شناسه خبر : 117998
تاریخ ارسال : ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰:۳۴ ق٫ظ
محمد مهاجری

دنبال مقصر بگردیم یا نه؟!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

وقتی فرضاً در جایی آتش‎سوزی رخ می‎دهد، همه کسانی که در صحنه حاضرند، به حکم عقل باید برای خاموش کردن آتش هر چه از دست‎شان برمی‌آید، انجام دهند. در میان این معرکه نباید به دنبال مقصر گشت چون هرکاری جز اطفای حریق خلاف خرد است. اما این بدان معنا نیست که بعد از واقعه، دنبال کشف علل و عوامل نباشیم. هر تساهل و تسامحی در پیدا کردن دلیل حادثه، معنایش جرقه زدن برای حادثه بعدی است.
۱. ناآرامی‎های دی‎ماه ۹۶ به‌درستی واکاوی نشد. عوامل آن قسر در رفتند و حتی طلبکار هم شدند. اول چنان وانمود کردند که جامعه در اوج بحران است و نباید سراغ مقصر رفت، اما وقتی غائله خوابید با هیاهو و «کی بود کی بود من نبودم» با همدستی پاره‏‌ای اشخاص و رسانه‎ها، موضوع را به بوته فراموشی سپردند.
۲. دو سه روز است که مجدداً اعتراضاتی در گوشه و کنار برخی شهرها مشاهده می‎شود. این اقدام، نه غیرقابل پیش‎بینی بود و نه دلایل آن، غیرقابل فهم. فشارهای اقتصادی، امنیت روانی مردم و بخصوص اقشار آسیب‎پذیر را به هم ریخته و دادشان را درآورده است. این احساس که گویی مقامات به فکرشان نیستند عذاب‌شان می‎دهد و برای بیان وضع‎شان ممکن است دست به تجمع بزنند. امیدشان این است که حرکت‎های اعتراضی احتمال رسیدگی به مشکلات‌شان را تقویت می‎کند.
۳. از همین حالا و حتی از مدتی قبل، افراد و رسانه‎هایی برای چنین شرایطی هیزم تهیه کرده یا می‎کنند. مطرح کردن مشکلات و بزرگنمایی آن از یکسو و افزایش بدبینی نسبت به مسئولان اجرایی کشور و در کنار آن به فراموشی سپردن دلایل کمبودها، تنها نتیجه‎اش، طغیان آتش خشم و نارضایتی است. در حوادث دی ۹۶ یک جریان خاص سیاسی با تشبث به این روش به اهداف خود رسید و اکنون مجدداً همان روش در حال تکرار است.
۴. متأسفانه مدیران ارشد اجرایی کشور با سکوت خشم برانگیز خود و ارائه نکردن توضیح درباره دلایل ناکامی‎های اقتصادی، فضای متشنج را مبهم‌تر می‎کنند و عملاً مهار وقایع را به دست دلواپسانی می‎سپارند که هنرشان، بهره‎گیری از فضای مه‌آلود و ماهی گرفتن از آب گل‎آلود است.
۵. اگر بعد از اتفاقات دی ۹۶ برای مردم توضیح داده می‌‏شد که مدافعان سنتی مؤسسات اعتباری خودشان دستمایه ناآرامی‏‌ها را فراهم آورده‎اند، امروز مجدداً همان جریان، رخت وکالت مردم را به تن نمی‎کرد و با در دست گرفتن علم خواسته‎های مردم، عملاً موجبات ناآرامی‎های جدید را فراهم نمی‎آورد. اگر جامعه می‎فهمید همین‎ها بودند که برای تحریم‎های اقتصادی زمینه‎چینی کردند، هویت‎شان برای جامعه روشن می‎شد و الان نقاب حمایت از محرومان را بر چهره نمی‎زدند.
۶. اوضاع شلم‌شوربای اقتصادی امروز، البته ناشی از ضعف‎های قوه‎ مجریه است، اما این، همه قصه نیست. نمایندگان محترمی که در مجلس، فرصت هرگونه تعامل با دنیا را برای رفع مشکلات اقتصادی بستند و جلوی قوانینی که می‎توانست بند تحریم‎ها را باز کند، سنگ انداختند خودشان مقصر اتفاقات امروزند. چهره‎های تریبون‌داری که باید از خطبه‎هایشان برای امیدبخشی استفاده می‎کردند، در دام بازی‎های سیاسی فتنه‎گران مصلح‌نما افتادند. برجام که می‎توانست دو سال زودتر تصویب شود، اسیر بازی‎های دلواپسان شد و عملاً فرصت‎های بزرگ اقتصادی را که با جذب سرمایه‎های کلان خارجی، امکان تحریم‌ها را به صفر نزدیک می‎کرد، از کشور گرفت و…
۷. اگر برای شهروندان توضیح داده می‎شد که برجام با همه نواقصش، پنجره‎ای برای نفس کشیدن اقتصاد بود که دوست‌نماها آن را بستند، امروز عده‌‏ای با پررویی طلبکارانه برخورد نمی‎کردند.
۸. حالا دوباره اعتراضات، کم وبیش شروع شده است. دود آن بیش از همه به چشم مردمان محروم و آسیب‎پذیر می‎رود. برای تحریک معترضان هم بهانه فراوان است. دلایلش هم روشن است. تحریم‌هایی که احتمال دارد معیشت جامعه را به خطر بیندازد به کابوس تبدیل شده است حتی اقشار متوسط جامعه هم از اینکه رفاه‎شان تهدید شده، ناراحت و نگران آینده‎اند. در این میانه، مفسدان اقتصادی چهره پوشانده‎اند و هر کاری می‎خواهند می‏‌کنند. بزرگ‌ترین هنرشان این است که از دعواهای موجود بین سیاسیون بهره ببرند و در خفی، کارشان را انجام دهند.
۹. باز هم، گاه غائله فرا رسیده و علی‌الظاهر نباید یقه مقصر را گرفت. باید برای بحران، راه‌حلی هرچند موقتی پیدا کرد و همین یعنی فرصت نفس کشیدن برای بازیگرانی که دیروزها و پریروزها پنجره‎هایی را که می‎توانست راه وزیدن نسیم باشد، بستند.
۱۰. وقتی همه پذیرفته‎اند که دشمن از راه اقتصاد وارد جنگ شده، فهم این نکته که هر تجمعی می‎تواند جرقه یک رخداد تلخ باشد کار سختی نیست. وقتش فرا رسیده که بزرگان کشور، اجازه ندهند این جرقه‎ها به آتش‎های بزرگ تبدیل شود و خرمن‎ها را بسوزاند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا