شناسه خبر : 135926
تاریخ ارسال : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۱۰ ب٫ظ

دکتر ظریف؛ تلاشگر عرصه صلح طلبی و رسواگر دسیسه های دشمنان ایران اسلامی / تحلیل «خطِ اعتدال» در ارتباط با سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک و پاسخ به شبهه افکنی ها

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس بین الملل «خطِ اعتدال»/سخنان دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان، در نشست «روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک و مصاحبه های وی با رسانه های خبری آمریکا، حاشیه ها و واکنش هایی، هم در داخل کشور و هم خارج از مرزها، به پا کرد. واکنش های صورت گرفته در خارج از کشور و بویژه از سوی وزارت خارجه آمریکا که از مصاحبه های دکتر ظریف با رسانه های خبری آمریکا ابراز نگرانی کرده بود، دور از انتظار نبود؛  اما واکنش های داخلی بویژه از سوی مخالفان دولت و وزارت امور خارجه که هدف سفر دکتر ظریف را مذاکره و یا کوبیدن بر طبل جنگ دانستند، محل تأمل و البته موجب تأسف است!

دکتر ظریف؛ تلاشگر عرصه صلح طلبی و رسواگر دسیسه های دشمنان ایران اسلامی / تحلیل «خطِ اعتدال» در ارتباط با سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک و پاسخ به شبهه افکنی ها در باره این سفر

از آن جمله باید به یادداشت «وطن‌امروز» خطاب به ظریف، با عنوان: «ساده‌اندیشی تا این حد؟!» اشاره کرد. روزنامه وطن امروز حضور اخیر وزیر امور خارجه آقای ظریف در آمریکا و مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی را از جهاتی پراهمیت می داند و معتقد است حضور ظریف در آمریکا، زمان حضور وی، محور مصاحبه‌ها و نیز رسانه‌ای که برای مصاحبه انتخاب کرده‌اند، حاوی ابراز تمایل به «مذاکره» برای تبادل زندانیان دو کشور بوده و این می‌تواند پالسی برای مذاکرات مهم‌تر به طرف خارجی مخابره کند! روزنامه وطن امروز سعی کرده به مخاطبان القاء نماید که حضور و سخنان ظریف در آمریکا اعلام اثرگذاری تحریم‌ها و «احساس درد» ایران از این تحریم‌ها و مطمئن کردن آمریکا از اقدامات تحریمی علیه ایران است و این رویکرد وزیر خارجه در دور قبلی مذاکرات، مخفیانه و با موضوعات فرعی آغاز شده بود!!!

وطن امروز این فرضیه خودساخته را دور از ذهن نمی داند و معتقد است با توجه به اصول بنیادین مذاکره(!!) می‌توان اثبات کرد راهبرد آقای وزیر غیرقابل توجیه است! این روزنامه برای اثبات فرضیه خود دو دلیل ارائه
می کند: یکی حماقت دانستن مذاکره با آمریکا که توسط دکتر روحانی بیان شده بود و دیگر اینکه قبول مذاکره در شرایطی که کشورمان در وضعیت ضعیف اقتصادی است، قدرت چانه‌زنی و اعمال فشار طرف مقابل در مذاکره را افزایش می دهد!!

این یادداشت منتقدانه در ادامه می پرسد که آیا سخن از جنگ و حمله نظامی به میان آوردن توسط ظریف، آرامش روانی و سیاسی و اقتصادی داخلی کشور را مخدوش نمی‌کند؟ آیا محاسبات دشمن را برای فعال کردن گزینه نظامی یا لااقل القای فعال‌سازی این گزینه برای تاثیرگذاری روانی بر جامعه هدف، تغییر نمی‌دهد؟

و در نهایت با سخنانی دو پهلو می نویسد: آیا وزیر امور خارجه کشور هنوز نمی‌داند سیاست خارجه را بند خیالات خام و موهومات نمی‌توان کرد! و سر انجام با القای تصورات خود می نویسد که اگر دکتر ظریف این مسایل را نمی‌داند، ساده‌اندیشی در این حد را چگونه می‌توانیم در مقام رئیس دستگاه دیپلماسی کشور ببینیم؟!

 

چنین تحلیل های فاقد پشتوانه های مستند و به دور از واقعیت های عینی و سوابق عملکرد دیپلماتیک دولت از یک نکته اساسی غفلت یا تغافل می کنند و آن این است که هرگونه تصمیم گیری در مسایل مهم و راهبردهای کلان نظام چون مذاکره با آمریکا یا موضوعات مهم امنیتی در سیاست خارجی با اشراف و نظر مقام معظم رهبری، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی صورت می گیرد و هیچ مسئولی در نظام رأساً و شخصاً قادر یا مجاز به تصمیم گیری در چنین امور مهمی نیست؛ بنابر این چرا چنین اتهام زنی ها و هجمه هایی متوجه شخص دکتر ظریف می شود؟! چگونه شخصیتی چون دکتر ظریف را که با عملکرد دیپلماتیک خود در سالهای اخیر توجه افکار عمومی و رسانه های جهان را متوجه تدبیر و هوشمندی خود کرده و تحسین بسیاری از سیاستمداران و رسانه های جهان را بر انگیخته است، باید تا این حد ساده لوح و ناآگاه ترسیم می کنند؟ این در حالی است که وزیر امور خارجه کشورمان هدف از سفر به نیویورک را در راستای دیپلماسی عمومی،  مخابره خصومت آمریکا علیه جمهوری اسلامی به دنیا عنوان کرده بود.

بر همین اساس ظریف در بدو ورودش به نیویورک درباره اقدام نفتی آمریکا، این کشور را بدتر از دزد سر گردنه و دزدی که نه تنها خودش دزدی می‌کند و بر سر گردنه ایستاده، بلکه به بقیه هم می‌گوید شما اگر همراه من دزدی نکنید، مجازات می شوید و مخالفان خود را تهدید می کند؛ تلقی کرد!  وی همچنین در توئیتی
نوشت: «افزایش تروریسم اقتصادی علیه ایرانی‌ها، نشان‌دهنده هراس و نومیدی توطئه‌گران رژیم آمریکا و دست‌نشانده‌هایش است.»

حال اینکه چگونه برخی از مخالفان داخلی از این سخنان و مواضع اعلام موضع ضعف و تسلیم جمهوری اسلامی و مخابره پالس مذاکره را استنباط می کنند، عجیب و تأمل برانگیز است!

از سوی دیگر مسئله جنجالی تبادل زندانیان ایران و آمریکا که توسط وزیر خارجه کشورمان مطرح شد منجر به مخالفت آمریکا با آن گردید و وزیر خارجه انگلستان آن را تاکتیک دیپلماتیک نامید! این در حالی بود که سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص موضوع تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی گفته بود: پیشنهاد تبادل است نه مذاکره.

منتقدان داخلی به این نکته توجه نمی کنند که با پیشنهاد دکتر ظریف، آمریکا که همواره از این موضوع بعنوان اهرم تبلیغاتی جهت ایران هراسی استفاده می کرد، منفعل شد و با پاسخ دولت آمریکا ثابت شد که آنان اشک تمساح می ریزند و حتی مخالفین ایران هم به این واقعیت اعتراف کردند! 

دکتر ظریف در این سفر علاوه بر پیشنهاد، از تیم B رونمایی کرد که با واکنش جدی مقامات ایالات متحده و رسانه های خبری دنیا مواجه شد. به اعتقاد ظریف، دونالد ترامپ به دنبال ایجاد یک مناقشه با ایران توسط تیم (ب) مرکب از جان بولتون، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان و محمد بن‌زاید ولیعهد امارات است ولی این تیم دونالد ترامپ را برخلاف خواسته‌اش به سوی جنگ با ایران راهبری می‌کنند.

ظریف چون همیشه، در نشست «روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ادبیات خاص، چهره ایران را به جهانیان معرفی کرد و چند جانبه گرایی را تنها راه حل برای حمایت از صلح دانست و با تاکید بر حمایت همیشگی ایران از دیپلماسی، فهرستی از اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را برای جهانیان برشمرد.

وی در این سخنان اظهار داشت: «برای دفاع از چندجانبه گرایی، لازم است مانع دستیابی آمریکا به منافع مورد تصورش از اقدامات غیرقانونی آن کشور شد و با قوت تمام هرگونه فشاری را که به دیگران وارد می آورد تا حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کنند، رد کرد.»

ظریف در مصاحبه در انجمن آسیایی نیویورک، آمریکا را به اجبار تبعیت کشورها از تحریم های یکجانبه علیه ایران و إعمال تحریم هایی که مبنایی از سوی شورای امنیت ندارند، ترک میز مذاکره، پیگیری سیاست خطرناک در نقض قطعنامه شورای امنیت و دعوت از دیگران به چنین تخلفی متهم کرد.

در همین راستا رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از وزیر خارجه ایران به خاطر تعهدش به چندجانبه گرایی و شرکت در نشست عالی رتبه بزرگداشت و ارتقای روز بین المللی چند جانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح قدردانی کرد.

موضوع دیگری که توسط دکتر ظریف مطرح شد و بازتاب های زیادی داشت، واکنش توئیتی وزیر خارجه کشورمان به جنایت عربستان در سر بریدن ۳۷ نفر در یک روز به صلیب کشیدن یک نفر دو روز بعد از عید پاک و چشم بستن به مثله کردن یک روزنامه‌نگار منتقد سعودی بود که کوچکترین صدایی از دولت ترامپ شنیده نمی‌شود. ظریف در این توئیت عضویت در «تیم B» بولتون، بن‌سلمان، بن‌زاید و بنیامین نتانیاهو را باعث مصونیت در برابر ارتکاب به هر جنایتی می داند.

دکتر ظریف در مصاحبه با شبکه سی. بی. اس معیار ایران برای مذاکره با دیگر کشورها را مشخص کرد و اظهار داشت: «هر کشوری که با ایران محترمانه برخورد کند با آن مذاکره می کنیم.» با توجه به سایر سخنان و مصاحبه های دکتر ظریف می توان دریافت که وزیر امور خارجه کشورمان دولت آمریکا را مشمول دولتهای شایسته مذاکره نمی داند و این نکته ای است که مخالفان داخلی از جمله «وطن امروز» عامدانه به آن توجهی نمی کنند!

ظریف با حضور در شبکه محبوب ترامپ یعنی فاکس نیوز اظهار داشت که «تیم ب»، آمریکا را به سوی جنگ پیش می برد. وی گفت: «پیام اقدامات دولت ترامپ این است که آمریکا قابل اعتماد نیست.» ظریف ضمن اشاره به تلاشهای «تیم ب» برای کشاندن دولت آمریکا به جنگ گفت: «من معتقدم که رئیس جمهوری ترامپ، در مسیر وعده انتخاباتی خود در نکشاندن آمریکا به جنگی دیگر حرکت می کند.»

مصاحبه ظریف با رسانه های آمریکایی با واکنش های انکارورزانه بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و مواضع تند و پرخاشگرانه مقامات اماراتی و سعودی مواجه شد.

کارشناسان داخلی سفر ظریف به نیویورک را نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی ایران قلمداد می کنند و نتایج مثبت آن را منحصر به درایت و هوشمندی دیپلماسی محمدجواد ظریف می دانند که می تواند با قدرت و منطق خود مقابل زیاده خواهی های آمریکا بایستد و تقصیر تنش آفرینی ها را به گردن تیم مشاوران ترامپ بیندازد. ظریف در این سفر با مصاحبه ها و اقدامات خود ترمزی در مقابل اقدامات تهدید آمیز کشید تا شاید راه حل دیگری برای ایران غیر از جنگ گشوده شود. ظریف افکار عمومی دنیا را متوجه جنایت «تیم بی» کرد و نشان داد که ایران جنگ طلب نیست؛ بلکه به دنبال صلح در جهان است.

این در حالی است که منتقدان داخلی و خارجی دکتر ظریف، با وارونه نمایی و تحریف و یا نادیده گرفتن حقایق، در جهت تخریب او گام بر میدارند! چرا؟!!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا