شناسه خبر : 98177
تاریخ ارسال : ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۵:۵۳ ب٫ظ

دکتر مهدوی در سیمنار «موفقیت و فرهنگ شهروندی » :جامعه ای رستگار است که حقوق مدنی را درکنار تکالیف دینی به رسمیت بشناسد نه اینکه یکی از این دو را به نفع دیگری – جاهلانه و بیرحمانه به قربانگاه برده و قربانی کند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش گروه دریافت «خط اعتدال» سیمنار «موفقیت و فرهنگ شهروندی » به همت موسسه فرهنگی و هنری هلیا هنر برگزار گردید

در این نشست که با حضور جمعی از فعالین سیاسی، اعضای محترم شورای شهر و جمعی از فرهنگیان همراه بود. دکترسید حجت مهدوی عنوان نمود:اصولا اصل موفقیت در جایی اتقاق می افتد که نیت و همت با مقاصد مورد نظر در رفق و سازگاری افتد و کلمه فاخر فرهنگ نیز به همه کنش های متعالی و استعلایی اطلاق می شود
با این دید و داوری واژه پربسامد شهروند و شهروندی پیش و بیش از اینکه یک مفهوم  و مدلول محض فیزیکی و جغرافیایی و پوزیتویستی باشد ، اساسا یک مفهوم بلند فکری و فرهنگی است
در واقع  شخصی شهروند محسوب می شود که به همه وظایف – و خاصه حقوق شهری نسبت به دیگران – آشنا باشد، صرف در شهر بودن و در شهر زیست نمودن  کسی راcitizen ستیزن نمی کند! باید در سپهر فرهنگ غنی شهری سکنی نمود.
این استاددانشگاه عنوان نمود: هگل فیلسوف نامدار آلمانی در روایت خود از یونیان می گوید،که آتینیان در ساحت پلیتیک و پلیتیس چنان حول محور مفهوم «دولتشهر» اعتقاد و اتفاق نظر  و عمل داشتند که دستیابی به رستگاری موعود را تنها و تنها از این رهگذر می پذیرفتند و بس .
مهدوی افزود:جامعه ای رستگار است که حقوق مدنی را درکنار تکالیف دینی به رسمیت بشناسد نه اینکه یکی از این دو رابه نفع دیگری – جاهلانه و بیرحمانه  به قربانگاه برده و قربانی کند. متأسفانه امروز در جامعه ما تنها به تکالیف – و آنهم تنها به قشر و ظواهر ی از آن-  عمل می شود!
شوربختانه، به علل و دواعی مختلف وضعیت مراعات جوامع و جوانب حقوق انسانی و مدنیت در شرایط کنونی کشور امری کمرنگ و گاه بیرنگ گردیده است!
در واقع  تفرد مدنیت یافته است که شهریت شهرنشینی ما را تصمین و تسجیل می کند و معنا و مفهوم شهریت هم منحصرا در رفاهیت آن و رفاهیت نیز در گرو «حال خوش شهروندان» است که معنای محصل پیدا می کند، چرا که وقتی حال مردم خوش نباشد،مناسک و مدالیل دینی و المانهای رفاهیت نیز بالمره عاملیت خود را از دست می دهد به قول سهراب:
مرد بقال از من پرسید ،چند من خربزه می خواهی
من از او پرسیدم ،دل خوش سبری چند!؟
وقتی حال عمومی همگی خوش باشد در چنین وصف و وضع خوشایندی است که خوشبختانه ، شهر مدیریت و مطلوبات متجانس و متناسب خود را جذب می کند و بدون اینکه تغییری در ساز و کار مدیریت شهری به معنای تغییر در سرفصل وظایف اتفاق افتد، بنحو بهینه کیفیت بر کمیت سیطره می یابد و آنگاه مهربانی دست زیبایی را می گیرد وبه تعبیر مولوی: شهر، شربت اندر شربت می شود!
از این حیث مدیریت شهری از سنخ مدیریت فر هنگی و اجتماعی است و خود را فقط به سطح یک سلسله خدمات شهری روزمره تنزل نمی دهد!
مهدوی افزود: در یک جامعه و یک شهر مطلوب و با پرنسیب های مقبول مدنی، همه عناصر شهری منطقا جواذب و پوزیشین و الگوهای رفتاری مناسب خود را دارد و چون چشم و خط و خال و ابرو در جای خود می نشیند. مدیریت کلان استان و شوراهای  شهر  به شکل قانونی و مدنی ،مسئول و متکفل این «موزنیت» هستند  و  ناگفته پیداست که البته هر کار بزرگ فرهنگی و فکری با مشارکت و کامیونیتی فعال و پویا مردم  است که به گونه ای موزون به ثمر می نشیند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا