخ ارسال : ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴ ب٫ظ
در گفت وگو با «خط ِاعتدال

دهقانی فیروزآبادی(عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس):سیاست امریکا و اسرائیل در منطقه، تفرقه بینداز و حکومت کن است/ایران به دنبال تعامل با کشورهای منطقه است/تغییر موضع امارات و عربستان در قبال ایران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در گفت وگو با «خط ِاعتدال/دهقانی فیروزآبادی(عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس):سیاست امریکا و اسرائیل در منطقه، تفرقه بینداز و حکومت کن است/ایران به دنبال تعامل با کشورهای منطقه است/تغییر موضع امارات و عربستان در قبال ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم گفت: هر چقدر امارات و عربستان به سمت امریکا غلطیدند متوجه شدند که کارشان اشتباه بوده است و ائتلاف های تشکیل شده علیه ایران و مردم یمن، جز تحمیل هزینه های زیاد چیزی برایشان نداشته است و درراستای تامین منافع ملی آمریکا و اسرائیل بوده است. بنابراین کم کم در حال متوجه شدن و تمایل به سمت ایران هستند.

کمال دهقانی فیروزآبادی ، درباره دلایل تغییر رویکرد اخیر امارات و عربستان و میل به نزدیک شدن به جمهوری اسلامی در گفت وگو با خط اعتدال اظهار کرد: درباره این تغییر رویکرد باید بگویم واقعیت هایی وجوددارد که خودش را به تصمیم گیرندگان تحمیل می کند. اگر واقعیت را نادیده بگیریم، ممکن است زمان را از دست بدهیم و هزینه بکنیم ولی واقعیت ما را به جایی هدایت می کند که رسیدن به انجا گریزناپذیر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: طی چند سال گذشته آمریکا، اسرائیل و انگلیس زیاد به واقعیت های موجود در غرب اسیا توجه نداشتند و فقط منافع خودشان و منافع اسرائیل را پیگیری می کردند، نمونه آن هم همین ائتلاف های غیرپایدار و تنش آفرینی است که تشکیل دادند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمونه این ائتلاف ها، ائتلافی است که از زمان صدام علیه جمهوری اسلامی راه انداختند و بعداز آن ائتلاف هایی علیه ایران در حمایت از منافقین و داعش ایجاد کردند و ائتلاف آخر هم علیه مردم یمن در حمایت از اسرائیل تشکیل دادند.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: این ائتلاف ها در راستای حمایت از منافع آمریکا و اسرائیل تشکیل شده است نه در جهت منافع ملی این کشورها. بنابراین ائتلاف های شکل گرفته هزینه زیادی هم به کشورهای منطقه مثل امارات و عربستان، هم به مردم و هم به کشورهای اسلامی تحمیل کرده است.

او افزود: مردم عراق، یمن و سوریه به خاطر این نوع سیاست های اشتباه کشته شده و به خاک و خون کشیده شده اند. سیاست امریکا، انگلیس و اسرائیل این است که تفرقه بینداز و حکومت کنند. بنابراین باور انها این است که اگربین کشورهایی مثل عربستان، امارات و ایران تفرقه بیندازند به سادگی می توانند حکومت کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین آنها بین قطر، عربستان و امارات با دخالت هایی که بر اساس منافع ملی آمریکا است اختلاف انداخته اند واین مخالف امنیت ملی این کشورها است. امنیت ملی این کشورها و جمهوری اسلامی ایران در تعامل کشورها بایگدیگر و ایجاد نظم متکی بر تفاهم کشورهای خلیج فارس است. بنابراین کشورهای منطقه باید مشکلاتشان را بایکدیگرحل کنند.

دهقانی فیروزآبادی افزود: هر چقدر امارات و عربستان به سمت امریکا غلطیدند متوجه شدند که کارشان اشتباه بوده است. اگر در ابتدا تصور می کردند از این ائتلاف می توانند دستاوردی داشته باشند ولی بعد از مدتی متوجه شدند هیچ دستاوردی برایشان ندارد و تنها هزینه مادی و معنوی کشتن مردم یمن را برای آنها به همراه دارد که باید از بودجه خودشان این هزینه ها را تامین کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: بنابراین رفته رفته امارات و عربستان در حال عاقل شدن هستند و متوجه می شوند که حمایت از صدام و داعش و تلاش برای سرنگونی دولت قانونی بشار اسد و ائتلاف علیه مردم یمن برایشان نفعی ندارد و ائتلاف اشتباهی است که باید از آن خارج شوند.

او در ادامه بیان کرد: تقابل با سیاست های جمهوری اسلامی سیاست غلطی است، چرا که هدف جمهوری اسلامی ایجاد امنیت مشترک و دسته جمعی در منطقه برپایه تعامل با همه کشورهای منطقه است. آنها تا کنون دیر فهمیده اند و به جای حفظ منافع ملی خود به دنبال تامین منافع آمریکا و اسرائیل بودنده اند و کم کم در حال متوجه شدن و پذیرش واقعیتها هستند.

نماینده مردم تفت و میبد در خانه ملت ادامه داد: آنها هم مجبورند منافع ملی خود را بر منافع آمریکا اسرائیل ترجیح دهند و در این صورت جمهوری اسلامی وارد تعامل سازنده با آنها خواهد شد.

او افزود: باید اقتصاد آنها را کامل کنیم چرا که اقتصاد منطقه مکمل یکدیگرند و کسانی که از این اقتصاد نفعی می برند مردم منطقه اند و اگر مشکلات کشورهای منطقه حل شود، خیرش به همه مردم منطقه خواهد رسید. بنابراین کشش و تغییر موضع امارات و عربستان در قبال ایران و گرایششان به جمهوری اسلامی، زمینه ساز این چشم انداز است.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا