شناسه خبر : 136512
تاریخ ارسال : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰:۴۰ ق٫ظ

در گفت و گو با «خطِ اعتدال»/هادی حق شناس:در سایه تهدید ، مذاکره نمی تواند معنا پیدا کند/ مشکل آمریکا با یک جریان سیاسی نیست بلکه مشکل آن با نظام سیاسی ایران است /اگر در داخل اجماعی صورت نگیرد عبور از مرحله جنگ اقتصادی سخت تر خواهد بود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

دکتر هادی حق شناس فعال سیاسی در گفتگو با «خطِ اعتدال» در خصوص ارزیابی اقدام اخیر ایران در ارتباط با آینده برجام گفت: تا کنون ایران رفتارش مبتنی بر قواعد و قانون بین الملل و در چارچوب مصوبه ی ۲۲۳۱قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است .
وی با بیان اینکه کاری که رئیس جمهور آمریکا انجام داده برخلاف عُرف دیپلماتیک و خارج از قطعنامه ۲۲۳۱بوده است، بیان کرد: ابتدا آمریکا ابتدا تحریم ها را اعمال کرد و امروز درخواست مذاکره می کند طبیعتاً اگر مذاکره در شرایط “برابر” نباشد نمی تواند مفید واقع گردد.
حق شناس ، با اشاره به حضور ناوهای جنگی در خلیج فارس گفت: در حال حاضر ادوات جنگی که به منطقه خلیج فارس اعزام شده ، از علائم و قراین بر تهدید حکایت دارد؛ و در سایه تهدید ، مذاکره نمی تواند معنا و مفهوم پیدا کند.

در گفت و گو با «خطِ اعتدال»/هادی حق شناس:در سایه تهدید ، مذاکره نمی تواند معنا پیدا کند/ مشکل آمریکا با یک جریان سیاسی نیست بلکه مشکل آن با نظام سیاسی ایران است /اگر در داخل اجماعی صورت نگیرد عبور از مرحله جنگ اقتصادی سخت تر خواهد بود
وی افزود: اگر آمریکاییها نیت بر شروع مذاکره با ایران دارند حداقل باید به شرایط اولیه برگشت کنند و البته اینها موضوعاتی در حیطه ی دیپلماسی خارجی است و طبیعتاً وزارت امور خارجه حتماً راهکاری و راهبردی برای این موضوع دارد .
وی اضافه کرد : در یک تحلیل کلی وقتی که مواضع دو طرف دیده می شود و به نظر می رسد که تا به امروز رفتار دیپلماسی خارجی ایران در یک چهارچوب حقوقی بوده ،علی الخصوص سخنرانی اخیررئیس جمهور در خصوص عدم فروش کیک زرد که در راستای همان رفتار است.
حق شناس ادامه داد :
همچنین ۶۰ روزی به اروپاییها فرصت داده شد تا آن کانال مالی را فعال کنند و در غیر این صورت دو اقدام بعدی را انجام می دهند، پس به نظر می رسد تا امروز این رفتارها رفتار معقولی بوده است.

حق شناس در زمینه ی نقش نیروهای داخلی ، احزاب و فعالین سیاسی در مواجهه با مواضع ایران در خصوص برجام اظهار داشت : امروز واقعیت این است که آمریکا کاری به این ندارد که کدام جریان سیاسی حاکم باشد ، جریان سیاسی اصلاحات ، اعتدال یا اصول گرا برای آمریکا فرقی ندارد ،در واقع در درون آمریکا یک عقده چهل ساله تجمیع شده که امروز می خواهد با انقلاب اسلامی برخورد داشته باشد.

وی با بیان اینکه مشکل آمریکا با یک جریان سیاسی نیست بلکه مشکل آن با نظام سیاسی ایران است، گفت: با داشتن چنین شرایطی ، در ایران تحت عنوان جنگ اقتصادی نام برده می شود در حالیکه به عقیده ی بنده جنگ همان جنگ است چه در قالب اقتصادی باشد و چه در قالب نظامی ، اگر در داخل اجماعی صورت نگیرد عبور از مرحله جنگ اقتصادی سخت تر خواهد بود
وی اظهار داشت: همانطور که رئیس جمهور در فرمایشات اخیر خود عنوان کردند “بین جریانات سیاسی اختلاف سلیقه هایی وجود دارد اما آن اختلاف سلیقه ها در هنگام صلح می تواند کمک به توسعه و پیشرفت کشور داشته باشد”.
وی ادامه داد: در شرایط امروز عقل حکم می کند همه در زیر یک پرچم ، یک استراتژی و یک راهبرد و موضع را در مقابل دشمن متخاصم اتخاذ کنند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا