شناسه خبر : 173883
تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۶:۳۷ ب٫ظ
دعوت رهبر معظم انقلاب از شخصیت ها و جریان ها برای کاهش اختلافات

اختلافات خود را با مذاکره با یکدیگر حل کنید

 

گستره نزاع ها و چالش های پشت تریبونی شخصیت ها و جریان های سیاسی به اندازه ای رسید که در نهایت رهبر معظم انقلاب، از پشت بلندگو، خواستار پایان دادن به این چالش های پشت تریبونی شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای، امروز در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهید سردار سلیمانی و خانواده آن شهید، با تأکید بر «حفظ اتحاد ملی»، به صدای واحد ملت در بسیاری از امور اشاره کردند و گفتند: «مسئولان نباید این اتحاد و هم‌صدایی مردم را از بین ببرند و ملت را تکه‌تکه کنند، بلکه باید هر سه قوه بویژه رؤسای آن ها با هم‌افزایی و همکاری، اتحاد ملی را روز به‌روز تقویت کنند.»
ایشان با انتقاد از برخی سخنان اختلاف‌افکن، خطاب به مسئولان گفتند: «اختلافات خود را با مذاکره با یکدیگر حل کنید. مگر نمی‌گویید باید با دنیا مذاکره کرد، آیا نمی‌شود با عنصر داخلی مذاکره و اختلافات را حل کرد؟»
سخنان رهبر معظم انقلاب در حالی بیان شد که چالش و بگوبگوهای سیاسی در کشور در سطح بی سابقه ای افزایش یافته است. به ویژه با آغاز بکار مجلس یازدهم، برخی طیف های سیاسی و نمایندگان همسو با آنان در مجلس، به جای ارائه راه حل های ملموس، عینی، واقعی و عملیاتی برای رفع مشکلات مردم، تنها بر افزایش فشارها بر قوه مجریه و افزودن بر شدت تنش های سیاسی تمرکز کرده اند.
هرچند برخی کارشناسان، دلیل اتخاذ این رویکرد سیاسی را فقدان دستورکارهای سیاستی و ناتوانی در ارائه برنامه های معطوف به حل مشکل می دانند، اما این امر چیزی نیست که ملت ایران انتظار آن را داشته باشد. به عبارت دیگر، در شرایطی که تحریم و فشار حداکثری امریکا از یک سو و مشکلات ناشی از شیوع کرونا از سوی دیگر، عرصه را بر زندگی و معیشت مردم تنگ کرده است، نزاع بی حاصل سیاسی نیز آسایش روحی و روانی ملت ایران را هدف گرفته است. به نظر می رسد این واقعیت، نکته ای است که از چشمان تیزبین رهبر معظم انقلاب دورنمانده و ایشان با تکیه بر ضرورت های عینی امروز کشور، خواستار وحدت مسئولان و رفع اختلافات از طریق گفت و گو شده اند.
پیش از این هم کارشناسان و ناظران سیاسی از افزایش تنش های سیاسی در کشور انتقاد کرده بودند. به ویژه اینکه این عده معتقد بودند نه فقط قانون اساسی چارچوب های مراودات قوا و حل مشکلات را ترسیم کرده است، بلکه نشست ها و شوراهای عالی متعددی که در کشور وجود دارد، این فرصت را فراهم کرده است تا مسئولان، به ویژه سران قوا، رو در رو و کنار هم با یکدیگر گفت و گو کنند. از این رو، انتظار می رود اگر مشکلی در میان قوا و همکاری های آنان وجود دارد، در همین جلسات، و از طریق آنچه رهبر معظم انقلاب مذاکره با نیروهای داخلی خواندند، حل و فصل شود. آن هم در شرایطی که همه این قوا و شخصیت ها، قائل به ضرورت گفت و گو با نیروهای بیرونی هستند. از این رو باید پرسید چه عاملی مانع انجام گفت و گوها میان نیروهای درونی می شود، نیروهایی که هم زبان مشترک، هم اهداف و هم چشم اندازهای مشترک دارند؟
از سوی دیگر، ضرورت گفت و گوهای ملی در عالی ترین سطوح سیاسی، دغدغه ای است که در سال های اخیر بارها از سوی تحلیلگران سیاست داخلی مطرح شده است. اکنون که این مهم از سوی رهبر معظم انقلاب بیان شده است، به نظر می رسد زمینه و فرصت مناسبی برای پیگیری عینی و عملی این رویکرد فراهم شده باشد. چرا که اصل گفت و گوهای ملی و با نیروهای داخلی، نه مساله امروز، که یک نیاز تاریخی برای ایران محسوب می شود. شواهد نشان می دهد که ایرانیان همواره تمایل بیشتری به گفت و گو با نیروهای خارجی داشته اند و همواره بر آن بوده اند که مسائل داخلی خود را از طرقی غیر از گفت و گو و مصالحه پیش ببرند. این سیاست غلط، مساله ای نیست که فقط مربوط به امروز باشد، بلکه می توان رویکرد تمایل به گفت و گو با خارج و عدم گفت و گو با داخل را از زمان شکل گیری سیاست مدرن، یعنی اوان مشروطه در کشور پی گرفت و ردیابی کرد. به همین دلیل است که تحلیلگران ارشد سیاسی و تاریخی، فقدان گفت و گو و سازش داخلی را یکی از ریشه های حادشدن اختلافات نیروها درون کشور قلمداد می کنند. به عبارت دیگر، فقدان گفت و گو و نیز رفع اختلافات داخلی از طریق مذاکرات میان نیروهای درون کشور، زمینه و بستر تعامل را از میان برده، اعتدال و میانه روی را به حاشیه برده و باعث شده است تا نیروهای تندرو و پر سروصدا، میداندار کنش ورزی های سیاسی شوند.
اما امروز با تاکید رهبر معظم انقلاب، نه فقط سران قوا، بلکه نیروهای سیاسی پیوست آنان و جریان های اجتماعی دنباله آنان نیز فرصت و بهانه خواهند داشت تا همچون طرف های مذاکره در یک میز، مسائل را مطرح کرده و در نهایت به یک راه حل برد-برد، دست یابند، راه حلی که در درجه نخست، می تواند به کاهش تنش های داخلی و افزایش همصدایی و همراستایی

نیروهای درون کشور منجر شود.
اما گفت و گوی داخلی، تنها نکته ای نبود که امروز رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند. ایشان در فراز دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه «باید بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم» درعین حال تاکید کردند که «البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگرچه اکنون چهار سال است که تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد.»
این نکته ایشان را می توان اشارتی به اظهارات رئیس جمهوری در نشست خبری دوشنبه گذشته دانست که طی آن، حسن روحانی گفت «دولت نمی گذارد عده ای پایان تحریم را به تاخیر بیاندازند؛ به یک دقیقه و یک ساعت تاخیر انداختن هم رضایت نخواهیم داد.»
سخنان آیت الله خامنه ای که تنها دو روز از نشست خبری رئیس جمهوری مطرح شد، می تواند بیانگر این واقعیت باشد که رفع ظلمی به نام تحریم و فشارحداکثری امریکا از ملت ایران، واقعیتی است که ارکان کشور روی آن اجماع دارند. به عبارت دیگر، شاید در نحوه و سازوکار رفع این فشار اختلاف دیدگاه وجود داشته باشد، اما در این تردیدی نیست که تحریم، حق ملت ایران نیست و این ظلم به ناحق بر ایرانیان تحمیل شده است.
امروز انتظار می رود که دولت پس از این خطاب و بیان رهبر معظم انقلاب، با انگیزه به مراتب بیشتری برای رفع تحریم ها و برداشتن این حصر و دیوار اقتصادی از دور کشور ایران کوشا باشد. هرچند رفع تحریم، به معنای دستیابی به این هدف به هر قیمتی نیست. بلکه با مرور دیگر بر سخنان ایشان، نشان می دهد که نباید در این مسیر، دغدغه دیگر رهبر انقلاب را از نظر دور داشت که «اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ایرانی- اسلامی و عزتمندانه تحریم‌ها را برطرف کرد باید این کار را انجام داد اما تمرکز عمده باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ها باشد که ابتکار آن به دست شما است.»


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا