شناسه خبر : 157843
تاریخ ارسال : ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۵:۲۵ ق٫ظ

دکتر میری:نبود میدان دیالوگ از جمله ضعف های فرهنگی در جامعه ایرانی است/دکتر مهدوی:بینش بر دانش و روش رجحان دارد

دکتر میری:نبود میدان دیالوگ از جمله ضعف های فرهنگی در جامعه ایرانی است/دکتر مهدوی:بینش بر دانش و روش رجحان دارد

نخستین نشست «راه های برون رفت از آسیب های فرهنگی» سالیان اخیر، صبح دوشنبه ۱۴ بهمن در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه برگزارشد.
در این نشست که جمعی از کارشناسان و پژوهشگران برتر حوزه فرهنگ حضور داشتند، ابتدا دکتر سید حجت مهدوی، مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه و رییس کمیته توسعه فرهنگ مرکز پژوهشی توسعه و آینده نگری به اهمیت و ضرورت تام این جنس از نشست ها و گفتگوهای نخبه اندیشانه پرداخت و گفت،
قطعا با انعقاد این نوع از جلسات منظم با رهیافت پژوهشی در استراتژیک سازی ها و در دیالکتیک نویسی های حوزه فرهنگ می توان هم سویه های پاتولوژیک فرهنگ و آسیب شناسی ها را پی گیر بود و هم به تبع راهبردها‌ و نظریه های‌آن را سخت دنبال نمود تا در نتیجه هم با هم اندیشی ها و هم افزایی ها برآمده از دل این همفکری ها راه های برون رفت از وضعیت آنومیک فرهنگی کشور را دقیقا رصد و شناسایی شود.
مهدوی افزود، منطق ایجاب می کند که بگوئیم ، بینش بر دانش و روش رجحان دارد پس باید جدی تر و روشمندتر بینش و امر فرهنگ را دنبال نمود تا به توسعه پایدار و همه‌جانبه دست یافت . مهدوی اشاره نمود باید شهادت داد که به حق همه فکر و اهتمام جناب دکتر نوبخت به عنوان رئیس سازمان در همه جلسات فرهنگی ابن بوده است که متناسب و متناظر با شرایط جاری و جمعی جامعه در ابداع و نوآوری های فرهنگ کشور تلاش کنیم و راهبردهای فرهنگی، خارج از کلیشه ی رایج را برای برنامه ها ریز ها و و سیاست گذاری های سازمان برنامه و بودجه تعریف و تعرفه نمائیم .‌
در پایان مهدوی اعلام‌نمود چنین جلسات راهبردی با همه نخبگان دلسوز جامعه از این‌ پس هم در تهران و چون‌ گذشته در استان ها بنحو مرتب انجام خواهد گرفت و با تلاش و توکل بر خداوند افق های فرهنگی در کشور رو به گسترش خواهد نهاد.
مسعود پیوسته، کارشناس فرهنگی، با تطبیق زمانی به آسیب های چهل ساله فرهنگ کشور پرداخت و گفت، ما باید شرایط نامطلوب موجود را به سمت شرایط مطلوب جلو ببریم و این ممکن‌ نیست مگر با باز اندیشی و بازنمایی اهداف راستین ابتدای انقلاب،در ادامه، دکتر سیدجواد میری جامعه شناس و استاد دانشگاه به موضوع به رسمیت نشناختنِ تکثر در جامعه ایرانی اشاره نمود و آن را از آسیب های جدی اعلام نمود . وی نبود میدان دیالوگ را از جمله ضعف های فرهنگی در جامعه ایران برشمرد و گفت قبل از هر جلسه و گفتگویی باید به نکته مهم تر اشاره کنم و آن اینکه برای جامعه ایرانی، “مساله” فرهنگ، چندان اهمیت ندارد و ما فرهنگ را امری جدی و اصیل تلقی نمی کنیم همه گویا خو گرفته به شرایط تک گویی و منولوگ !
امروز بیش از هر چیز حاجت مبرم ما به تحقق گفتگو ست و اجماع.و اجماع هم به هیچوجه امر پیشینی و خود ساخته نیست بلکه پدبده ای‌پسینی و مجعول می باشد اجماع را باید به قوت شکل داد و ساخت.
میری افزود : هم در فرهنگ سازمانی و هم‌در فرهنگ‌ عمومی و‌ کلی ما دچار آسیب هایی گشته ایم که باید سریع وصحیح جبران‌ کنیم .
باید گفت اگر همه چیز کشور در ذهن ما منطقی جلوه می کند پس این‌ همه مشکلات ریز و درشت از کجا جاری می شود؟ ما اگر صاحب هنر و امتیاز و تمدن بوده ایم و هستیم این بودها چرا در ما تبدیل به رویه نشده است !؟
نشست آتی “راه های برون رفت از آسیب های فرهنگی” در اواخر اسفند ماه با حضور اساتید دیگر فرهنگ برگزار خواهد شد.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا