شناسه خبر : 164375
تاریخ ارسال : ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۶:۵۴ ق٫ظ

دنیامالی(منتخب مردم بندرانزلی):تعامل دولت و مجلس به نفع مردم خواهد بود/توجه بیش از حد به قانونگذاری مجلس را از بُعد نظارتی دور کرده است/قالیباف شانس بیشتری برای ریاست مجلس دارد

به گزارش «خطِ اعتدال» منتخب مردم بندرانزلی با انتقاد از اینکه توجه بیش از حد به قانونگذاری، مجلس را از بُعد نظارتی دور کرده است، گفت: ضمن اینکه در حوزه قانون گذاری نیاز است کار بیشتری انجام شود، باید سعی کنیم بُعد نظارتی مجلس را قوی تر کنیم. این بعد نظارتی بخصوص در حوزه اقتصادی و در خصوص سیستم‌های مالی و پولی و سیستم های بانکی باید افزایش چشمگیری داشته باشد.

احمد دنیامالی در گفت و گو یی در خصوص اولویت‌های مجلس یازدهم، گفت: مشکل اصلی امروز کشور ما، بحث اقتصادی خصوصا در حوزه اشتغال است و این حاصل نمی شود مگر اینکه توجهی عمیق تری به موضوع عدالت اجتماعی داشته باشیم؛ همچنین در راستای توسعه متوازن منابع در سطح کشور باید به سمت حفظ ارزش پول ملی حرکت کنیم و از هرگونه تصمیماتی که منجر به تورم و کاهش ارزش پول کشور می‌شود، پرهیز کرد. با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و نامگذاری امسال به نام «جهش تولید» این مطلب را هم باید مورد توجه داشت که جهش تولید فقط در کمیت نیست بلکه باید در حوزه افزایش سطح تولید هم قدم برداریم.

توجه بیش از حد به قانونگذاری مجلس را از بُعد نظارتی دور کرده است

او در ادامه افزود: در این مسیر افزایش کیفیت تولید یکی از بحث‌های اصلی است که باید شرایط اقتصادی کشور را با توجه به شرایط سخت اقتصاد جهانی در دوران کرونا مورد توجه قرار داد البته ما به دلیل وجود تحریم‌ها تقریبا با این فضا آشنایی داریم. من اعتقاد دارم در مجلس ضمن اینکه نیاز است در حوزه قانون‌گذاری کار بیشتری انجام شود، باید سعی کنیم بُعد نظارتی مجلس را قوی تر کنیم. این بعد نظارتی بخصوص در حوزه اقتصادی و در خصوص سیستم های مالی و پولی و سیستم های بانکی باید افزایش چشمگیری داشته باشد.

کشف تخلف کافی نیست؛ اساسا نباید اجازه دهیم تخلفی صورت بگیرد

منتخب مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: یکی از وظایف مهم مجلس، بُعد نظارتی است اما وقتی تمام انرژی مجلس به سمت قانون گذاری می رود، طبیعتا به بحث ارزیابی و پایش قوانین جاری، بی توجهی صورت می‌گیرد؛ مثلا بعد نظارتی در قانون بودجه سالیانه و یا برنامه پنج ساله توسعه بسیار مهم است و نباید صرفا به محاسبه سالیانه دیوان محاسبات اکتفا کنیم بلکه بایستی در طول سال و در طول یک برنامه، پایش و ارزیابی لازم را داشته باشیم. مهم این است که عملکردها بر اساس تدبیری که صورت گرفته، پیگیری شود؛ اینکه تخلفی انجام بگیرد و ما آن تخلف را کشف کنیم کافی نیست بلکه اساسا نباید اجازه بدهیم تخلفی صورت بگیرد.

عملکرد مجلس آن را به جایگاه واقعی خود بازمی‌گرداند

دنیامالی در پاسخ به انتقاد عده‌ای که عنوان می‌کنند مجلس دیگر در رأس امور نیست، به شفقتا گفت: من باور ندارم مجلس در رأس امور نباشد. اگر کمسیون ها و فراکسیون های مجلس وظیفه خود را انجام بدهند بی تردید مجلس به جایگاه واقعی خود باز می گردد؛ لذا این مساله به عملکرد خود مجلس بستگی دارد. بی شک متغیرهای بیرونی هم در این مساله دخیل هستند ولی به نظر می رسد مسائل درونی مجلس از متغیر های بیرونی مهم تر است.

تعامل دولت و مجلس به نفع مردم خواهد بود

او در خصوص ارتباط مجلس و دولت، بیان کرد: حتما باید مجلس تمام تلاش خود را داشته باشد و به دولت کمک کند تا در مسائل مختلفی که در پساکرونا مواجه خواهیم بود، بتواند وظایف خود را انجام دهد. مهم این است که دولت و مجلس با تعامل بیشتری با هم کار کنند که این به نفع مردم و کشور خواهد بود.

قالیباف شانس بیشتری برای ریاست مجلس دارد

دنیامالی در خصوص ترکیب هیات رئیسه مجلس یازدهم، اظهار کرد: برای جایگاه ریاست مجلس، اسامی تعدادی از منتخبین مطرح هستند ولی نمی توان قطعا نظر داد. اما به نظر من آقای قالیباف برای ریاست مجلس شانش بیشتری دارد ولی در مورد معاونین رییس مجلس، موضوع بسیار پیچیده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا