شناسه خبر : 169989
تاریخ ارسال : ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱ ب٫ظ

دستاوردهای مهم و اثرگذار حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد کشور در سفر به گیلان

 سرویس اقتصادی :پساز بازدید دکتر رضا مسرور، مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد کشور از مجتمع دخانیات گیلان فرصت مغتنم و مناسبی ایجاد شد تا جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان با حضور ایشان، استاندار گیلان و برخی از مسئولان استان گیلان برگزار شود. در این نشست ارسلان زارع استاندار گیلان ضمن اشاره به عملکرد قابل قبول استان در جذب اعتبارات تخصیصی و پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی گیلان در قالب تسهیلات تکلیفی و منابع داخلی بانک‌ها از محل اعتبارات سال ۹۸ ، به وجود بسترها و ظرفیت های متعدد توسعه استان، هم افزایی و تعاملات جمعی در گیلان بعنوان عواملی برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تحقق جهش تولید، افزایش میزان تولید و اشتغال، و زمینه افزایش سهم تولید ناخالص ملی با استفاده از پتانسیل جوانان را تشریح کرد و اهتمام ویژه دولت در جهت تکمیل زیرساخت های توسعه ای کشور را تدابیر و اقدامات خوبی در جهت تحقق اهداف توسعه در استان ارزیابی کرد.

دکتر رضا مسرور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد طی سخنانی در این نشست پیشنهاد داد کارگروهی با حضور مسولان استان و نمایندگان صندوق با مدیریت معاون اقتصادی و برنامه ریزی استان، تشکیل شود. تا سه مسئله اساسی و راهبردی مورد بررسی قرار گیرد که عبارتند از:
– تقویت کریدورها عبوری
– فعال شدن کارگروه در موضوع پروتکل تجارت ترجیحی با روسیه که سال گذشته امضا شده
– آغاز فعالیت کارگروه در خصوص زنجیره تامین مورد نظر شرکت های تابعه صندوق
خوشبختانه رویکردها و تدابیر مدیریتی صندوق بازنشستگی فولاد کشور با توجه به وجود تحریم های ظالمانه و شرایط جنگی اقتصادی تدوین و طراحی می شود؛ لذا بر اساس اظهارات دکتر مسرور مدیریت ها باید جهادی، با خلاقیت زیاد و با نوآوری همراه باشد و باید چنین مدیریتی را در شرکت دخانیات ایران شاهد باشیم و در شرایط فعلی و متفاوت کنونی، نیاز به مدیریت خلاقانه داریم. از سوی دیگر این پیشنهادها و پرداختن به این موضوعات از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا ضمن توجه به ایجاد بسترهای مناسب تجاری به تجارت ترجیحی با روسیه که به دلیل سهولت انجام آن به دلیل وجود زمینه ها و زیرساخت ها، از گستره و حجم بالایی برخوردار است، به فعال و پویا شدن زنجیره شرکت های تابعه صندوق بر اساس ایجاد شرایط و بسترهای مساعد و مناسب نیز توجه شده است که نشان از تجارب و اشراف به این مسائل بر اساس سوابق کاری موفق ایشان در گیلان دارد.
نکته دیگری که در جریان بازدید دکتر مسرور از مجتمع دخانیات گیلان مطرح شد خبر از تولید هفت میلیارد نخ در سال جاری توسط بزرگترین مجتمع شرکت دخانیات در سطح کشور است که بر این اساس مقرر گردید شرکت سایپا ۱۴۰ وانت پراید را برای توزیع مویرگی در اختیار شرکت دخانیات قرار دهد. این خبرها حاکی از عزم و اهتمام جمعی عوامل تولید و مدیریت اقتصادی استان در افزایش تولید و بهبود وضعیت اشتغال است. علاوه بر این دکتر مسرور بنابر قول مدیرعامل شرکت دخانیات از ورود این شرکت به بورس تا پایان سال خبر داد. این در حالی است که صندوق فولاد بورسی شدن سایر شرکت ها را نیز به صورت جدی دنبال می کند و در آینده نزدیک شاهد ورود جدی این شرکت به بازار سرمایه و بورس خواهیم بود که رخداد مهمی در زمینه تأمین منابع و افزایش سرمایه است و می تواند گامی عملی در زمینه رونق تولید در عرصه ی اقتصاد مقاومتی باشد. این اقدام مهم نیازمند تشریح زمینه های سرمایه گذاری توسط مدیران استانی است تا بر اساس آمادگی صندوق و شرکت های تابعه در مشارکت برای سرمایه گذاری ها منجر به تأمین منافع شرکت های تابعه صندوق شود.
ورود شرکت دخانیات به بورس از این جهت اهمیت دارد که بر اساس سخنان دکتر مسرور شرکت دخانیات در حال حاضر سهم خوبی از بازار ندارد و ورود این شرکت به بورس، تاثیرات بسیار مثبتی برای شرکت دخانیات رقم خواهد زد که از آن جمله ارتقای امکانات و تجهیزات این شرکت برای افزایش تولید خواهد بود. این نکته نیز حائز توجه و اهمیت است که ۵۵ درصد از سهام شرکت دخانیات ایران متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد کشور است و انتظار می رود که تمامی شرکت‌های زیرمجموعه ی این صندوق ها روندی رو به رشدی را طی کرده و به سوددهی مناسبی دست یابند و تصمیم ورود شرکت دخانیات به بورس با همین رویکرد صورت گرفته است.

 


یکی دیگر از تدابیر راهگشای دکتر مسرور در زمینه مدیریت حجم نقدینگی در صندوق بازنشستگی فولاد کشور و نیز مسئله پرداخت حقوق هنگفت ماهانه این بود که این هزینه ها باید توسط شرکت های تابعه و سودآوری آنها فراهم شود و به همین دلیل شرکت های وابسته ی این صندوق باید سودآور باشند.
اهمیت و کاربرد دیگر حضور شرکت دخانیات ایران در بورس که می تواند منجر به برون رفت از وضعیت بحرانی و پیشروی به سمت سوددهی بیشتر و جهش بزرگ اقتصادی را برای این شرکت به همراه داشته باشد، تبدیل دارایی های غیرمولد به دارایی های مولد و حضور فعال و مؤثر در بازار سرمایه و بورس است.
دکتر مسرور اظهار امیدواری کرد که افزایش تولید طبق برنامه ارائه شده، قیمت گذاری‌های کارشناسانه، توجه به قیمت ارز و داشتن نگاهی به مقوله صادرات و فراهم کردن زمینه صادرات محصولات شرکت دخانیات ایران با هدف افزایش صادرات محصولات این شرکت به بازارهای مناسب (با توجه به قیمت ارز) مانند روسیه و کشورهای همسایه شمالی ایران باید از جمله مسایلی باشد که مورد توجه جدی و از جمله رویکردهای راهبردی مجموعه ی مدیریتی این شرکت قرار گیرد. چنین رویکردهای مدیریتی و اجرایی می تواند به خوبی منجر به بازپس گیری سهم این شرکت از بازار داخلی و خارجی شود.
اهتمام و توجه به تدابیر و رویکردهای اقتصادی دکتر مسرور و اجرایی شدن آنها در عرصه فعالیت های صنعتی و تولیدی در استان گیلان می تواند تحول و توسعه ای عینی و واقعی را در زمینه رونق و جهش تولید و بهبود فضای اشتغال و تقویت زیرساخت های صنعتی متبلور سازد. در این راستا همکاری شرکت دخانیات ایران و گمرک گیلان در واردات مواد اولیه می تواند یکی از گامهای مهم در این زمینه باشد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا