شناسه خبر : 172675
تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۰۶ ب٫ظ

دکتر مهدوی در گرامیداشت شمس لنگرودی؛ شمس لنگرودی به شعر فرا نو تعلق دارد تنهایی برای او “کنز مخفی” ست

دکتر مهدوی در گرامیداشت شمس لنگرودی گفت؛ تحقیقا کتاب یک ارزش منفرد متعالی بی بدیل است؛ حافظ می گوید “فراغتی و کتابی و گوشه چمنی”

وی گفت؛ گمان نمی کنم بعد ضرورت‌هایی مانند ، ضروریات تنفس و آب و طعام چیزی بتواند جای کتاب را بگیرد ! کتاب خوب در چشم‌ و دل آدمی افق گشایی می کند و او را با راهبردهای سعادت آشنا و همراه می کند و این نه کاریست خرد!
درباره ماهیت و چیستی شعر نمی خواهم اینجا سخن بگویم که گفته آید در زمان‌ دیگری!
قدری در باب اهمیت شعر نو سخن می گویم گویا دیروز هم زاد روز یکی از شاعران گیلانی جناب شمس لنگرودی بوده است بد نیست که کمی به شعر او استناد کنم و کتاب هایی که نوشته است به ایراد سخن بپدازم‌

دکتر مهدوی افزود؛ نیما آغاز گر شعر نو و البته متاثر از پاره ای از تموجات و تلاطمات مدرنیته ست و تقدم او محفوظ او به تاسی و تاثیر از ادبیات کشورهای مغرب زمین در همان‌ آغازیدن جریان شعری در ایران بود بنوعی در تمایز با شعر سنت و کلاسیک بود که بعدها البته خود را در نحله های متعدد شعر مانند ، شعر سپید و شعر فرا نو و شعر حجم و همین ها خود را نمایاند ، در این میان شمس لنگرودی به شعر فرا نو تعلق دارد که مفاهیم و مختصات خاص خود را دارد. اشعار شمس تماما بوی زندگی می دهد زندگی در اینجا و اکنون. زندگانی در ابعاد گوناگون از روشنایی شعر او می تراود ، زیبا و دلنشین . اولین‌کتاب شعر او دو سال قبل از پیروزی انقلاب نوشته می شود و به عنوان اثری قابل توجه در هنر شعری کانون تاملات جوامع شعری قرار می گیرد .
نامت کلید
زندگی من
به اشارتی هزار گونه !
او خیلی سلیس و روان شعر خود را اجراء نموده و شما و ما را با نبض تپنده و جاری در مویرگ های زندگی آشنا می کند و در رایحه های حادثات گوناگون زندگی جای می دهد به نازی که لیلی به محمل نشیند.
شمس نیکو سخن مانند هر شاعر توانایی تو را به اوج عواطف و هیجانات حسی می کشاند ، لذا هرکس و هر تیپ با او تواند در لایه های از وجود خود رابطه بر قرار کند. هر فرد می تواند فارغ از تفکرات و تشعشعات سیاسی و نقطه نظرهای روشنفکرانه که به هر ترتیب در هر کشوری کما و بیش آمد و شد دارد باید دیده شود خوانندگان‌و کنشگران ادبی باید جدا از سیاست شعری و شعر سیاسی و ادبیات متظوم جناحی شعر او را بخوانند و در خوانشی و در لحظات تنهایی با آن به تعیش و تفکر بنشیند، تازگی بیان شعر شمس امری پویا و مانا ست بواقع او همه روندهای هنری مانند ، شعر و فیلم و خوانندگی و پرداخت به تبار نامه شعری به عنوان‌ نویسنده را سپری کرده و می کند.
این استاد دانشگاه عنوان کرد؛ او هر تجربه ای را تجربه می کند.تنهایی برای او “کنز مخفی” ست چنان که در قطعات شعری خود به ستایش آن می نشیند و داد معنی می دهد . شمس فرزند آیت الله پارسایی است که در رهایی از قیود‌ و حتی در شاعریت البته در ژانرهای خود به او شباهت تام دارد
پسر کو ندارد نشان از پدر
تو بیگانه خوانش نخوانش پسر!


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا