شناسه خبر : 154751
تاریخ ارسال : ۵ دی ۱۳۹۸ - ۲:۱۶ ب٫ظ
دکتر مهدوی(مشاور سازمان برنامه و بودجه):

موازی کاری و گاه بیهوده کاری در کشور ما پروبلماتیک است /تنفس و تفکر با روزنه امید ممکن‌ و میسور می شود

دکتر مهدوی(مشاور سازمان برنامه و بودجه):موازی کاری و گاه بیهوده کاری در کشور ما پروبلماتیک است /تنفس و تفکر با روزنه امید ممکن‌ و میسور می شود

 

دکتر سید حجت مهدوی(مشاور سازمان برنامه و بودجه):

نظرتان در مورد بودجه  ۹۹ چیست و در مورد حرف یکی نمایندگان مجلس که گفته است بودجه ۹۹ در خواب و خیال نوشته شد چه نظری دارید؟
بنده قضاوت مستعجل این نماینده محترم‌ مجلس را کمی تا قسمتی شتابزده و بلکه شاید تا حدودی سوگیرانه ارزیابی می نمایم ، البته نه اینکه نقدی و ایراد و اصلاحیه ای بر نظامات سالانه بودجه ریزی کشور روا نمی باشد و همه باید ساکت و همراه باشند! قطعا احدی چنین‌ مدعایی ندارد اما اصولا ، خرد و خردمندی خردمندان به نقد و جریان نقادانه معطوف و مربوط است
‌ چنان که من دریافته ام اسلوب و سلوک تشکیلاتی سازمان برنامه و بودجه کشور خاصه در زمان‌ مدیریت عالیه جناب دکتر نوبخت ، مشورت و مشارکت و مساهمت همه نهادهای ذیربط، خاصه مجلس محترم در ارتباط با ساختار بودجه است و این‌ رخداد مکشوفی ست که من و دوستان دیگر  هر روز شاهد آن بوده و هستیم و گرنه این همه گپ و گفت ها و رفت و آمدها و کشمکش ها و مناقشات و مصاحبات رسانه ای و خبری وجهی نداشت !
موجها بیان دیدگاه اشخاص حقیقی و حقوقی در ارتباط با مقدرات‌ مالی سالانه کشور خوب و بلکه حتی لازم است ،منتها هر چیزی راهبرد و ساز و کارهایی دارد که باید دقیقا شناسایی و منطقا پیموده شود . با رواج مغالطه و ایجاد هوچی گری کار پیش نمی رود و بلکه به مراتب وخیم تر هم‌ می شود ! چرا باید بجای درایت و شفقت و مساعدت در اصلاح امور با جو و جنگ رسانه ای کنونی علیه بودجه سال ۹۹ همراه و همدل شد !؟
بنده ضمن ارادت بسیار به این نماینده محترم‌ مجلس باید بگویم ، وجهی ندارد نماینده ‌رشید مجلس که اتفاقا در سازمان هم تردد و تجمع بسیار دارد و بحمدالله عضو فعال کمیسیون بودجه هم‌ می باشد ، اینقدر بی حوصله حرف بزند و چنین‌ تعابیر و تعاریف نامناسبی را بکار ببرد ، که مثلا چه بشود ؟ انصاف هم‌خوب جیزی ست در این‌ میان .
جناب ایشان و امثالهم از تحریمات و امکانات محدود و طاقت فرسای کشور که شوربختانه هر دم به فزونی می رود گویا اطلاعات موثق و مستوفایی ندارند که چنین قضاوت ناموزونی می کنند! مقام بلند پایه ای که بدون‌ تحلیل و به شکل غیر مترقبه و ژورنالیستی ای می فرمایند، بودجه سال آتی در خواب و رویا نوشته شده است و سازمان را به خواب گزاری و رویا بافی متهم می کند آن هم بی ذکر هیج ادله درست و مستندات قابل استشهاد و استدلالات محکمه پسندی ! مشار الیه باید بدانند که چنین دعوی ناسنجیده ای خود یک “امر کلی” است و به تعبیر فیلسوفان “امر کلی” نیز کاذب است .چو گفتی دلیلش را بیار !
بنده به عنوان‌ مشاور فرهنگی سازمان که بیشتر ایام هفته یکریز در آنجا حضور دارم ناظرم که چگونه ریاست محترم سازمان و معاونین ایشان و دست اندرکاران بودجه با مطالعات میدانی و انعقاد جلسات و با تعاطی افکار با صاحبنظران‌اقتصاد و سیاست و هکذا انتشار بالغ بر دوازده کتاب با ذکر آمار و اعداد روشن ، شبانه و روز در این‌ امر کوشیده و کماکان‌ می کوشند تا ملت ایران لطمات کمتری از فشارهای ناجوانمردانه ترامپ بخورد آنگاه برخی از همین آقایان حتی در کسوت کارگزاران‌ نظام نمی دانند که ما در چه بایکوت و شرایط غامض و جنگ نابرابر اقتصادی بسر می بریم ! گویا هنوز در خوابند و رویاهای اتوپیک می بینند
به هرحال و عجالتا منابع نفتی ما به شدت دچار عسرت است با هزار و یک‌ مشکل و درد صعب العلاج ! و با این امکانات و لوازمات مضیق ، بودجه سال ۹۹ بر مبنای مقادیری ست مشخص و محدود که با آن تنها می توان به کارهای مشخص و محدود مبادرت ورزید نه بیشتر ! تحقیقا ظرف با مظروف ترابط دارد .
ای برادر ما به گرداب اندریم
آنکه شنعت می زند بر ساحل است !

وضعیت بودجه بندی فرهنگی سال ۹۸ را چطور ارزیابی می کنید !؟
از مجموع بودجه بندی سال پیش رو که سال بر ۴۸۶ هزار میلیارد تومان است شش میلیارد تومان بودجه برای امور فرهنگی و مذهبی تنظیم و تخصیص یافته است که به مصداق، المیسور بقدر المعسورات است
از گذشته های دور مبالغ درشت و هنگفتی که تحت عنوان بودجه سالانه برای مراکز فرهنگی تعیین می شد به سبب وفور اعتبارات و وجود نقدینگی از رهگذر فروش نفت و هکذا کم‌ تجربگی در نحوه مصارف درست و سنجیده آن چندان حساب و کتاب درستی نداشت و گاه اصناف تبعیضات نیز در آن اعمال و اجرا ء‌می شد که نوعا بدون‌ دقت و فطانت و نظارت و منهای برآیند کافی بود ! که همین ها گاه باعث جریحه دار شدن احساسات پاره ای از مردم و هنرمندان ، خصوصا در استان های محروم می شد
بنده الان به عنوان رئیس کمیته توسعه و فرهنگ مرکز آینده پژوهی سازمان برنامه و بودجه کشور باید بگویم اگر به فرض و به هر تقدیر ممکن کار ما در ساحت فرهنگ کشور تاکنون از منطقی هم بر خوددار بود باز منطقا نمی توان همیشه بر منهاج یک‌ منطق عمل نمود و حول یک‌محور چرخید ! چرا که به تعبیر اقبال :
زانکه تقدیرات حق بی منتها ست !
بنده چندین‌ بار با توجه به سفرهای سیستماتیک‌ استانی خود که گزارش بروز آن بنحو مستند‌ تقدیم مردم‌ ما می شد از نزدیک در جلسات و تجمعات اهالی هنر و فرهنگ و در نشست های رسمی اداری با متصدیان امور با پاره ای از کاستی ها و نقصان های واقع شده در حوزه فرهنگ و هنر مواجه شدم و آن را با قید فوریت و ضرورت رهگشایی به برخی از مسئولین ذیربط گزارش دادم‌ حتی چندی پیش ، قریب به یک ساعت در ملاقات خصوصی ای که در دفتر کار وزیر محترم ارشاد داشتم راهکارهایی را برای کاهش آلام فرهنگی به ایشان متذکر گشتم اما مع الوصف چنان که باید و شاید و چنان‌که انتظار می رفت تذکارها به جایی نرسید و گشایشی صورت نگرفت و در تنظیمات امور فرهنگ ،نتیجه ای مکفی و مطلوب عاید نشد ! کشور در امور فرهنگ دچار روزمرگی های مزمن‌است !
البته ناگفته نگذارم که فلسفه حضور بنده در کسوت مشاورفرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور چیزی غیر از این‌ کنترل و نظارت های موشکافانه نبود زمانی به این جایگاه منصوب شدم که خوشبختانه به همت سازمان، جهت گیری و سیاست گذاری بودجه بندی سالانه با مکانیزم پاسخگویی همراه می شد و من نسبتا قدرت‌ مانور بیشتری در ایفای مسوولیتم پیدا می کردم
جناب دکتر نوبخت در همه برنامه های فرهنگی محرک و مشوق من بود اما تنها حمایت ایشان کافی نبود و نیست چرا که سایر کارگزاران فرهنگی کشور نیز در سازمان و بیرون باید تحرکی و امدادی داشته باشند که متاسفانه بعضا ندارند ! تشکیلاتی چون صدا و سیما هر ساله با ولع هر چه تمامتر بودجه های کلان و گران از سازمان می گیرد اما بواقع چه تولیدات مثبت فرهنگی و حتی مذهبی برای مردم ما دارد !؟
این رسانه ملی بجای تمهید و تمکین مصالح ملی راه خود می رود و به میل خود رفتار می کند و پیاپی نارضایی می تراشد ! همینطور جاهایی دیگر که ناتوان و کژکارکردند ، جاهایی که احصای آنان چون مثنوی ست که هفتاد من کاغذ شود !

چرا عایدی از تذکرات شما حاصل نشد ؟
چون‌ادارات و سازمان هایی ما همچنان از نوعی بروکراسی پیچیده و مزمن رنج‌ می برند موازی کاری و گاه بیهوده کاری در کشور ما پروبلماتیک است ! افراد بعضا در جای خود ننشسته اند ! مزید بر علت در دولت پیشین برخی از نفرات کم‌ سواد به سازمان ها و وزارت خانه ها تزریق شده اند که فوق العاده بی تجربه و ناکار آمدند و هم اکنون مهره های اصلی ادرات و سازمان های کلیدی ما محسوب می شوند
البته ریاست محترم‌ سازمان بر روند معیوب کار مشرف و مطلع می باشند از این جهت در بدو ورود به سازمان به بنده تکلیف فرمودند که به عنوان مشاور فرهنگی ایشان علی الاطلاق مراقب نحوه اعداد توزیعی در سازمان های متعدد فرهنگی باشم و در حد خود عامل بهبود کار باشم .

آیا شما به عنوان‌مشاور فرهنگی سازمان‌برنامه و بودجه به پیشبرد فرهنگ در کشور امیدوارید !؟
چندی پیش بنده در مجمع فلاسفه تهران‌ کنفرانسی در خصوص فلسفه و امید داشتم آنجا گفتم که تنفس و تفکر با روزنه امید ممکن‌ و میسور می شود و به لحاظ پالیتی سیاست آنجا‌ سیاست می شود که بوی بهبودی از اوضاع جهان‌ شنیده نمی شود !
از آلبرت انیشتین خوانده ام که ” از دیروز درس بیاموزید و
اکنون را با اشتیاق ممکن زندگی کنید و به فردا امیدوار باشید . ”
البته الان با توجه به تشدید تحریمات و اعمال روز افزون فشارهای غرب متجاوز گویا خود نوعی توفیق اجباری برای ما ست که بیش از پیش و جدی تر و جمعی تر از گذشت مراقب دخل و خرج کشور در همه ابعاد خاصه امور فرهنگی باشیم تا مقاومت اقتصادی با واقعیت های زمان منطبق و همگون شود . دیر زمانی ست که وضعیت فرهنگ در کشور ما قدری نابهنجار و آشوبناک گشته است به نظرم، گذشت آن زمان که آنسان گذشت که با ولخرجی ها و پول پاشی های نوعا خارج از ضابطه و مبتنی بر رابطه مبالغ تشخیص و تخصیص داده شده فرهنگی به حیف و‌میل می گرائید و صدها موسسات غیر مسوول و غیر پاسخگو کثیری از بودجه های بی زبان‌کشور را تماما می بلعیدند !
درست است که فرهنگ زیر بنای پیشرفت ماست و باید چون‌کشورهای پیشرفته از عنایت و حمایت مادی و معنوی بجای دولت برخوردار باشد امسال دولت با معافیت مالیاتی هنرمندان گامی مهمی در اثبات اسپانسر و همراهی خود با هنرمندان نجیب برداشت البته نه هنرمندان ثروتمند !
فرهنگ الویت‌اول سازمان برنامه و بودجه است اما همه چیز صرفا با تخخیص اعتبارات و تزریق پول حل نمی شود
اما و هزار اما باید فرهنگ بما هو فرهنگ‌ درست فهم‌ شود فرهنگ‌ نباید با امور شبه فرهنگی یا احیانا متضاد با فرهنگ مختلط و مشتبه شود ! واقعا جای تاسف و حرمان است که در برخی از محاورات و مشاهدات دیده می شود که مدعیان فرهنگ خود مظهر بی خرد و بی فرهنگی هستند و تازه همینها همیشه معترض کمی بودجه در کار و بار بی فرهنگ خودند . دیگر امکان و فرصت پول پاشی های خارج از قاعده و ضابطه سپری شده است دیگر نباید رابطه ها بر ضابطه در این‌امر هژمونیک پیدا کند باید کار را در حیطه فرهنگ‌ بسامان و بهنجار تعریف و تبین کرد تا متعاقبا نتایج‌ بسامان و فرهیخته ای متوجه کشور و نظام ما گردد . خداوند اسراف گران را دوست ندارد !
ما نیاز به باز تعریف فرهنگ هستیم . ماکس وبر در مقدمه کتاب اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری میگوید :
کسی که پرورش یافته تمدن اروپای مدرن است با مطالعه هر یک از مسائل تاریخ جهان باید از خود بپرسد چه موقعیت هایی دست به دست هم دادند که در تمدن غرب پدیده های فرهنگی ظهور کنند که هم‌ در مسیر توسعه باشند و هم‌ ارزش جهانشمول بیابند .


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا