شناسه خبر : 122151
تاریخ ارسال : ۶ مهر ۱۳۹۷ - ۶:۵۸ ب٫ظ

دیپلماسی رسانه ای «رئیس جمهور» در سفر به آمریکا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در عصر کنونی دیپلماسی رسانه ای، از اهّم ابزارهای مبادلات سیاسی و تعامل بین کشورها قلمداد می شود. این نوع دیپلماسی بخش اعظمی از دیپلماسی عمومی کشورهای ابر قدرت جهانی را نیز شامل می شود.

در عصر حاضر مقام و موقعیت و جایگاه یک کشور در جامعه جهانی با قابلیت دیپلماسی رسانه ای آن کشور توامان شده است. امروزه سران و رهبران کشورها در موقعیت های مختلف و متعدد بین المللی از ابزار رسانه ای به عنوان ابزاری مهم و اثر گذار برای پیشبرد و حصول مذاکرات استفاده می کنند.

روحانی رئیس جمهور ایران، در سفر چند روزه خود به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی، س ان ان و پی بی اس آمریکا و همچنین شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی و… توانست از این فضای به دست امده با استفاده از دیپلماسی رسانه ای به بیان حقانیت ایران و برجام و موضوعات منطقه ای و همچنین اشتباه خروج امریکا از برجام بپردازد.

روحانی همچنین از دیپلماسی عمومی خود در سازمان ملل استفاده کرد.سخنرانی وی در سازمان ملل حاوی پیام مهمی بود که دارای ابعاد و اشکال گوناگونی می باشد. رویارویی رسانه ای روحانی و ترامپ با زبان سخنرانی در سازمان ملل باعث گردید واکنش های متعددی در فضای بین المللی به وجود آید. وقتی به این رسانه ها رجوع می کنیم، غالباً از برتری منطق سخنرانی روحانی سخن گفتند. همگی براین باور رسیده اند که بازنده اصلی این دوئل شخص ترامپ بوده است. شاید اگر روحانی در این میدان و عرصه بزرگ بین المللی حضور پیدا نمی کرد چه بسا ترامپ فرصت پیدا می کرد که یکجانبه به ایران بتازد و تمام فضای رسانه ای جهان را متوجه خود کند که البته با حضور مقتدرانه روحانی و هیات همراه و سیاست و تدبیر هوشمندانه این نقشه ترامپ بر آب شد!

با توجه به یکجانبه گرایی های ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل نه تنها بر علیه ایران و برجام، بلکه با وارد کردن زبان زور و فشار بر متحدان اروپایی و آسیایی خود، این فرصت برای دیپلماسی رسانه ای روحانی به وجود آمد تا پیامدهای منفی رویکردهای تهاجمی رئیس جمهور امریکا را در عرصه بین المللی به جهانیان بشناساند.و ازاین فرصت رسانه ای طلایی،حقانیت ایران را در عرصه های مختلف باز گو کند. و به رخ جهانیان بکشد.

همگان شاهد بودیم روحانی در این سفر چند روزه در نیویورک به هر تقدیر توانست با زبان دیپلماسی صلح جویانه و رسانه ای فاتحانه به این پیروزی دست پیدا کند. و به نوعی از این فرصت جمیل به دست آمده استفاده کند تا بتواند رسانه های جهان را با خود همصدا کند که بگوید این ترامپ است که می خواهد با شانتاژ و با استفاده از زبان زور، برجامی که حاصل توافق ۱+۵ می باشد را زیر سوال ببرد.
از سوی دیگر روحانی با زبان دیپلماتیک و رویکرد حقوقی و نیز با اتکا به زبان صلح توانست بر ترامپ فائق آید و به جهانیان بگوید که ایران یک فرصت است برای همه نه تهدید.

به حق باید گفت روحانی در این ماراتن رسانه ای با شیوه های مناسب بر ترامپ پیروز گشت.‌ روحانی با زبان رسانه ای در هر تریبونی که قرار گرفت حرف تازه و جذابی برای رسانه ها داشت که باعث گردید رسانه ها به تحلیل فراگیر گفتار و سخنان رییس جمهور ایران در رسانه های خود بپردازند

ترامپ با حس برتر بینی همیشگی و اعتماد به نفس کاذب عملکرد دیگر روسای جهمور آمریکا را زیر سوال برد و عملکرد دوساله خود را با بررسی متکبرانه، برتر از دیگر روسای جمهور آمریکا معرفی کرد تا جایی که باعث خنده تمسخرآمیز حضار جلسه و سوژه داغ رسانه های جهان گردید.

اگر بخواهیم از دید و نگاه رسانه ای به بررسی ابعاد گفتاری روحانی و ترامپ بپردازیم و مورد ارزیابی و واکاوی قرار بدهیم. باید اذعان کرد که در این ماراتن رسانه ای دونالد ترامپ بسیار ضعیف و رنجور ظاهر شد و نتوانست رسانه های داخلی و خارجی را با خود همراه کند و به نوعی فرصت را به تهدید تبدیل کرد . از طرف دیگر جناب روحانی با هوشمندی و درایتی که از خود نمایان کرد و آنرا بروز داد.با چهره صلح طلب از منظر رسانه ای ظاهر گشت و همین امر باعث شد که کانون توجه بسیاری از رسانه های جهان قرار گیرد تا جایی که بسیاری از رسانه های جهان به تحلیل و تفسیر سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل پرداختند و هرکدام از زاویه ای خاص زبان به تحسین آن گشودند.

دراین ماراتن رسانه ای باید رییس جمهور ایران را نماد صلح و زبان دیپلماتیک و ترامپ را نماد جنگ و زبان فاقد منطق معرفی کرد.

 

 *احمد علیپور کنفی

سردبیر«خطِ اعتدال»

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا